manco mitevski

Зошто пензионерите не треба да гласаат за Груевски

Една од најголемите фалби на Никола Груевски е дека се грижи за пензионерите: им ги зголемува и редовно

06.12.2016. Ливада.мк
ljubomir cuculovski

Враќање – Одземање

Во 1848 г., за време на големите револуционерни немири, прускиот крал Фридрих Вилхелм IV несебичо одлучил на напатената

06.12.2016. Љубомир Цуцуловски
koce zijan

Чии се овие деца

Мислев дека ќе дотраам ама ете не успеав, се нервирам, значи жив сум. Да не јадат трици најзагрижените како

06.12.2016. Коце Зијан
zoran stojanovski kasap

После четириесет дена

02.12.2016. Зоран Стојановски

Kalina Kosi

Срам

30.11.2016. Калина Коси

ljubica jovanovska

Зошто Македончиња, зошто?

25.11.2016. Љубица Јовановска

vojo cvetanovski

Ја не слушам џез, ебате беља

23.11.2016. Војо Цветановски

Тим ЗА

- Заев не рече дека ќе има двојазичност, туку дека на целата територија кој сака може да учи албански или друг јазик. Ако некој албанец дојде во Источна Македонија и има инстуционален проблем, тогаш институциите ќе му се обратат на албански, односно лице што знае албански, доколку барателот незнае македонски. Впрочем, ова е во Уставот и ништо повеќе.

Тони Младеновски

Тим ПРОТИВ

- Дали ова значи дека македонските гласови на сдсм му се сигурни па сака малку да појача со албански... На кој талент му текна оваа стратегија??? Да правеше граѓански концепт во деведесетите имаше логика... а и 2001-ва не ќе беше воена година.... сега личи на обид самиот себе да се победи... Но, добро е, со ова сдсм признава дека ја утна начисто целата прва деценија од самостојна Македонија...

Љупчо Бујароски

Тема за наредна дебата

Дали е реално да се очекува ВМРО ДПМНЕ да освои најмалку 63 пратеника на следните избори?

Ако имате што да кажете за оваа тема, ве молиме да ни ги испратите вашите коментари, ставови и аргументи преку контакт формата подолу, а ние ќе се погрижиме тие да бидат објавени

Испрати Аргумент
untitled-1

Здраво брегу – бегу

                Гледам бели стада калеми суви со еден страк фармер во кал што страда на сред бел ден паѓа мрак тротоари раскопани


06.12.2016. Ливада.мк
ana bunteska

Застоени луѓе и алишта не се чуваат

                Има голем марифет во спастрување алишта Ете, на есен ги диплиш летните Ама полека и со усул Да не ги


06.12.2016. Ана Бунтеска
lidija avramovska

Кажи му

                Погледни го стравот во очи љубовта слабост не е не е ниту пад, покажи зачекори. Кажи. Кажи му дека месечината се крие во неговите


05.12.2016. Лидија Аврамоска
 • untitled-1

  Колач во форма на новогодишна елка со Нутела

  Печењето на совршени празнични печива знае да биде предизвик и авантура, посебно ако го имате вистинскиот рецепт. Замислете си го мирисот кој ќе се прошири низ дома и аромата која ќе ги привлече сите, од најмлади до најстари, околу кујната. Оваа новогодишна елка со Нутела е токму таква - вксуна, мека, топла и слатка. Потребни состојки: - 450g брашно - 70g шеќер - 2 лажички сув
  06.12.2016.The Chef
 • untitled-1

  Полнето француско лебче

  Состојки: - Француско лебче - 1 векна - Кравјо сирење - 15 dkg - Шунка - 15 dkg - Кашкавал - 10 dkg - Мајонез - 3 лажици - Павлака - 3 лажици - Краставица - 1 свежа - Пиперка - 1 свежа - Пченка - ½ мала конзерва - Вегета, сол, црн пипер и зачини - по желба Подготовка: Лебот исечете го на три или два еднакви дела и со помош
  03.12.2016.The Chef
 • untitled-1

  Слатко-кисело пилешко

  Кинеската кујна е многу интересна, затоа што често спојува различни ароми и зачини. Ако сте љубител на кинеската храна, сигурно сте пробале пилешко месо во слатко-кисел сос. Невообичаената егзотична комбинација не е прифатлива за секого, но многумина уживаат во миксот на вкусови. Ако и вие го обожавате ова јадење или едноставно сакате да пробате нешто ново, еве како да го приготвите. Состојки: Пилешко: -
  29.11.2016.The Chef
 • untitled-1

  Макало од јогурт и зеленчук

  Попознато како Yoğurtlu Meze, ова лесно предјадење е едноставно за подготовка и е совршено мезе за секоја прилика. Состојки: - компири (средна големина) - 2 - грашок - 100 гр. - моркови (мали) - 4 - лук - 2 чешниња - крем јогурт - 150 гр. - мајонез - 2 лажици - исечкан босилек - 1 лажица - мелена пиперка (лута или слатка по желба) Инструкции: Излупете и исечкајте го компирот.
  26.11.2016.The Chef
 • untitled-1

  Шпагети карбонара

  Состојки - Шпагети карбонара - 300g сланина, исечкана - 1 пакетче шпагети - 200ml слатка павлака - 3 јајца - 150g пармезан - 1 супена лажичка магдонос - 150g пармезан - исечкан лук (по вкус) - црн пипер - масло - сол Подготовка Ставете ги шпагетите да се варат во доволно количество солена вода. Кога ќе бидат готови, тргнете ги настрана и исцедете ја водата. Исечканата сланина и исечканиот лук ставете ги во тавче да
  22.11.2016.The Chef
untitled-1

За исчезнатиот средновековен град Козјак во кумановскиот крај

Во повелбата на византискиот цар Василиј II од 1019 година, се наведува дека во тогашната позната Морозвишка


06.12.2016. Ливада.мк
untitled-1

Гостивар – легенди за потекло на името

За потеклото на името на градот Гостивар постојат повеќе претпоставки и народни преданија и легенди. Меѓутоа како


04.12.2016. Ливада.мк
mitko bojadjiski

Зимска загадена

Скопје, Битола и Тетово се шампиони во загаден воздух. На листата добро котираат и Кичево, Куманово, Кочани,


29.11.2016. Митко Бојаџиски
untitled-1

Електрични Оргазам, 30 години од албумот Дисторзија

Date: 17.12.2016.
Location: Скопје
Venue: МКЦ
Start: 21:00
Price: 200 - 300 мкд

untitled-1

Таксират Фестивал 2016

Date: 09.12.2016.
Location: Скопје
Venue: Метрополис Арена
Start: 19:00
Price: 500 - 1000 мкд

untitled-1

Концерт на Жељко Јоксимовиќ

Date: 01.12.2016.
Location: Скопје
Venue: МНТ
Start: 21:00
Price: 900 - 3000 мкд

МУНТИ
ПРИЈАТЕЛИ
 • civica logo
 • Untitled-2
 • la strada
 • Untitled-1
 • Untitled-2
 • Untitled-1
 • Untitled-1
 • Untitled-1
 • Untitled
 • Univerzitet_Sv__Kiril_i_Metodij
 • Untitled
 • logo
 • 484761_573663369323599_200777039_n
 • Untitled