| 28.05.2018. ПО СВЕТОТ

Двајца 18-годишни француски државјани се обвинети во Париз по хакерскиот упад на Јутјуб кога беа избришани популарни видеоспотови.

Мета на хакерите беа низа музички видеа, вклучително „Деспасито“ на Луис Фонси, кое е досега најгледаното музичко видео на Јутјуб.

„Деспасито“ има повеќе од пет милијарди прегледи. Наместо видеоспотот, хакерите поставија фотографија од маскирани и наоружени луѓе.

 
 

Од париската полиција информираат дека осомничените првично биле идентификувани по нивните имиња на интернет „Просокс и „Куроиш“.

Хакерите успеале да влезат во профилот на популарната музичка платформа „Вево“ на Јутјуб каде ја смениле насловната страница на песната, а на некои поставија пропалестински пораки.

Покрај Фонси, беа хакирани и видеспотови на други поп изведувачи, меѓу кои Селена Гомез, Тејлор Свифт, Кејти Пери, Крис Браун и Шакира.

  
 

(0)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени