| 09.03.2018. ПО ДОМА

Од 89% ДО 98% од жените е соочуваат со целулитот на телото, кој се појавува поради дисбаланс на ткивото и салото во телото на човекот. Додека не постои конкретен доказ што укажува која е причината за добивање на целулит, како одредени причини се споменуваат хормоните, диетите, начинот на живот и генетиката.

Ова се некои од триковите кои ќе ви помогнат да го намалите целулитот:

Четкање на сува кожа
Овој метод помага при стимулирање на крвта и лимфниот проток во телото, на тој начин што ги отвора порите на кожата. Иако не е научно докажано (но многу луѓе веруваат во тоа), овој метод ја затегнува кожата и помага при обнова на клетките. За да се постигнат максимални резултати, овој метод треба да се практикува барем еднаш во денот, на сува кожа.

 
 

Јадете желатин
Иако овој лек не е погоден за вегетаријанците, за останатите е одличен и со негова консумација добивате неколку здравствени придобивки. Покрај негата на кожата, ноктите и растот на косата, желатинот е одличен извор на колаген, кој исто така ја затегнува кожата. Додека количеството на колаген е преголемо за да биде апсорбирано од кожата, потребно е користење на кокосово масло.

Пијте вода
Додека ова решение делува многу едноставно, би се зачудиле колкав е бројот на луѓе кои не ја внесуваат потребната доза од 8 чаши вода на ден. Не само што водата помага при регенерирање на клетките на кожата, помага и да изгледаат свежо и обновено. Исто така ќе го намали целулитот преку измазнување на површината на кожата. Исто така, јадете храна која содржи вода, како лубеница, краставица, диња.

  
 

Јадете домати и сос од домати
Доматите содржат големо ниво на ликопен, кој го спречува исчезнувањето на колагенот од кожата. Иако ова е одличен начин за да внесете ликопен, сепак погрижете се да го купуват оној сос кој се наоѓа во стаклена амбалажа или направете сами. На овој начин го избегнувате отровот Бисфенол А (БПА).

Тријте се со талог од кафе
Доколку никогаш не сте се обиделе сега е вистинското врме да почнете. Триењето со кафе помага да се измасира и измазни кожата стимулирајќи ја крвта и лимфниот проток. Освен енергијата како придобивка од консумација на кафето, на овој начин ќе ја затегнете својата кожа и ќе го отстраните несаканиот целулит.

За видливи резултати, потребно е да ја триете својата кожа со кафе два до три пати неделно.

 
loading...
 

(0)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени