| 08.11.2017. ЕВОЛУЦИЈА

За многу мажи кои имаат еректилна дисфункција, малата сина пилула позната како Виагра прави чуда. Сепак, како и многу други брзи решенија развиени од страна на фармацевтската индустрија, тие придобивки не доаѓаат без некои дополнителни ризици.

Во реалноста, постојат некои прилично сериозни здравствени ризици поврзани со Виагра. Како и многу други фармацевтски производи, со “фиксирање” на една област од телото, може да му наштетите на друг.

На веб-страната на Виагра, која се соменваме дека сте ја отвориле, се вели дека пилулата може да предизвика некои сериозни несакани ефекти, вклучувајќи:

 
 

* Приапизам, долгорочна ерекција која трајно може да го оштети вашиот пенис
* Губење на видот во едно од двете очи
* Губење на слухот, оштетување на слухот или ѕвонење во ушите
* Главоболка
* Нарушена стомачна флора или гадење
* Болка во грбот
* Мускулна болка
* Осип
* Срцев удар или неправилно чукање на срцето
* Мозочен удар
* Смрт

И покрај овие потенцијални ризици, повеќе од 23 милиони мажи користеле Viagra. Ова укажува дека има огромен број на мажи кои имаат еректилна дисфункција и разбирливо е дека ќе се свртат кон Виагра со оглед на тоа како се нормализира фармацевтиката во нашето општество и колку сурово се третирани мажите кои страдаат од овој проблем во медиумите.

Еректилна дисфункција може да се појави поради висок крвен притисок, проблеми со срцето, дијабетес, висок холестерол, хормонски проблеми, злоупотреба на алкохол, пушење, употреба на кокаин, повреда на карлицата, проблеми со спиналитетот, радиотерапија околу карличниот регион, дебелина и многу повеќе.

  
 

Меѓутоа, ако имате потреба од брз лек додека се обидувате да дознаете што би можело да биде причината за вашиот проблем, постојат многу природни алтернативи на Виаграта кои не ги претставуваат истите здравствени ризици.

Еве листа на сите природни алтернативи на Виагра:

L-аргинин и пикногенол

L-аргинин е не-есенцијална амино киселина која е важна за време на траума или стрес. Во текот на овие состојби, телото понекогаш не е во можност да произведе колку што е потребно, па така земањето на овој додаток, додека сте под стрес, често е корисно. Уште повеќе, истражувањата покажаа дека земањето на овој амино киселински додаток може да ја третира еректилната функција.

 
loading...
 

Се покажало дека добро функционира кога се зема во комбинација со пикногенол. Една студија во која биле вклучени мажи со еректилна дисфункција открила дека земањето на овие два додатоци заедно ја враќа сексуалната способност на учесниците до 80% за околу еден месец. По само неколку месеци, 92,5% од мажите доживеале нормална ерекција.

Црвен женшен

Оваа неверојатна билка се користи за подобрување на еректилната дисфункција со векови, и како што се испоставува, сега има и научни докази за поддршка на ова тврдење.

Студија од 2012 објавена во International Journal of Impotence Research заклучи дека црвениот женшен може да се користи како алтернатива на лекови за еректилна дисфункција, а уште една статија која е објавена во Националниот центар за биотехнолошки информации (NCBI) утврдила дека црвениот женшен може да ја подобри еректилната дисфункција и сексуалните перформанси, иако потребни се понатамошни истражувања.

Мака

Мака-та е добро позната по својата природна моќ на афродизијак. Во една студија за пациенти со лесна еректилна дисфункција, докажано беше дека мака-та произведува “мал, но значаен ефект” и врз општата и сексуалната благосостојба на учесниците.

Може да пробате да додете мака на утрински смутија или пијалоци, па дури и да ја земете како додаток во исхраната. Плус, мака-та е одличен извор на витамин Ц, железо, калиум и бакар, така што ќе внесувате и на хранливи материи, покрај зголемувањето на сексуалниот нагон.

Шафран

Оваа билка, исто така, може да им помогне на мажите кои страдаат од еректилна дисфункција! Една студија покажа дека шафранот работи изненадувачки брзо, покажувајќи “позитивен ефект врз сексуалната функција со зголемен број и времетраење на еректилните настани видени кај пациенти со ЕД, дури и по земањето во период од десет дена”.

Tribulus terrestris

Tribulus terrestris е растение кое често се користи во ајурведската медицина, бидејќи коренот и плодовите се вели дека имаат корист и за машката виталност и за општата благосостојба. Едно истражување објавено во NCBI сугерира дека tribulinus terrestris може да биде корисен во лекувањето на мажите кои имаат еректилна дисфункција.

Истражувањата кај приматите, зајаците и стаорците резултирале со некои ветувачки резултати, при што Tribulus terrestris покажа дека ги зголемува сексуалните хормони и ефикасно третира благи и умерени случаи на еректилна дисфункција.

Намален внес на месо и пржена храна

Некои од најлошите јадења за срцето вклучуваат месо и пржена храна. Храната со животински маснотии, натриум и нездравите масла претставува сериозен ризик за вашето срце и може да ја влоши циркулацијата на крвта, кој е неопходен аспект на добивање ерекција.

Како што се испоставува, еректилната дисфункција може да ги означи основните проблеми со срцето, па затоа јадењето здрава храна е неопходна компонента на доброто сексуално здравје. Обидете се да го замените животинскиот протеин за некои растителни протеини, да го намалите внесот на млечни производи и да не јадете брза храна!

Етерични масла

Постојат неколку есенцијални масла кои може да се користат за намалување на стресот, зголемување на сексуалниот нагон / либидо и намалување на крвниот притисок, што може да влијае врз еректилната функција. Ylang ylang, роза и есенцијални масла од лаванда се навистина одлични во намалувањето на стресот и во некои случаи и во намалувањето на крвниот притисок.

Позачинетите мисири како цимет, морско оревче и каранфилче може да помогнат во зголемување на сексуалниот нагон и подобрување на сексуалната функција, а морковот може исто така да ја подобри циркулацијата на крвта, важен дел од добивањето ерекција.

Заклучоци

Како и со многу други лекови, земањето Виагра јасно ги има неговите предности и недостатоци. Секако, тоа може да го подобри вашиот сексуален живот во краток рок, но по која цена? Можеби ќе земате Виагра и никогаш нема да доживеете негативни несакани ефекти, но на крајот од денот нема гаранција за тоа.

Секоја состојба која се манифестира во телото е секогаш знак на болест или стрес, а тоа вклучува и еректилна дисфункција; ако сè добро функционира во вашето тело, тогаш нема да наидете на никакви проблеми.

(645)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени