| 06.12.2017. ПО СВЕТОТ

Од историја и превкусна храна до крстарење по Босфорот, Истанбул е вистинска магија за туристите.

Истанбул е огромен хаотичен град, но тој дефинитивно го маѓепсува секој што ќе го посети барем еднаш.

Убавиот Босфор, историските остатоци од различни култури на секој агол, прекрасната храна се дел од причините што ќе направат да се враќате во овој турски град одново и одново.

 
 

9-prichini-zoshto-treba-da-go-posetite-istanbul-02.jpg

 

Постојат низа причини зошто Истанбул е одлична туристичка дестинација:

  
 

Историјата на Отоманската империја

Не можете да го посетите Истанбул и да не бидете вовлечени во богатата историја, особено преку остатоците од грандиозната Отоманска империја.

Палатите Topkapı и Dolmabahçe се вистинска временска машина која ќе ве одведе во ерата на моќните султани и нивните хареми.

9-prichini-zoshto-treba-da-go-posetite-istanbul-03.jpg

 
loading...
 

Прекрасната храна

Турција има различни видови на храна и уникатни рецепти во секој од нејзините региони, но Истанбул е местото каде прекрасните традиции се спојуваат во едно.

Од уличните продавачи на храна до беспрекорната турска кујна во рестораните, изборот е огромен.

9-prichini-zoshto-treba-da-go-posetite-istanbul-04.jpg

Шарени пазари

Речиси секое соседство во Истанбул има пазари. Највпечатлив е пазарот за зачини, каде можете да го најдете кој било зачин што може да ви падне на ум.

Свежи продукти од селата, турски благи, разни сирења и маслинки… Има по нешто и за најпребирливите.

9-prichini-zoshto-treba-da-go-posetite-istanbul-05.jpg

Уметнички галерии и музеи

Покрај историјата на Турција, во прекрасните уметнички галерии и музеи ќе видите и дела од модерни интернационални артисти.

Во листата на задолжителни за посета запишете ги и двата не толку познати музеи во кои изложуваат познати светски уметници: Sakıp Sabancı Museum и Pera Museum.

9-prichini-zoshto-treba-da-go-posetite-istanbul-06.jpg

 

Хипстерски соседства

Забавниот дух на хипстерите го има во многу концептуални продавници, кафулиња и коктел барови во соседствата како Galata, Karaköy и Arnavutköy.

Прошетајте низ овие места, кои ќе ви дадат вистинско чувство за локалната култура, на страна од местата преполни со туристи.

9-prichini-zoshto-treba-da-go-posetite-istanbul-07.jpg

Остатоци од Византиската империја

Покрај архитектурата од Отоманската империја, во Истанбул ќе пронајдете и значајни остатоци од Византиската империја. Црквите и градбите од овој период може да ги сретнете на секој агол.

9-prichini-zoshto-treba-da-go-posetite-istanbul-08.jpg

Магичниот Босфор

Не можеме да зборуваме за Истанбул, ако не го споменеме Босфор, познатиот проток што ја дели Европа од Азија.

Задолжително појдете на крстарење на Босфорот за да ги видите прекрасните глетки кон градот од вода. Исто така, посетете некој од рестораните за морска храна со поглед кон водата.

9-prichini-zoshto-treba-da-go-posetite-istanbul-09.jpg

Турските бањи

Турските бањи или амани се препознатливи за Истанбул. Ако сакате луксузно искуство посетете ги Sultan Hamamı и и Kılıç Ali Paşa Hamamı.

Капењето во неверојатните мириси и комплетната релаксација ќе ви бидат еден од најубавите мигови од патувањето.

9-prichini-zoshto-treba-da-go-posetite-istanbul-10.jpg

Шопинг

Од интернационални дизајнерски продавници до најголемите покриени пазари во светот, Истанбул има по нешто за сечиј буџет.

9-prichini-zoshto-treba-da-go-posetite-istanbul-11.jpg

(0)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени