Ќе се вклучи ли и МПЦ во десоросоизацијата?

Отец Ивица Тодоров го знаевме како еден од ретките свештеници на Македонската Православна Црква кој искрено се трудеше

23.01.2017. Драган Алчинов

Шилото е тапо, ама прободе!

Што ќе се случува во опозиција со членовите на Фамилијата не е тема на мојава неделна „проповед“ –

23.01.2017. Ливада.мк

Путин или Трамп, кој прв ќе го спаси Груевски?

Пред две години, на контра-протестот на 18 мај, имаше повеке руски знамиња од партиски знамиња на ВМРО-ДПМНЕ, а

23.01.2017. Југослав Петровски

Тим ЗА

- Во моментов се градат или реконструираат 10 болници ширум државата, а за таа цел се инвестираат преку 70 милиони евра. Во времето на сдсм, едвај се одвојуваа по 7 милиони годишно за реконструкција или градба на нови здравствени установи. Само во клиниката за инфективни во 2016 беа инвестирани 11 милиони евра во опрема и апарати.

Мартин

Тим ПРОТИВ

- Овие 10 години систематски се уништуваше нашето здравство заради личен профит, а на штета на пациентите, болниците и амбулантите се невиден хорор, а популистичките фалби на власта не доведе до подобрување, напротив од ден на ден докторите бегаат и нормално е да бегаат, никој не сака да работи во такви услови и да е слабо платен.

Антонија Зидар

Тема за наредна дебата

Дали треба да се легализира марихуаната во Македонија?

Ако имате што да кажете за оваа тема, ве молиме да ни ги испратите вашите коментари, ставови и аргументи преку контакт формата подолу, а ние ќе се погрижиме тие да бидат објавени

Испрати Аргумент

Животот не е “клик”

Добри или лоши луѓе ?! Не,не тоа не се луѓе,тоа не се зеници,види тоа ти се светилки,но не


23.01.2017. Бојана Коштрева

Балада – песна со тажен крај

Баладата со својата епско-лирска-драмска структура години наназад  притаено опстојува  меѓу новокомпонираните песни. Актуелноста на баладната тематика е


23.01.2017. Елена Танаскоска

За себе живеј

                Не слушај гласини, Од змиски усни што излгуваат, Голема нервоза ќе имаш, Во депресија ќе запаѓаш, Крвта ќе ти ја затрујат, Низ


21.01.2017. Јагода А. Илиевска
 • Лисната погача

  Ако се решите да приготвите погача, не плашете се. Не е така тешко како што изгледа. Токму затоа, овој рецепт им го посветуваме на сите оние кои се плашат да приготват нешто посложено. Состојки • 700 гр брашно • 100 мл масло • 400 мл млеко • 1 мала лажица сол • 2 јајца • 20 гр квасец • 1 мала лажица шеќер за премачкување на тестото • маргарин за премачкување
  21.01.2017.The Chef
 • Рум ваљаци (без печење)

  Состојки: - 125 гр маргарин - 100 гр шеќер во прав - 300 гр мелени бисквити - 125 гр маргарин - 50 гр мелени ореви - 50 гр мелени ореви - 50 гр мелени ореви Глазура: - 200 гр црна чоколада - 20 гр бела чоколада Измиксирајте го маргаринот заедно со шеќерот во прав. Додадете ги мелената бисквити и оревите. Се заедно се миксира и се додава прво сокот, а потоа
  17.01.2017.The Chef
 • Рафаело крем

  Вкусот на малите Рафаело бомбици подразбира да потонете во еден уникатен рецепт – комбинација на слатки млечни производи споени во смеса која никогаш не можете да ја заборавите. Добра вест, внатрешниот крем од омилените Рафаело бомбици можете да го подготвите и сами, а истиот можете да го употребите на илјадници различни начини. Состојки: - 70g кокос - 400g кондензирано млеко - 200g путер - 200g бело
  14.01.2017.Ливада.мк
 • Кремаста бајадера без печење, готова за 10 минути

  Состојки: * 1 литар млеко * 150гр гриз * 250гр маргарин * 1-2 лажици какао * 200гр оцет * 1 пакетче ванила * кора од лимон и сок од половина лимон * бисквити Подготовка: Ставете го млекото да се вари заедно со шеќерот, додадете го маргаринот да се стопи па во тоа додадете го и гризот. Поделете ја смесата на два дела па во едниот додадете какао, а во другиотшеќерот
  10.01.2017.The Chef
 • Переци

  Мирис од детството. Состојки: 1. 800гр брашно 2. 1 лажица сув квасец, или околу 40гр свеж квасец 3. Малку шеќер 4. 1 лажица сол 5. 200мл топло млеко 6. 300мл топла вода 7. 100мл зејтин За премачкување 1 јајце Солен прелив 3 лажици брашно 1 лажица сол По потреба студена вода Подготовка Во топлото млеко ставете го квасецот, малку шеќер и 2 лажици брашно и оставете 10-тина минути да отстои. Потоа додадете ги сите состојки освен брашното.
  07.01.2017.The Chef

Налеј, налеј меанџико – песна за љубовта на гемиџиите и француската меанџика

Младите Македонци, солунските атентатори, гемиџиите, само неколку месеци пред настаните во Солун, во Париз, во една мала


17.01.2017. Ливада.мк

Македонија чува дел од Светиот Крст на кој бил распнат Исус Христос!

Иако голем дел од верниците во Македонија знаат, сепак голем дел од јавноста во Македонија, која не


14.01.2017. Ливада.мк

Амбисот во Лагадин – епитом на општествениот амбис во кој тоне Охрид

Сосема очекувано, по острата реакција на локалните жители на Лагадин и Охрид ЅОЅ, институцијата која го одобрила


10.01.2017. Ливада.мк

Skopje Jazz Festival Annual Party with Sethstat

Date: 26.01.2017.
Location: Скопје
Venue: Менада
Start: 21:30
Price: Free

“Зимско Патување“ рецитал на Благој Нацоски

Date: 03.02.2017.
Location: Скопје
Venue: МОБ
Start: 20:00
Price: 200 мкд

Paul Van Dyk во Скопје

Date: 03.02.2017.
Location: Скопје
Venue: Метрополис Арена
Start: 20:00
Price: 400 - 500 мкд

МУНТИ
ПРИЈАТЕЛИ