| 23.11.2017. ПО ДОМА

Речиси сите повремено доживуваме да имаме студени нозе или вкочанетост во прстите на рацете или нозете. Ако ова ви се случува секој ден, тогаш ви треба помош. Тоа сигнализира дека вашата циркулација на крвта е лоша, што може да резултира со проблеми со бубрезите, проблеми со проширени вени и други болести.

За вас подготвивме различни совети што можете да ги практикувате во вашата дневна исхрана или лесни вежби што можете да ги превземете за да ја подобрите циркулацијата.

 

 
 

7. Земете си домашно милениче.

Сопствениците на милениче, особено куче, го намалува ризикот од срцеви заболувања. Формирањето на специјална врска со вашето домашно милениче го намалува срцевиот ритам кога сте околу нив и ви помага да управувате со вашиот стрес. Освен тоа, поседувањето куче ги зголемува шансите да излезете надвор и да шетате. Кардиоваскуларните вежби – како на пример шетањето – ја подобруваат функцијата на срцето и крвните садови.

  
 

6. Изберете вино наместо пиво.

Клиничкото испитување спроведено во 2015 година потврди дека пиењето вино може да го подобри здравјето и работата на вашето срце. Во споредба со други пијалаци, виното ви дава повеќе бенефиции, бидејќи содржи антиоксиданти и други растителни соединенија. Но, клучот е во умереноста – една чаша за жени и не повеќе од 2 на ден за мажи.

 
loading...
 

5. Јадете лута храна.

Кајенскиот пипер или црвената пиперка ги прошируваат крвните садови и го зголемуваат протокот на крв. Тие му помагаат на вашиот кардиоваскуларен систем да функционира подобро и да го задржи крвниот притисок нормален. Тие, исто така, ги загреваат вашите раце и нозе (ладни раце или нозе значи слаб проток на крв).

Совет: Ако лутите пиперки се премногу за вас, додадете повеќе кромид и лук на вашата исхрана. Лукот ги релаксира крвните садови и го зголемува нивото на водород сулфидот, кој, пак, ја подобрува циркулацијата на крвта. Кромидот има високо ниво на антиоксиданти, што го спречува формирањето на згрутчување на крвта.

4. Носете удобна облека.

Лекарите предлагаат да не се носи тесна облека подолго време. Тесни панталони или фармерки ја попречуваат циркулацијата и можат да го олеснат развојот на проширени вени. Лесно вметната или малку лабава облека дозволува крвта нормално да циркулира низ вашето тело.

3. Додадете храна богата со фолна киселина.

Една од најважните причини за консумирање на доволно храна богата со фолна киселина е клеточниот раст и регенерацијата. Фолната киселина се занимава со создавање на црвени крвни клетки и спречување на анемија. Немањето доволно фолна киселина ќе влијае на коагулацијата на крвта.

Извори на фолна киселина:
– Темно лиснат зеленчук (спанаќ, марула)
– Брокула и авокадо
– Цитрусни плодови (портокали, грејпфрути), папаја, банани, јагоди
– Грав, грашок и леќа
– Семиња и ореви (семки од сончоглед, бадеми, ореви)
– Карфиол, цвекло, пченка и морков

2. Издигнете ги нозете.

Подигањето на нозете над нивото на срцето ја подобрува циркулацијата веднаш бидејќи го трга притисокот од вените и нозете. Исто така помага да се опуштите. Подигнувањето на нозете го намалува стресот и притисокот врз крвните садови и вените.

Совет: Движете ги прстите и правете кружни движења со кренатите нозе. Правете го ова 20 минути постојано во текот на еден ден, а циркулацијата на крвта ќе се зголеми.

1. Закажете масажа.

Добрата масажа ја зголемува локалната циркулација бидејќи го стимулира протокот на крв во меките ткива. Неколку студии покажаа дека масажата позитивно влијае на вашата периферна васкуларна функција. Цврстите, но нежни движења треба да бидат насочени кон срцето за промовирање на лимфниот и венскиот крвен проток.

Совет: Користете бадемово, кокосово или маслиново масло. Ако можете, уживајте во масажа неколку пати неделно. За самомасажа, можете да користите ролери од пена. Едноставно ставете го на подот, притиснете го болниот мускул против него и тркалајте се.

Споделете доколку ви се допадна постот!

(13)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени