Пронајден лек против мамурлак

Канадскиот новинар и писател Шаугхнеси Бишоп – Стал со години истражувал со цел да пронајде лек за мамурлак. Главната состојка на неговиот лек за состојбата по „претерување“ со алкохол е темјанот – ароматска смола. Темјанот не се консумира, па поради тоа, според Бишоп, треба да се растопи на оган и да се претвори во масло.… Read More Пронајден лек против мамурлак

Ако ја имате оваа банкнота за неа може да добиете цело богатство

Иако според курсната листа сто српски динари имаат иста вредност на педесетина македонски денари, сепак доколку во својот дом ја имате банкнотата од 100 динари која е печатена во 1884-тата година нејзината вредност е многу висока. Банкнотата од сто српски динари издадена во 1884-тата година може да достигне и до 15 илјади евра, доколку сепак… Read More Ако ја имате оваа банкнота за неа може да добиете цело богатство

Имам нос и лице и конечно можам да се смеам

Камерон Андервуд е човек на кој му е извршена трансплантација на лице, а по таа сложена операција, вели, повеќе луѓето не го загледуваат толку на улица. Подготвен е еден ден да основа и семејство. “Имам нос и уста, па така во можност сум да се насмеам, повторно да зборувам и да јадам цврста храна”, рекол… Read More Имам нос и лице и конечно можам да се смеам

Концерти, секс под туш: Работи кои не ја заслужуваат популарноста која ја имаат

Некои нешта во животот ги правиме затоа што сите останати ги прават. Ако случајно решиме да се повлечеме од сето тоа, често добиваме зачудувачки и осудувачки погледи. Секако, постојат многу нешта кои ја заслужиле популарноста и вниманието, но многумина сметаат дека голем дел од нив се преценети. Какви се мислењата на луѓето за најразлични секојдневни… Read More Концерти, секс под туш: Работи кои не ја заслужуваат популарноста која ја имаат

Јапонскиот начин на живот со којшто ќе доживеете 100 години

Данците и општо сите Скандинавци, веќе со години се на врвот на листата на најсреќни народи на светот. Но, и Јапонците знаат како да водат среќен живот. Како што Данците до имаат hygge, така Јапонците го имаат ikigai, начин на живеење чијашто главна премиса е „Само доколку си активен ќе живееш 100 години“. Јапонците се познати како… Read More Јапонскиот начин на живот со којшто ќе доживеете 100 години

Најсреќните парови се оние кои минале низ пекол и останале заедно

Најсреќните парови се оние кои ги виделе најтемните делови еден од друг и не се откажале од љубовта. Најсреќни и најуспешни парови не се оние кај кои секогаш цветаат рози и летаат пеперутки. Не се оние кои постојано се шетаат безгрижно фатени за рака. Не се оние кои веруваат дека партнерот не може да направи… Read More Најсреќните парови се оние кои минале низ пекол и останале заедно

Крем салата со ориз и бадеми

Здосадено ви е од веќе традиционалните празнични салати и закуски? Еве ви можност да пробате нешто сосема ново и исклучително вкусно! – 300 г варен ориз – 300 г коцки шунка – 300 г коцки кашкавал – 150 г коцки обарен морков – 150 г конзервирана пченка – 100 г толчени бадеми – 1 главица… Read More Крем салата со ориз и бадеми

Роботот на НАСА сними мистериозен објект на Марс

НАСА соопшти дека роверот на „црвената планета“ снимил објект, чиешто потекло уште не е утврдено. Експертите на НАСА сметаат дека веројатно станува збор за метеорит, меѓутоа, за да се потврди тоа неопходна е хемиска анализа. Роботот „Кјуриозити“, се спушти на Марс во 2012 година. Неодамна му се придружи и сондата „Инсајт“, со цел да се… Read More Роботот на НАСА сними мистериозен објект на Марс

Парадата на пингвините одложена поради невообичаено топлото време

Невообичаено високите температури за овој период на годината ги спречија пингвините денеска да ја започнат традиционалната парада околу Зоолошката градина и аквариумот во Питсбург. Секоја година Парадата на пингвини во оваа Зоолошка градина почнува на почетокот на декември, но во областа викендов се измерени 10 Целсиузови степени поради што одржувањето на Парадата е презакажано за… Read More Парадата на пингвините одложена поради невообичаено топлото време

Балашевиќ обвинет за кражба на авторски права

Песна стара 25 години од познатиот кант-автор Ѓорѓе Балашевиќ е симната од Јутјуб, поради тоа што извесен Емил Скендеровиќ го обвинил за кражба. Скендеровиќ го пријавил официјалниот Јутјуб канал на Балашевиќ, велејќи дека тој ги поседува правата на песната „Човек са месецом у очима“ од 1993 година. Лута на овој потег, на својот Фејсбук профил… Read More Балашевиќ обвинет за кражба на авторски права