Аутистично дете ја изградило најголемата реплика на Титаник од Лего коцки

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Најголемата реплика на познатиот брод Титаник, составена од Лего коцки била градена речиси 11 месеци и повеќе од 700 часа. Делото премиерно ќе биде изложено во музејот Титаник во Тенеси. Брињар Карл Биргисон од Рекјавик употребил 56 илјади Лего коцки за репликата. Таа е долга седум метри, а висока 1,5 метар. Младото момче вели дека… Read more »

Домашна „вијагра“ – се прави од состојки кои веќе ги имате дома

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Сувото грозје содржи агринин, клучен нутриент за третман на еректилна дисфункција, а ги зголемува и шансите жената да затрудни. Традицијата на користење на оваа магична напивка настанала во Индија, а ја консумирале младите за нивниот сексуален живот да биде побогат. Тајната на напивката е сувото грозје кое содржи агринин, клучен нутриент за третман на еректилна… Read more »

Женски особини што ги привлекуваат мажите повеќе од изгледот

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Ако мислевте дека морате да имате совршено лице или тело за да им привлечете внимание на мажите – се лажете. Повеќето од нив сметаат дека жените со малку понезабележлива шминка се многу попривлечни и дека во нивното друштво се чувствуваат попријатно. Откријте кои особини ги ценат мажите кај поубавата половина и кои се поважни од… Read more »

Најдобрите моменти од селски фудбал

Posted by & filed under JAM SESSION.

Балканските регионални и селски лиги се неисцрпно место за интернет инспирација. Моменти на професионализам ретко и да има, ама затоа и на публиката и на играчите им е секогаш интересно… (33) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

Габична инфекција: 4 чести навики што ја предизвикуваат оваа непријатна болест

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Габичната инфекција е еден од најчестите гинеколошки проблеми кај жените. Жените неретко се жалат на константното враќање на воспалението, а не им е јасно зошто се случува тоа. Помалку познат податок е дека и секојдневните навики може да предизвикаат развој на габична инфекција. Не постојат конкретни мерки што би можеле да ве заштитат од оваа… Read more »

Нова мерка: По 1.000 евра за секој кој од странство ќе се врати во родното место

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Секој човек кој ќе се врати од странство во родното место ќе добие 1.000 евра. Со оваа мерка во општина Градец, Хрватска, локалните власти им пркосат на Германија и Ирска, земји во кои се иселиле многу Хрвати. Градоначалникот на Градец, Матко Буриќ вели дека целта им е да ги вратат младите во родното место. Секој… Read more »

Маса народ во центарот на Стокхлом му оддаде почит на Авичи

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Шведскиот музички продуцент и ди-џеј Тим Берглинг, на широката јавност познат како Авичи, кој го освои светот со хит сингловите „Wake Me Up”, “Hey Brother”, “Levels”, бил пронајден мртов во Оман. „Со длабока жалост и тага ја објавуваме загубата на Тим Берглинг познат како Авичи. Семејството е потресено и ги молиме сите, во ова тешко… Read more »

Бизарна матурска прослава: Трчаат голи и пијани и се сексаат по улици

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Норвешките тинејџери крајот на средношколскиот период го слават на прилично бизарен и контроверзен начин, трчајќи голи и пијани и сексајќи се на јавни места. А колку нивното однесување е излезено од контрола говори и фактот дека тамошното министерство за сообраќај иницираше акција„Не за сексот на кружните текови“, поради бројните изненадувања кои ги приредуваат матурантите за… Read more »

Раководител на маркет – Стокомак

Posted by & filed under ТАБЛА.

Стокомак е ланец на дисконтни маркети кој работи по концептот хард-дисконт. Поради проширување и отварање на нови работни позиции, за потребите на маркетот во Драчево вработуваме РАКОВОДИТЕЛ НА МАРКЕТ Основна дефиниција и цел на вработените се: – водење и одржување на мотивитан тим со кој треба да ги постигнете очекуваните резултати, во делот на услуга,… Read more »

Персонал – Burger King

Posted by & filed under ТАБЛА.

Burger King вработува касиери и работници во кујна на цело и пола работно време во Скопје и Тетово. Email: [email protected] Потребни квалификации : енергични, флексибилни, тимска работа. Да се наведе за кој град се аплицира. (6) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

„3Д“ пешачки премини на улиците во Скопје

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

“3Д“ пешачки премини на скопските улици. Ова е пилот – проект, кој ќе се користи на неколку места, за да се спречат сообраќајните незгоди. Тридимензионалната форма на пешачките премини се нацртани кај Музејот на современата уметност. Директорот на улици и патишта, Сенад Смаиловиќ, вели дека овие цртежи создаваат оптичка илузија кај граѓаните. Додава дека на… Read more »

Гордон Ремзи станува веган

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Познатиот кулинар, Гордон Ремзи ги изненади сите негови фанови со информации дека ќе се обиде да ги отстрани животинските производи и месо од неговото мени, со цел да живее некое време како веган. Дали ќе му се допаѓа, ние не знаеме, бидејќи тој во неколку наврати ја коментираше неговата љубов кон месото во неговите телевизиски… Read more »