Дневен хороскоп за среда (18.04.2018)

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Овен Доаѓаат промени и тоа ве плаши. Наместо да стравувате, разгледајте ги добрите страни од новонастанатата ситуација. Овие промени ќе ви донесат повеќе време за себе и тоа би требало да ве радува. Денес ќе биде мирен ден без поголеми потреси. Ако сте слободни, можно е да започнете врска со личност која ја знаете преку… Read more »

Тивок убиец – Jа консумираме секојдневно а може да предизвика срцев удар

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Ги читате ли декларациите на производите кои ги купувате? „Ако влезете во било кој супермаркет и обрнете внимание на декларациите од прехрамбените производи, ќе забележите дека многу од нив содржат фруктоза, најчесто во облик на сахароза (обичен шеќер)“ – вели Вилхелм Крек, професор по целуларна биологија од Институтот за молекуларни здравствени истражувања во Цирих. Храната… Read more »

Како долготрајното седење пред монитор влијае на нашиот мозок?

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Ако сте еден од оние луѓе кои заработуваат седејќи во канцеларија пред компјутер, една нова студија од калифорнискиот универзитет во Лос Анџелес може непријатно да ве изненади. Иако веќе одамна е познато дека секојдневното долго седење пред компјутер не е добро за здравјето, новото истражување објавена од страна на калифорниската истражувачка организација „Plos”, покажа дека… Read more »

Научниците случајно создале мутиран ензим кој јаде пластични шишиња

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Научниците создале мутиран ензим кој ги разложува пластичните шишиња од пијалаците – случајно. Откритието може да помогне во решавањето на глобалната криза на загадувањето со пластика овозможувајќи за првпат целосно рециклирање на шишињата. Новото истражување е поттикнато од пронајдокот на прва бактерија која природно еволуирала да јаде пластика на депонија во Јапонија во 2016 година…. Read more »

Момче го откри огромното богатство на легендарниот крал

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

13- годишно момче случајно дошло до огромно откритие. Лука Малашниченко заедно со археологот Рене Шен од хоби пробувале да најдат метални предмети на данскиот остров Руген . Момчето открило парче метал и мислело дека станува збор з абезвреден алуминиум . Но , кога археологот го загледал , видел дека е сребро . На тоа место… Read more »

Живот тулумба без шербет – татко на девет, да ти бил стерилен цел живот

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Еден Мароканец поднесе тужба против сопругата, обвинувајќи ја за неверство. При една рутинска лекарска контрола, човекот открил дека бил стерилен речиси цел свој живот, што значи дека не може да е татко на ниту едно од деветте деца. Кобниот момент човекот, кој инаку е професор во еден мал марокански град, го доживеал при една обична… Read more »

На тема етикетирање – се роди јагне со натпис “јагне“ на стомакот

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Тринаесетгодишниот Џејмс Стивенџ од Велика Британија забележал нешто необично на штотуку родено јагне. Имено, јагнето родено црно, прошарано со бели влакна на стомакот, кои изгледаат како да пишува „lamb“ (на англиски: јагне). „Штом се роди го видов натписот на неговиот стомак. Навистина пишува ’lamb’“, вели момчето за британските медиуми. Родителите на момчето држат фарма и… Read more »

Водич за правење мохито

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Со првите зраци на сонцето низ Македонијава, можете да почнете да си таманите мохито во секое време и на секое место. А еве и како… (35) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

Програма за развој на кариера во Кина

Posted by & filed under ТАБЛА.

Mandarin Spring developed the Career Boost Program to help students, professionals, and everyone who want to transition their career to China. We developed the curriculum to cover business topics, social conversation, survival skills and more. In addition to studying Mandarin, we are partnered local companies who are in search of young foreigner talent and eager… Read more »

Сметководител – Ко Фин Дооел Скопје

Posted by & filed under ТАБЛА.

Работниот однос ќе се заснова на определено време од 6 месеци со можност за обновување на Договорот на неопределено време. Кандидатите покрај општите услови за вработување предвидени со Законот за работни односи, потребно е да ги исполнуваат следниве квалификации: 1. Сертификат за сметководител (по можност) 2. Одлично познавање на работа со компјутер (Microsoft Office, Internet,… Read more »

Повик за вработување на млади лица

Posted by & filed under ТАБЛА.

Министерството за труд и социјална политика заедно со Агенцијата за вработување на Македонија и Националниот младински совет на Македонија започнува реализација на проектот Гаранција за млади. Гаранција за млади е активна мерка за вработување на млади лица која активно се спроведува во државите од Европската Унија од 2012 година. Македонија ја имплементира оваа програма во… Read more »

Конопфест 2018

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

Здружението за канабис и зелени политики БИЛКА Скопје со задоволство ги поканува сите истомисленици, соборци и граѓани да земат учество во овогодинешниот КОНОПФЕСТ 2018 кој ќе се одржи на 20.04.2018 година под мотото “ЕДНА БИЛКА, ЕДЕН ЖИВОТ” на Школка во Градскиот парк, со симболичен старт од 16.20 часот. Огромна благодарност до сите артисти кои се… Read more »