Lord of the Dance во Скопје

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

10 години подоцна –>> Најпосетуваниот танцов-музичко-сценски спектакл на светот, повторно пристигнува пред македонската публика: LORD OF THE DANCE на славниот Мајкл Флетли гостува во Скопје на 11-ти април 2018. По точно 10 години и 5 целосно распродадени настапи кај нас, светското денс-совршенство овој пат, во Вип арената „Борис Трајсковски“, ќе го претстави новото шоу „Опасни… Read more »

Што значат сексуалните сонови?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Сексуалните фантазии кои најчесто ги сонуваме секогаш се табу тема за разговор. Сепак, може да има различни тематики, а секоја има различно значење. Експертот за сонови Лаура Лоевенбер открива што секоја фантазија значи. Секс со поранешниот Кога сонуваш за секс со поранешниот не значи дека сакате да му се вратите или дека и понатаму сте… Read more »

Паркови, плажи и езера: 6 чуда на природата

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Розовото езеро во Австралија, Јапонија во април, Нијагарините водопади и многу други, се места за кои секој од нас знае дека не смее да ги пропушти. Сепак ширум светот има многу локации кои што го одземаат здивот, а за кои многумина од нас не знаеле ни дека постојат. Земјата често крие катчиња кои може да… Read more »

Северна Кореја организира воена парада со 12.000 војници пред Зимските олимписки игри

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Пјонгјанг минатата година предизвикуваше загриженост кај меѓународната заедница со бројни ракетни и еден нуклеарен тест, но прифати да учествува на ЗОИ во Пјонгчанг кои се отвораат на 9 февруари и севернокорејските спортисти на церемонијата на отворањето да продефилираат заедно со своите јужнокорејски колеги. Сепак, јужнокорејската агенција Јонхап пренесува дека Северна Кореја, која со воени паради… Read more »

Путин на минус 6 се нурна во студено езеро

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Руската државна телевизија го пренесуваше влегувањето на 65-годишниот Путин во езерото Селигер, околу 400 километри северно од Москва. Ројтерс пренесува дека температурата на воздухот во тој момент била шест степени под нулата. На Путин ова не му е првпат да се соблекува пред камерите и да ги покажува своите атлетски вештини. (28) Тим ЗА -0%… Read more »

Продажба и Маркетинг – Цертиадриа

Posted by & filed under ТАБЛА.

Certiadria е компанија која работи во областа на ИТ како авторизиран партнер на Certiport / Person VUE за јадранскиот регион. Компанијата е лидер во понуда на светски признати образовни и сертифицирани програми. Она што ја прави оваа меѓународна компанија уникатна, се партнерства со светските лидери во сертификација и издаваштво, како на пример Microsoft, Adobe, Autodesk,… Read more »

Дали сте му родител или таксист на детето?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Во желбата да им овозможат на децата сѐ што можат, многу родители често претеруваат. Посебно кога се во прашање активности надвор од училиште: курс по странски јазик, тренинг, работилница… Кога треба да се вклучи алармот дека вашето дете има премногу обврски? И за  колку од тие обврски треба да оди од едниот крај на градот… Read more »

Хороскопските знаци и перверзноста

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Кој е склон кон перверзии, кој кон секс на јавно место, а кој пак сака да му удоволи на партнерот? Овен Овенот сака груб секс, да ја почувствува енергијата на другата личност. Тоа што никако не сака е да чека… Не му одолговлекувајте на Овен – ако ви се допаѓа, слободно веднаш преминете од зборови… Read more »

Во Москва минатиот месец Сoнцето се појавило само шест минути

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

За жителите на Москва, изминатиот декември бил најмрачниот месец во историјата на градот, бидејќи Сонцето, се појавило на нешто повеќе од шест минути, соопшти Руската федерална служба за хидрометеорологија. Тоа се случува поради географската ширина на која се наоѓа руската престолнина. – Според Московскиот државен универзитет, директната сончева светлина во Москва, во декември траела шест… Read more »

Ново откритие на НАСА: На Месечината пронајдена мрежа од тунели

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Американската вселенска агенција (НАСА) открила тунели кои водат длабоко под површината на Месечината, за кои се проценува дека може да бидат идеални за нова лунарна база. Се работи за тунели кои настанале многу одамна од лава. – Со оглед на нивната големина, облик, осветлување и геолошко окружување, станува збор за добри кандидати за лунарна база,… Read more »

Пчелиниот отров природен ботокс, лек за канцер, кожни болести и епилепсија…

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Природен ботокс, лек за остеопороза, кардиоваскуларни и кожни болести, канцер, мозочни удари, епилепсија, се само некои од својствата што му се припишуваат на пчелиниот отров т.н. апитоксин. Апитоксинот во светски рамки наоѓа широка примена и e се попопуларен. Собирањето е пракса, а фармацевтската индустрија го откупува по 130 американски долари за грам, но бара да има… Read more »

Зошто луѓето се уште веруваат дека Земјата е рамна?

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Британскиот астрофизичар Стјуарт Кларк, авторот на книгата „Непознатиот Универзум“ објасни зошто некои поединци и понатаму веруваат дека Земјата е рамна. – Очигледно е дека Земјата не е рамна. Тоа може да биде проверено на неколку начини, на пример кога бродовите ги напуштаат пристаништата и пополека исчезнуваат на хоризонотот. Кога ќе се качете на врвот на… Read more »