Апел за помош на Благородна и нејзините деца

Posted by & filed under ЖИВОТ.

Благородна е мајка на три дечиња Лука (7 години), Лара (4 години) и Гаврил (1,5 година). Благородна е мајка која сака да работи со цел да им обезбеди пристоен живот на своите деца. Но, бидејќи нејзините дечиња се малечки, од кои најмалото е често болно, а второто детенце не и го примаат во градинка поради… Read more »

Кина го изгради најголемиот прочистувач на воздухот во светот

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Во кинескиот град Сиан во провинцијата Шаанси почна со работа најголемиот прочистувач на воздухот во светот, пренесува Inhabitat. Кулата висока 100 метри веќе го подобри квалитетот на локалниот воздух, а како што вели главниот научник во проектот, Цао Јунџи, кулата веројатно ќе стане корисна алатка на земјата во борбата против загадувањето на воздухот во урбаните… Read more »

Боинг создава авион кој ќе лета 6000 км/ч!

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Компанијата Боинг ги откри плановите за новиот хиперсоничен авион кој би бил наследник на легендарниот Блекбирд СР-71. Моментално се работи само на концептот, а всушност треба да биде побрз пет пати повеќе од звукот. Кевин Бовкут од Бинг истакнува дека е вистински предизвик да се создаде толку брз авион. Исто така појаснува дека работи на… Read more »

Струмичкиот карневал годинава од 14 до 21 февруари

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Годинашниов Интернационален струмички карневал ќе се одржи од 14 до 21 февруари. Трите главни карневалски денови се 16, 17 и 18 февруари. Со традиционалниот маскенбал (16 февруари) и изборот на принц и принцеза на струмичкиот карневал традиционално официјално почнува карневалската забава во градот под Царевите Кули. Принцот и принцезата со кралот на струмичкиот карневал ќе… Read more »

Lord of the Dance во Скопје

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

10 години подоцна –>> Најпосетуваниот танцов-музичко-сценски спектакл на светот, повторно пристигнува пред македонската публика: LORD OF THE DANCE на славниот Мајкл Флетли гостува во Скопје на 11-ти април 2018. По точно 10 години и 5 целосно распродадени настапи кај нас, светското денс-совршенство овој пат, во Вип арената „Борис Трајсковски“, ќе го претстави новото шоу „Опасни… Read more »

Што значат сексуалните сонови?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Сексуалните фантазии кои најчесто ги сонуваме секогаш се табу тема за разговор. Сепак, може да има различни тематики, а секоја има различно значење. Експертот за сонови Лаура Лоевенбер открива што секоја фантазија значи. Секс со поранешниот Кога сонуваш за секс со поранешниот не значи дека сакате да му се вратите или дека и понатаму сте… Read more »

Паркови, плажи и езера: 6 чуда на природата

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Розовото езеро во Австралија, Јапонија во април, Нијагарините водопади и многу други, се места за кои секој од нас знае дека не смее да ги пропушти. Сепак ширум светот има многу локации кои што го одземаат здивот, а за кои многумина од нас не знаеле ни дека постојат. Земјата често крие катчиња кои може да… Read more »

Северна Кореја организира воена парада со 12.000 војници пред Зимските олимписки игри

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Пјонгјанг минатата година предизвикуваше загриженост кај меѓународната заедница со бројни ракетни и еден нуклеарен тест, но прифати да учествува на ЗОИ во Пјонгчанг кои се отвораат на 9 февруари и севернокорејските спортисти на церемонијата на отворањето да продефилираат заедно со своите јужнокорејски колеги. Сепак, јужнокорејската агенција Јонхап пренесува дека Северна Кореја, која со воени паради… Read more »

Путин на минус 6 се нурна во студено езеро

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Руската државна телевизија го пренесуваше влегувањето на 65-годишниот Путин во езерото Селигер, околу 400 километри северно од Москва. Ројтерс пренесува дека температурата на воздухот во тој момент била шест степени под нулата. На Путин ова не му е првпат да се соблекува пред камерите и да ги покажува своите атлетски вештини. (28) Тим ЗА -0%… Read more »

Продажба и Маркетинг – Цертиадриа

Posted by & filed under ТАБЛА.

Certiadria е компанија која работи во областа на ИТ како авторизиран партнер на Certiport / Person VUE за јадранскиот регион. Компанијата е лидер во понуда на светски признати образовни и сертифицирани програми. Она што ја прави оваа меѓународна компанија уникатна, се партнерства со светските лидери во сертификација и издаваштво, како на пример Microsoft, Adobe, Autodesk,… Read more »

Дали сте му родител или таксист на детето?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Во желбата да им овозможат на децата сѐ што можат, многу родители често претеруваат. Посебно кога се во прашање активности надвор од училиште: курс по странски јазик, тренинг, работилница… Кога треба да се вклучи алармот дека вашето дете има премногу обврски? И за  колку од тие обврски треба да оди од едниот крај на градот… Read more »

Хороскопските знаци и перверзноста

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Кој е склон кон перверзии, кој кон секс на јавно место, а кој пак сака да му удоволи на партнерот? Овен Овенот сака груб секс, да ја почувствува енергијата на другата личност. Тоа што никако не сака е да чека… Не му одолговлекувајте на Овен – ако ви се допаѓа, слободно веднаш преминете од зборови… Read more »