Кајмакчалан 2528 мнв и Кравица 1682 мнв

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

На 10 и 11 Февруари 2018 г. ДПС Трансверзалец – Скопје организира дводневна акција за искачување на врвовите Кајмакчалан и Кравица на планината Ниџе. Врвот Кајмакчалан е висок 2.528 мнв а се наоѓа на планината Ниџе. Лоциран е на јужната граница од Македонија, и е петти највисок врв во Македонија и трет највисок врв во… Read more »

Запознајте ги МИ5, британската разузнавачка служба

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Во 2009 година се одбележа еден век од постоењето на една од најтајните организации кои скоро 100-на години, никој надвор од највисоките владини функционери нема ниту да ви признае дека постои… МИ5 е најстарата разузнавачка служба во светот и една од најсофистицираните алатки на британската влада. Нејзините вработени работат во тајност и не се јавно… Read more »

Која секс поза ги плаши жените?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Позата 69 или ја сакате или ја мразите, не постои опција помеѓу тоа. А  се смета дека баш оваа поза многу повеќе луѓе ја мразат него што ја сакаат, барем ако верувате на резултатите од истражувањата. Имено, 56,8% од жените и 42,7% од мажите кои учествуваа во ова истражување изјавиле дека самата помисла ги плаши… Read more »

Со исхрана против високиот притисок

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Хипертензијата, или високиот крвен притисок, е притисокот на крвта врз артериските ѕидови. Со тек на време, високиот притисок може да предизвика оштетување на крвните садови што доведува до разни заболувања на срцето и бубрезите, мозочен удар и други проблеми. Хипертензијата често пати се нарекува и „тивок убиец“ бидејќи не дава препознатливи симптоми и може со… Read more »

Гратис гушкање во сабота пред ГТЦ

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Гушкачите се враќаат на старата локација во градот, со нова доза љубов и радост. По повод Светскиот ден на гушкањето, во сабота пред ГТЦ во Скопје ќе има гратис гушкање. „Со широко раширени раце, ве покануваме на уште една весела дружба, оваа сабота (20.01) од 12.30 часот меѓу Плоштадот и ГТЦ. Со нас се и… Read more »

Двајца мртви во Русија температурата достигна – 67 степени

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Двајца мажи замрзнаа откако нивниот автомобил се расипал па решиле пеш да одат до фармата која се наоѓала во близина, соопштија властите во Русија. Од вчера ситуацијата во селото Ојмјакон, најладното населено место во светот, каде децата редовно се навикнати да одат во училиште на температури од -20 степени им се забрани, а училиштата се… Read more »

Северна и Јужна Кореја под заедничко знаме на отварањето на Олимписките игри, ќе имаат и еден заеднички тим

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Од Сеул пристигнуваат информации дека Северна и Јужна Кореја за прв пат ќе имаат заеднички тим на Олимписките игри, и ќе маршираат заедно на свечената церемонија на отварањето Во период на големи тензии на Корејскиот полуостров, делегации на двете држави минатата недела седнаа на маса за прв пат по две години за да дискутираат за… Read more »

За почитувачите на Пинк Флојд – пази кошмар!

Posted by & filed under JAM SESSION.

Нема тука ништо нејасно. Се работи за автентична уметничка интерпретација на една од најпознатите песни на Пинк Флојд во која артистот успева да утиња на сите полиња, и со текстот и со гласот и со тоа безвезното набадање по клавијатурата. Но, како и секоја друга вистинска уметност, доживувањето е неповторливо. А дали пее по свадби,… Read more »

Доколку споделувате ваква содржина на Facebook, можете да завршите во затвор

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

На социјалните мрежи во денешно време се споделуваат секаков вид на датотеки, меѓу кои што се споделуваат и видео снимки и фотографии од сексуално експлицитни сцени, па одтаму можеби ќе ве заинтересира оваа случка која што засега ја има спроведено само Данската полиција. Засега само Данската полиција поднела обвинение против повеќе од 1500 лица кои… Read more »

Вистинската причина зошто работните места во производство исчезнуваат

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Се почесто во последно време се слуша реторика која сугестира дека земјите како САД губат вредни работни позиции во производството од земји со ефтина работна сила како Кина, Мексико и Виетнам. Арно ама, тие работнни места не исчезнале од причините кои можеби ги претпоставувате, вели специјалистот за логистика Оги Пикадо… (6) Тим ЗА -0%  … Read more »

Четири најчести симптоми за тумор на мозокот

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Туморите на мозокот се создаваат во различни облици и величини, па на тој начин се разликуваат и нивните симптоми. Важно е да знаете да ги препознаете иако симптомите се често нејасни. Симптомите можат да се разликуваат од личност до личност, но разликата е и во интензитетот. 1. Напади Околу 60 проценти од пациентите со тумор на… Read more »

Агент за продажба и маркетинг – Самеримпекс

Posted by & filed under ТАБЛА.

Компанија во областа на прехранбената индустрија има потреба од продажен персонал – комерцијалисти за вработување на цело работно време. Персоналот е потребен за работа на терен низ цела Македонија. Предходно работно искуство од оваа област ќе се зема како предност. Заинтересираните кандидати можат да пратат најново CV на следнава електронска адреса [email protected] најдоцна до 24/01/2018. (12)… Read more »