Customer Support Resentative – Инвидиус

Posted by & filed under ТАБЛА.

InPlayer’s monetisation platform has helped manage and distribute videos and digital assets of some of the world’s leading media companies. We pride ourselves in being at forefront of paywall technology and have high growth ambitions for the coming year. We are working on some exciting projects and we are looking for talented people to meet… Read more »

Со Google Arts & Culture дознајте на кое уметничко дело личите

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Google апликација ќе пребара низ илјадници уметнички дела за да го најде вашиот двојник од минатото. Апликацијата наречена Arts & Culture пребарува сличности на фотографијата од вашиот лик и некое уметничко дело. Arts & Culture се појави уште во 2016-тата година, меѓутоа функцијата за споредување на фотографии со уметнички дела е вклучена од неодамна. Потребно… Read more »

AI алгоритам на Alibaba победи човек во тест за читање и разбирање

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Вештачка интелигенција за прв пат успеа да надмине човек на тест за читање. Алгоритамот развиен од кинескиот гигант Alibaba успеа да оствари подобри резултати на тест со повеќе од 100 000 прашања. Се работи за Stanford Question Answering Dataset, кој е тест за читање и разбирање признаен во целиот свет. Алгоритамот на Alibaba извојувал тесна… Read more »

Родители ги чувале децата заробени во окови и синџири

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Полицијата во Калифорнија уапси брачна двојка откако доби дојава дека ги чувале нивните 13 деца заробени во семејната куќа, оковани во синџири. Дејвид Ален Турпин (57) и Луиз Ана Турпин (49) се приведени под обвиненија за измачување, лишување од слобода и загрозување на животот на малолетник. Двојката со децата на возраст од две до 29 години… Read more »

Стипендии за истражување за пред докторски и пост докторски студии на Блискиот Исток

Posted by & filed under ТАБЛА.

The Middle East Initiative offers one-year fellowships for research related to Middle Eastern governance and public policy. Priority will be given to applications pursuing one of these four primary areas of focus: (1) democratizing politics; (2) building peace; (3) revitalizing the state; (4) democratizing financial and labor markets; or (5) digital governance. Learn more about… Read more »

6-те најчудни средновековни болести

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Животот на повеќето луѓе кои живееле во Средниот век бил краток и суров. Нехигиенските услови и навики довеле до ширење на некои ужасни болести. Како последица на општото незнаење и вербата во суеверија, луѓето барале спас од бескорисните терапии кои понекогаш уште повеќе ги влошувале симптомите. Од необјаснетите лудила на 2 крала, па сѐ до… Read more »

10 катастрофални предвидувања за 2018-та година

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Постојано читаме за разни интересни предвидувања, кои понекогаш можат да бидат и по малку застрашувачки. Постојат стотици претскажувања, но слободно можеме да кажеме дека следниве 10 се едни од најдобрите. Прочитајте ги и размислете кои од нив би можеле навистина да се остварат… 10 катастрофални предвидувања за 2018-та година 1. Вулканот Везув ќе еруптира Нострадамус… Read more »

Руски војник подгревал ручек и запалил воен тенк вреден 450.000 евра

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Млад руски војник ќе ги помине следните шест месеци во сурови затворски услови откако поради непромисленост и несмасност запали воен тенк на терен во Крим. Војникот Семен Мережњиков ископал дупка покрај оклопниот транспортер БТР-82 за да запали оган внатре и да си го подгрее ручекот во конзерва. Меѓутоа, пламенот го зафатил тенкот чија вредност се… Read more »

Успешно воспитување на децата само со договор

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Успешното воспитување може да се постигне само со договор на родителите и сите други членови на семејството. Како ова може да се постигне, без да се испокарате едни со други? За почеток, важно е сите домашни, вклучувајќи го и постариот брат или сестра, да се согласат со упатствата за одгледување за кои сите мора да… Read more »

7 нешта што никогаш не се случуваат во среќните и успешните љубовни врски

Posted by & filed under ПО ДОМА.

За да бидете среќни во врската не е доволно само нешто да правите за партнерот или задно со него, односно со неа. Подеднакво е важно да се воздржите од одредено однесување. Терапевтите откриваат 7 работи кои паровите во успешни врски не ги прават и токму затоа нивниот однос е здрав, цврст и среќен. 1. Повеќенеделно… Read more »

Академик на државната телевизија: Ное пред потопот разговарал со неговиот син преку мобилен!

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Турскиот академик Јавуз Орнек гостуваше на 6 јануари во емисија на јавната телевизија ТРТ1 во која тврдеше дека технологијата пред 10.000 години била многу понапредна за разлика од денес. Рече дека Ное ја изградил арката од Челик и користел нуклеарна енергија како гориво. Орнек во емисијата тврдеше дека Ное користел мобилен телефон за да го… Read more »

Зошто сѐ уште не можеме да праќаме луѓе на Марс?

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Постојат три основни проблеми поради кои засега не можеме да праќаме луѓе на Марс, а научниците предупредуваат дека не треба ниту да пробаме да пратиме екипаж на такво патување додека не се решат проблемите. Трите главни проблеми се: недостатокот на квалитетни ракети кои можат да издржат повеќе летови, појавата на депресија кај луѓето кои би… Read more »