Лиам Галагер: За лошиот татко, музиката и Манчестер

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Проблематичниот фронтмен на сега веќе непостоечката Oasis зборува за неговото детство и злоставувањата од татко му, музиката и општо за градот Манчестер. Вреди да се погледа… (9) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

Асистент – Нептун

Posted by & filed under ТАБЛА.

НЕПТУН МАКЕДОНИЈА, најголемиот регионален малопродажен ланец за техничка стока, поради понатамошен развој на своите операции, распишува оглас за вработување на: АСИСТЕНТ ВО СЕКТОР ЗА КОМЕРЦИЈА И МАРКЕТИНГ Со место на вршење на работните задачи во Скопје -одлично познавање на македонски, англиски и албански јазик- Одговорности и работни задачи: • Го параметрира компјутерскиот систем на Друштвото… Read more »

Деловен секретар – UNIQA

Posted by & filed under ТАБЛА.

Уника АД Скопје со седиште на Бул.ВМРО бр 3 има потреба од вработување на 1- Деловна секретарка Потребни квалификации 1. Завршено средно или високо образование 2. Одлично познавање на компјутери 3. Одлично познавање на албански јазик 4. Со или без работно искуство Очекувани вештини и способности: • Одлични комуникациски вештини • Организациски и аналитички способности… Read more »

“Деспасито“ нападнат од хакери на YouTube

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Најгледаниот спот во историјата на Јутјуб „Деспасито“ беше нападнат од хакери, кои преку него испратиле порака „Слобода за Палестина“. Освен хитот на Луис Фонси, кој пред неколку дена ја достигна бројката од пет милијарди прегледи, цел на хакери биле и Тејлор Свифт, Шакира, Селена Гомес, Дрејк и десетици други пејачи. Спотот за „Деспасито“ беше тргнат… Read more »

Напуштањето на Facebook во голема мерка го намалува стресот кај луѓето

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Не е мала бројката на луѓе кои размислуваат за потполно напуштање на Facebook и бришење на својот профил на оваа социјална мрежа, после неодамнешниот скандал со кршење на приватноста на корисниците од страна на компанијата Cambridge Analytica. Покрај тоа, научниците тврдат дека овој потег може да биде прилично добар кога е здравјето во прашање. Неодамнешно… Read more »

Најстариот човек на светот е Јапонецот Масазо Нонака

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Јапонецот Масазо Нонака денеска доби сертификат кој потврдува дека тој е најстариот човек на светот, со своите 112 години и 259 дена. Нонака доби сертификат од здружението на Гинисовите светски рекорди, кој го прими во својот дом во Ашор, на север од јапонскиот остров Хокаидо. Масазо Нонака е роден на 25 јули 1905 година и пораснал… Read more »

Во Данска нема планини, во Финска има 188.000 езера: 12 факти за Скандинавија

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Дали некогаш сте сонувале да ги посетите илјадниците езера во Финска или неверојатните планински реони во Норвешка? Скандинавските земји се мистични, имаат неверојатна природа и одлично развиена економија. Начинот на живот таму отсекогаш бил интригантен за целиот свет. Некои интересни факти за Скандинавските земји: Норвешка – За време на поларните ноќи сонцето во некои делови на… Read more »

Пет работи кои треба да ги избришете од вашиот Facebook профил

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Ако Facebook беше држава, тогаш ќе ја имаше најголемата популација во светот. Но, на една толку моќна алатка треба да одберете кои информации ќе ѝ ги прикажете, а кои ќе ги зачувате за себе. Неодамнешниот скандал со Cambridge Analytica предизвика дилеми кај голем број луѓе дали воопшто сакаат да ја користат оваа социјална мрежа повеќе…. Read more »

Еве како на природен начин да ги покриете белите влакна

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Белата коса е еден од најголемите ужаси кај повеќето жени. Не секоја дама сака да ја бои косата и да ја оштетува. Ако ја преферирате природната боја на вашата коса, веројатно сте загрижени во тоа како да ја прикриете белата коса. Некои природни методи за боење на белата коса доаѓаат да помогнат. Тука се: Кафе Кафето… Read more »

Овие хороскопски знаци се нaјсебични

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Девиците обожаваат да ги критикуваат другите, но понекогаш не се свесни за сопствените негативни особини. Тие треба да научат како да го задржат своето мислење за себе, кога никој не побарал нивен совет. Девиците треба да престанат да критикуваат и да ги остават нивните пријатели да си ги решаваат проблемите на свој начин. Во очите… Read more »

Кинески научници создале градежен материјал отпорен на оган

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Кинески научници развиле нов градежен материјал отпорен на оган, кој може да издржи пламен од речиси 1.300 степени Целзиусови. Истражувачи од Универзитетот за наука и технологија создале композитен аерогел со ниска топлинска проводност, многу отпорен на оган. Композитот, кој е синтетизиран од фенол-формалдехидна смола и силициум, може да издржи пламен со висока температура без дезинтеграција…. Read more »

Маск: Вештачката интелегенција поопасна од нуклеарното оружје

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Илон Маск е одлучен во намерата да го унапреди светот со помош на технологијата, без разлика на се. Тој е одлучен да го истражи Сончевиот систем и да оствари патување до Марс, а речиси е пред крај со изградбата на огромна соларна батерија која снабдува со струја добар дел од Австралија, кој претходно имаше огромни… Read more »