Колач со вишни и јогурт: Совршен и едноставен десерт

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Освежувачки колач подготвен по стар рецепт… СОСТОЈКИ: – 250 гр брашно – 3 јајца – 120 гр путер – 180 гр шеќер – 1/2 кесичка прашок за печиво – 2-3 лажици јогурт – кора од лимон – 100 гр лешници или бадеми – 1/2 кг исчистени зрели вишни (засладени) – шеќер во прав за посипување… Read more »

Роше бомбици готови за 30 минути

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Се вели дека најдобрите колачи се подготвуваат брзо и лесно, а ги содржат омилените состојки. Такви се бомбиците Фереро Роше од Нутела и лешници. За нив потребни ви се само 5 состојки, а вкусот и задоволството се незаменливи. Потребни состојки: – 100g лешник наполитанки – 150g лешници – 200g Нутела – 150g чоколадо за готвење… Read more »

Компир полнет со печурки

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Барате предлог за сочен ручек? Сакате нешто брзо и лесно, а подеднакво вкусно? Имаме генијална идеја која сигурно ќе ја обожавате! Состојки: – 4 компири – 300g печурки – 200g мајонез (ако постите, заменете го со посен) – 1 шолја вински оцет – Сок од 1 лимон – Бибер и сол по желба Подготовка: Сварете… Read more »

Крушевско топено сирење

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Од мноштвото вкусни македонски традиционални рецепти, ние за денес избравме да ви го представиме ова вкусно мало тавиче. Крушевско топено сирење, прсти да излижеш. Потребни состојки: – 400 мл доматно пире – 500 гр сирење (по можност овчо) – 200 гр павлака – 150 гр кашкавал – двопек – маслиново масло Начин на подготовка: Во… Read more »

Вкусни топчиња од ориз

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Покрај сè она што ви останато од храната за празниците, освежете ја трпезата со нешто ново и изненадете ги гостите. Одлично мезе за дополнување на ордеверите или само за со пиво и бело вино. Може да ги комбинирате и со разни сосови кои дополнително ќе го збогатат нивниот вкус. Состојки: – 200 g ориз –… Read more »

Со хроно-лепче до потенок струк

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Без разлика дали станува збор за здравствен или физички проблем, начинот на исхрана се покажа како еден од главните „чувари“ на човековото здравје. Луѓето сѐ повеќе почнаа да обрнуваат внимание на она што го внесуваат и да се придржуваат до одредени режими на исхрана. Доколку вие сте дел од оние кои се придржуваат до одреден… Read more »

Домашно, кремасто пилешко во кари сос

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Колку и да не сте љубители на зачини, карито има некој посебен шмек кој одлично оди со пилешко бело месо. Ако сте за еден вкусен ручек како од ресторан, подгответе го следниов рецепт: Потребни состојки: – 4 парчиња пилешко бело месо – 1 лажица растопен путер – Сол бибер За сосот: – 2 лажици путер… Read more »

Шницли од компири за брз и лесен ручек

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Лесно се прават, без многу состојки, а доволно заситуваат. Во момент кога ви треба брз и лесен ручек за целото семејство, подгответе шницли без месо. Потребни состојки: – 1 kg компири – 1 ½ шолја брашно – 1 јајце – ¼ шолја млеко – Сол и бибер Подготовка: Излупете ги компирите и сварете ги во… Read more »

Рецепт за најкремастиот чоколаден пудинг кој сте го пробале

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Неверојатно кремаст, богат и полн со чоколадо – овој пудинг е сè она што ви треба после напорниот работен ден. Дури и да не сте голем љубител на благите работи ова е нешто кое навистина морате да го пробате… Состојки – 1 1/2 чаша слатка павлака – 1/2 чаша млеко – 150 g темно чоколадо… Read more »

Солени гнезда од компир и пилешко

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ова е еден од рецептите кој освен што има одличен вкус, ќе биде и совршен украс на секоја трпеза благодарение на впечатливиот изглед. Послужете го како предјадење или додаток на главното јадење и нема да погрешите. Постапката е неверојатно лесна, а одличниот вкус е загарантиран. Состојки – ½ kg компири – 1 кромид – 1… Read more »

Мезе на денот: ѕаѕики по оригинален рецепт

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Вкусното грчко ѕаѕики на кое никогаш не можеме да му одолеете, конечно може да го подготвите дома. Без тајни состојки, брзо и лесно. Потребно ви е: – 400 ml цврст јогурт – 4 краставици – 2 чешниња лук – 2 лажици маслиново масло – ½ лимон – Сол, бибер – Малку копар, по желба 1. Краставиците… Read more »

Десерт на брзина: Колаче од кокос и ореви

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Лесните и кремасти колачи и торти се десерти кои луѓето секогаш ги претпочитаат како одличен завршеток на вкусниот ручек. Овој колач е збогатен со ореви и кокос кои му даваат посебен вкус на кој долго ќе се сеќавате. Состојки: Пандишан: – 6 белки, – 6 лажици шеќер – 100 g кокос – 100 g мелени… Read more »