| 09.11.2017. ЗДРАВА ХРАНА

Потребни состојки:

– 4 шницли од бифтек по 200гр
– лажица масло
– 30гр путер
– сол
– бибер

За сос:

 
 

– 4 мали домати (може и домат од конзерва)
– 30гр путер
– сол
– лук и кромид (во прав)
– риган
– шеќер
– 100гр павлака

Начин на подготовка:

Шницлите премачкајте ги со масло, па пржете ги на тава од двете страни по три-четири минути. Потоа додадете путер, додадете сол и бибер и оставете уште малку на загреаната тава. Кога ќе го извадите бифтекот, во сосот од пржење на месото, додадете путер за сос и домати веќе исецкани и исцедени. Зачинете со сол, лук и кромид во прав, риган и со малку шеќер. Додадете ја и павлаката, па поклопено динстајте четири минути. По потреба додадете уште зачини. Бифтекот сервирајте го со сос и украсете по желба.

  
 

(107)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
The Chef

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени