#ПочниСоВодно+DjMats

Датум: 30.08.2018 Место: Скопје Локација: ОУ Кочо Рацин Почеток: 18:00 Цена: Бесплатно Ветена ни е овој пат ЧОКОЛАДНА ФОНТАНА на врвот… забрането точење на бидони! ;))) Олд скул момакот е повторно со нас, овој пат повторно “пука” со старата добра школа. Горе со нас ќе бидат верните подржувачи на сите аутдор активности ширум земјата. Ќе… Read More #ПочниСоВодно+DjMats

Postmodern Jukebox во Скопје

Датум: 14.12.2018 Место: Скопје Локација: Македонска Филхармонија Почеток: 20:30 Цена: 1.500 – 1.999 мкд ГЛОБАЛНАТА СЕНЗАЦИЈА POSTMODERN JUKEBOX ВО СКОПЈЕ! Македонска филхармонија 14-ти Декември 2018 Со желба Скопје и Македонија да бидат навистина исполнети со различни музички доживувања на светско ниво, Авалон Продукција се потруди оваа година во Скопје да ја донесе веројатно најголемата и… Read More Postmodern Jukebox во Скопје

БОШ 10 ЛЕТУВАЛИШТЕ во Гевгелија

БОШ Фестивал по 10ти пат годинава ја слави уметноста и слободата, од 24-26 август ве повикуваат на летување во Гевгелија. БОШ Фестивалот го организира здружението за културно уметнички развој Арт Еквилибирум од Гевгелија, кој е познат воглавно по организирање на урбани настани од алтернативен карактер. Бројката од 10 фестивали е помалку од завидлива, а еве… Read More БОШ 10 ЛЕТУВАЛИШТЕ во Гевгелија

Skopje Vinyl Convention 2018

Датум: 12.10.2018 – 13.10.2018 Место: Скопје Локација: МКЦ Почеток: 22:00 Цена: Слободен влез SKOPJE VINYL CONVENTION не е случајност! Најголемиот настан на плочи продолжува втора година по ред, а со големо задоволство го најавуваме DJ KOCO a.k.a. SHIMOKITA од Токио, Јапонија, премиерно на скопскиот подиум и во Европа. Следете нѐ и дознајте кој сѐ ќе… Read More Skopje Vinyl Convention 2018

ART Colony Галичник 2018

Датум: 15.08.2018 – 22.08.2018 Место: Галичник Локација: Почеток: 08:00 Цена: Слободен влез CURATORS: SANJA KOJIC – MLADENOV – NOVI SAD ANA FRANGOVSKA PARTICIPANTS: TOSHIHIRO SAKUMA – JAPAN GILI AVISSAR – ISRAEL THANASSIS RAPTIS – GREECE IRENA SLADOJE – BOSNA AND HERCEGOVINA STEVAN KOJIC – NOVI SAD MONIKA MOTESKA – MACEDONIA ROBERT JANKULOSKI – MACEDONIA JANA… Read More ART Colony Галичник 2018

The Magnificent Dj Jazzy Jeff во Скопје

Датум: 22.10.2018 – 23.10.2018 Место: Скопје Локација: МКЦ Почеток: 20:30 Цена: 350 – 600 мкд По повод 14 години постоење, SureShotz Entertainment, во соработка со Младински Културен Центар со гордост Ви го најавуваат еден од најквалитетните hip-hop dj-и и продуценти на сите времиња, Jazzy Jeff. Настанот ќе се одржи на 22ри Октомври/понеделник (23ти е неработен ден) во… Read More The Magnificent Dj Jazzy Jeff во Скопје

Летен фестивал на книгата

Датум: 31.08.2018 Место: Скопје Локација: Книжарница ТРИ Почеток: 09:00 Цена: Бесплатно ЗАПОЧНА ЛЕТНИОТ ФЕСТИВАЛ НА КНИГАТА! За нас, вљубениците во книгата, летото е период на кој најмногу му се радуваме. Долгите летни денови се како создадени за нашата омилена активност – понирање во светот што книгите и авторите го отвораат пред нас. И ова лето… Read More Летен фестивал на книгата

Аплицирај за стипендија!

Датум: 27.08.2018 – 10.09.2018 Место: Скопје Локација: Сивус Почеток: 14:00 Цена: Бесплатно И оваа година повик за #стипендии! Сите кандидати кои за заинтересирани за новите aкадемски програми, Академијата за #Визуелни #Уметности (графички дизајн, видео и фотографија) и Академијата за #Моден #Дизајн имаат можност да аплицираат за стипендија. [Аплицирањето е отворено до 24ти август.] Кандидатите кои ќе аплицираат ќе бидат повикани на дополнителен… Read More Аплицирај за стипендија!

The Magnificent Dj Jazzy Jeff во Скопје

Датум: 22.10.2018 – 23.10.2018 Место: Скопје Локација: МКЦ Почеток: 17:00 Цена: 350 – 600 По повод 14 години постоење, SureShotz Entertainment, во соработка со Младински Културен Центар со гордост Ви го најавуваат еден од најквалитетните hip-hop dj-и и продуценти на сите времиња, Jazzy Jeff. Настанот ќе се одржи на 22ри Октомври/понеделник (23ти е неработен ден) во dancing… Read More The Magnificent Dj Jazzy Jeff во Скопје

Скопје Трча 10КМ

Датум: 07.10.2018 Место: Скопје Локација: ул. Аминта Трети Почеток: 09:00 Цена: 400 – 1.000 По успешното прво издание на СКОПЈЕ ТРЧА 10КМ во 2017 година, оваа трка прераснува во традиционална тркам, и оваа година ќе се одржи на 7 октомври со почеток во 9.00 часот. Организатор на трката е Сојузот на спортови на Скопје (кој… Read More Скопје Трча 10КМ