Кинескиот план од трилион долари за да доминира во светската трговија

„Кинескиот појас“ и „Патна иницијатива“ се едни од најамбициозните инфраструктурни проекти во модерната историја. Се одвиваат и распространети се во преку 60 земји и чинат преку трилион долари. Планот е да се овозможи полесна трговија на светот со Кина, со финансирање на патишта, железници, далноводи и гасоводи и други инфраструктурни 18.04.2018. Ливадџија

Краток осврт за проблемот со името

Ова е кратко видео во кое нараторот се обидува да го објасни неверојатно комплексниот и контроверзниот проблем

16.04.2018. Ливадџија

Што ако Тексас беше независна држава?

Многумина се имаат запрашано каков би бил Тексас, доколку би бил независна држава. Додуша, Тексас и бил

12.04.2018. Ливадџија

Зошто ова езеро е најсмртоносното на светот?

Постојат преку милион езера низ светот, но Канада е дом на скоро 60 % од нив. За

09.04.2018. Ливадџија

Планот на НАСА да ја спаси земјата од џиновски астероид

Пред 65 милиони години, огромен астероид се судрил со Земјата во близина на денешно Чичулуб, Мексико. Сударот

03.04.2018. Ливадџија

Најсилниот човек на светот против човекот во најдобра форма

Брајан Шо и Бен Смит се наоѓаат на супер тренинг каде извршуваат различни предизвици во пријателска атмосфера.

28.03.2018. Ливадџија

Невести на продажба – Бугарскиот пазар за невести

Пазарот за невести на Калајџиите се одржува секоја година во југоисточна Бугарија. Немажени жени често се спојуваат

26.03.2018. Ливадџија

Колку високо може да е цунами?

Просто прашање, колку големо може да биде едно цунами? Одговорот е застрашувачки и прилично голем...

21.03.2018. Ливадџија

Ова се настаните што ќе се случат до 2050

Предвидувањето на иднината е зезната работа и освен гатачките по шатори други и да не знаат да

19.03.2018. Ливадџија

Кина – Повторно светска сила

Кина е на добар пат да стане социјалистичка супер сила. После турбулентниот период од револуција и реформи,

14.03.2018. Ливадџија

Една недела меѓу италијанските фашисти

„Очекувавме милитантност, очекувавме шутки и се разбира, Мусолини. Не очекувавме народни кујни, бесплатни лекарски прегледи и фашисти

12.03.2018. Ливадџија

Прикривањето на климатските промени – заговор од големите нафтени компании?

Со декади се знае дека нафтените компании кои ги произведуваат и согоруваат фосилните горива имаат директен импакт

07.03.2018. Ливадџија

Where to invade next – Michael Moore цела документарка

Оној кој ја следи колку толку кариерата и документарците на Мајкл Мур знае за каков добар режисер

05.03.2018. Ливадџија
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Mени