Опасноста од севернокорејскиот лидер

Како што се креваат тензиите помеѓу Северна Кореа и САД, се фрла редок поглед кон внатрешноста на

12.10.2017. Ливадџија

Ретвитни оброк – документарец

Приказна за “Ретвитни оброк”, волонтерска иницијатива на група граѓани кои готват храна за бездомници и за ранливи

09.10.2017. Ливадџија

Британската нуклеарна бомба

Во ноември 1957 година, Британија ја тестираше својата прва мегатонска хидрогенска бомба. Стопати помоќна од таа која

05.10.2017. Ливадџија

10 неуспешни светски рекорди со последици

Еве ги 10-те неуспешни обиди за поставување на светски рекорди кои завршиле со несакани последици. Луѓе низ

02.10.2017. Ливадџија

Српско – Отомански војни: Битката за Косово 1389

Кратко документарно видео кое дава осврт на ширењето на Отоманската империја и детално објаснувајќи ја познатата косовска

28.09.2017. Ливадџија

Грчка митологија – богови, богињи и суштества

Интересен документарен филм, кој црпи инспирација од богатата грчка митологија. Кои се боговите на кои се молеле

21.09.2017. Ливадџија

Вистината за диетите и вежбањето

Како луѓе, се повеќе сме опседнати со тоа како се храниме и како изгледаме. Ригорозно го следиме

18.09.2017. Ливадџија

Медицински канабис – чудесна трева!

Нормално кога мислиме на марихуаната, мислиме на рекреативна дрога, но она што треба да го знаеме е

14.09.2017. Ливадџија

Валкана војна за злато – цената на човечкиот луксуз

Која е  цената која ја плаќаат луѓето и околината од индустријата за злато во Бразил и Перу?

11.09.2017. Ливадџија

Еволуцијата на модерниот човек

Не требало да се случи, хомосапиенсот, нашиот вид на луѓе, да преживее! 200 000 години, шансите биле

07.09.2017. Ливадџија

Бугати Широн – како се прави најбрзата кола во светот

Колата е уметничко дело, инженерско чудо и машина создадена да го зацврсти имиџот на Бугати. Сега, познатиот

04.09.2017. Ливадџија

Строго Кошер!

Еврејската заедница во Манчестер е калиедоскоп од традиции, религија и екстравагантност. Оваа документарка го отвара прозорот во

30.08.2017. Ливадџија
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Mени