Редок розов дијамант се продаде на аукција за 50 милиони долари

Редок розов дијамант се продаде на аукција за 50,3 милиони франци (50 милиони долари), што е рекордна вредност по карат. „Пинк легаси“, тежок само 19 карати, беше купен од американскиот бренд „Хари Винстон“ на аукцијата во Женева. Цената од 2,6 милиони долари по карат е светски рекорд за розов дијамант, според европскиот оддел на аукциската… Read More Редок розов дијамант се продаде на аукција за 50 милиони долари

Над 7.000 Британци сѐ уште гледаат на црно-бел телевизор

Во повеќе од 7.000 домаќинства во Велика Британија сè уште се гледа телевизија на црно-бели телевизори. Оваа статистика малку зачудува, имајќи предвид дека помина половина век откако редовно почна да се прикажува програма во боја. Втората програма на Би-би-си беше првиот канал кој во 1967 година редовно почна да емитува програма во боја, а тоа… Read More Над 7.000 Британци сѐ уште гледаат на црно-бел телевизор

И Словенија се подготвува за освојување на вселената!?

Словенечката влада објави дека одобрила почетни средства за лансирање на првите два сателити проектирани во Словенија. Сателитите треба да бидат лансирани во вселената во првата половина од следната година со ракетата Вега на компанијата „ Arianespace“. Станува збор за микросателитот НЕМО ХД развиен од словенечки инженери, за кој 85 проценти од средствата се дадени од страна… Read More И Словенија се подготвува за освојување на вселената!?

Вистина е – за „нутела“ има два рецепта за различни пазари!

Контроверзиите околу разликите во квалитетот на „нутела“ се резултат на различни рецепти во производството, како и во традицијата и вкусовите на потрошувачите. Ова го изјави Мари-Паули Бенаси, директорка на Генералната управа за правда и заштита на потрошувачите на Европската комисија, на тркалезната маса за правата на потрошувачите одржана во Загреб. Во последниве години различни истражувања… Read More Вистина е – за „нутела“ има два рецепта за различни пазари!

Како Европа го поттикнува возењето еколошки автомобили

Само данокот при регистрирање дизел со норма Еуро 1 во Италија чини околу 450 евра. Уште поекстремно е во Велика Британија, каде се мери СО2 и слабиот квалитет на издув може да го чини сопственикот две илјади фунти годишно. Целта не е државата да се богати од возачите, туку да се поттикне возење автомобили што… Read More Како Европа го поттикнува возењето еколошки автомобили

19 растенија и зеленчуци што можете да ги одгледувате само во чаша вода

Растенијата можат да го направат домот многу поудобно место. Но, не сите луѓе се доволно трпеливи за да им ја пружат потребната грижа на растенијата. Дали знаевте дека има растенија што можете да ги одгледувате многу лесно, па дури и без почва? Погледне за кои станува збор. 1. Лук Ако ставите чешниња лук во вода,… Read More 19 растенија и зеленчуци што можете да ги одгледувате само во чаша вода

Руски милијардер и НАСА ќе бараат вонземјани на Енцелад

Енцелад е десеттата најоддалечена месечина на Сатурн. Интересно е што рускиот милијардер Јури Милнер, во соработка со НАСА, ќе бара знаци на живот на оваа месечина. Станува збор за прва приватна вселенска мисија од ваков вид. Руско-израелскиот милијардер Јури Милнер ја планира првата приватна вселенска мисија во вселената, со помош на НАСА. Многу научници веруваат… Read More Руски милијардер и НАСА ќе бараат вонземјани на Енцелад

„Големиот брат“ од вселената: Сателити ќе скенираат и ќе ловат дилери, криумчари и пирати…

“Pathfinder” ќе може да детектира радио сигнали над 1 ват, а пред да се загрижите дека можеби некој ќе ве прислушкува, од “HawkEye 360” тврдат дека сигналите на мобилните телефони се многу послаби и не допираат до вселената. “SpaceX” планира во вселената да испрати цела флота на сателити кои што ќе бидат задолжени за скенирање… Read More „Големиот брат“ од вселената: Сателити ќе скенираат и ќе ловат дилери, криумчари и пирати…

Швеѓаните вградуваат микрочипови во рацете бидејќи сакаат да се ослободат од кредитните картички и клучеви

Многу Швеѓани се чипуваат од почетокот на 2018 година. Имено, во државата се прошири тренд со хируршко вградување на чип во подрачјето помеѓу палецот и показалецот. Функцијата на чипот е замене за пластични картички, клучеви и останати работи кои луѓето инаку ги носат со себе. Бројот на чипувани луѓе порасна на 4.000 и се очекува… Read More Швеѓаните вградуваат микрочипови во рацете бидејќи сакаат да се ослободат од кредитните картички и клучеви

7 застрашувачки методи со кои нашите предци ги третирале менталните болести

Оргазам за хистерија, егзорцизам за шизофренија, а електричен шок за тешка депресија… Медицината мина долг пат во истражување на различни болести и направи незамислив напредок и откритија. Таква е ситуацијата и на поле на менталните болести. Истражувањата на оваа тема не сопираат и постојано се бараат нови и подобри методи за помош на пациентите, но во… Read More 7 застрашувачки методи со кои нашите предци ги третирале менталните болести