19 растенија и зеленчуци што можете да ги одгледувате само во чаша вода

Растенијата можат да го направат домот многу поудобно место. Но, не сите луѓе се доволно трпеливи за да им ја пружат потребната грижа на растенијата. Дали знаевте дека има растенија што можете да ги одгледувате многу лесно, па дури и без почва? Погледне за кои станува збор. 1. Лук Ако ставите чешниња лук во вода,… Read More 19 растенија и зеленчуци што можете да ги одгледувате само во чаша вода

Руски милијардер и НАСА ќе бараат вонземјани на Енцелад

Енцелад е десеттата најоддалечена месечина на Сатурн. Интересно е што рускиот милијардер Јури Милнер, во соработка со НАСА, ќе бара знаци на живот на оваа месечина. Станува збор за прва приватна вселенска мисија од ваков вид. Руско-израелскиот милијардер Јури Милнер ја планира првата приватна вселенска мисија во вселената, со помош на НАСА. Многу научници веруваат… Read More Руски милијардер и НАСА ќе бараат вонземјани на Енцелад

„Големиот брат“ од вселената: Сателити ќе скенираат и ќе ловат дилери, криумчари и пирати…

“Pathfinder” ќе може да детектира радио сигнали над 1 ват, а пред да се загрижите дека можеби некој ќе ве прислушкува, од “HawkEye 360” тврдат дека сигналите на мобилните телефони се многу послаби и не допираат до вселената. “SpaceX” планира во вселената да испрати цела флота на сателити кои што ќе бидат задолжени за скенирање… Read More „Големиот брат“ од вселената: Сателити ќе скенираат и ќе ловат дилери, криумчари и пирати…

Швеѓаните вградуваат микрочипови во рацете бидејќи сакаат да се ослободат од кредитните картички и клучеви

Многу Швеѓани се чипуваат од почетокот на 2018 година. Имено, во државата се прошири тренд со хируршко вградување на чип во подрачјето помеѓу палецот и показалецот. Функцијата на чипот е замене за пластични картички, клучеви и останати работи кои луѓето инаку ги носат со себе. Бројот на чипувани луѓе порасна на 4.000 и се очекува… Read More Швеѓаните вградуваат микрочипови во рацете бидејќи сакаат да се ослободат од кредитните картички и клучеви

7 застрашувачки методи со кои нашите предци ги третирале менталните болести

Оргазам за хистерија, егзорцизам за шизофренија, а електричен шок за тешка депресија… Медицината мина долг пат во истражување на различни болести и направи незамислив напредок и откритија. Таква е ситуацијата и на поле на менталните болести. Истражувањата на оваа тема не сопираат и постојано се бараат нови и подобри методи за помош на пациентите, но во… Read More 7 застрашувачки методи со кои нашите предци ги третирале менталните болести

Историја на порно индустирјата: Од илегална порнографија до анален секс

Порнографијата во последните 50 години постојано се менува. Поминувале различни работи, некои работи се вратиле, за некои едноставно се одлучиле дека треба да престанат да постојат, се во контекст на што корисниците барале или во какво време живееле, но она што е сигурно е дека популарноста на порнографијата никогаш не се намалила. Во секој случај… Read More Историја на порно индустирјата: Од илегална порнографија до анален секс

32 тајни кодови: Дознајте што крие вашиот телефон!

Tајните кодови постојат многу пред ерата на мобилните телефони, па така денеска се применети и на „Аndroid“ уредите. Нормално, секој смартфон на „Аndroid“ нема да ги поддржува сите кодови, но секако можете да тестирате… 1. *#06# – „IMEI“број. 2. *#0*# – Сервисно мени на уредите како „Galaxy S III“. 3. *#*#4636#*#* – Информации за уредот,… Read More 32 тајни кодови: Дознајте што крие вашиот телефон!

Кина го пушти во погон првиот ТВ спикер од вештачка интелигенција

Спикерот работи за државната новинска агенција Синхуа, иако звучи крајно футуристички за сега вештачката интелигенција му е стигната само до ниво на компјутерски генерирана кукла. Како основа за ликот е еден постоечки ТВ спикер, а благодарејќи на начинот на кој целиот систем е поставен, Синхуа може да го програмира дигиталниот спикер да чита кој било… Read More Кина го пушти во погон првиот ТВ спикер од вештачка интелигенција

Работи кои ги одбележаа 90-тите години, а ќе ги разберат само луѓето родени пред 2000-та година

Се сеќавате ли какво беше чувството да се чека да поминат рекламите на радио за да ја снимите омилената песна на касета? Ова фанатично исчекување помладата генерација никогаш нема да го доживее. Поради напредокот на технологијата касетите станаа дел од минатото, а истата судбина најверојатно го очекува и популарното ЦД. Овие работи ги одбележаа 90-тите… Read More Работи кои ги одбележаа 90-тите години, а ќе ги разберат само луѓето родени пред 2000-та година

Полицијата во Дубаи ќе користи летачки мотоцикли

Во блиска иднина полицајците во Дубаи ќе се возат во летачки мотоцикли. Компанијата Hoversurf го претстави новиот летачки мотоцикл на саемот на технички достигнувања во Дубаи, пренесува CNN. Компанијата се врати со нов модел и докази дека нивното електрично возило за полетување и слетување може да се користи во секојдневниот живот. Hoversurf ѝ подари на… Read More Полицијата во Дубаи ќе користи летачки мотоцикли