Паметни контејнери за почисто Скопје

Град Скопје има нова идеја како да се справи со ѓубрето во градот. Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, објави дека градот ќе купува нови паметни контејнери. Заедно со контејнерите градот ќе купи и нови камиони за празнење. Контејнерите доаѓаат со чипови и ќе покажуваат колку се полни. Ова би требало да обезбеди редовно празнење на… Read More Паметни контејнери за почисто Скопје

Истражување: Имањето премногу избори може да го парализира мозокот

Постои феномен каде што на личност којашто е соочена со премногу опции ѝ станува потешко да донесе одлука, па дури и да се чувствува парализирано. Можеби го имате забележано ова кога одите во продавница и кога треба да одберете помеѓу бројните продукти што ви се понудени. Научниците го истражувале овој феномен анализирајќи го процесот на… Read More Истражување: Имањето премногу избори може да го парализира мозокот

13 научни откритија за кои човештвото треба да биде гордо

Секој ден сè повеќе се доближуваме до иднината од научно фантастичните филмови и книги. Веќе можеме да правиме органи во лабораторија, да одгледуваме животни во вештачки матки и се обидуваме да откриеме планети како Земјата. Ова се некои од најважните научни откритија изминативе неколку години и човештвото треба да биде гордо на нив. 1. Речиси… Read More 13 научни откритија за кои човештвото треба да биде гордо

Папа Франциско: Абортус е како да изнајмиш платен убиец да ти реши проблем

Жени што ќе извршат абортус се како луѓе кои најмуваат „платен убиец да им реши проблем“, рече папата Франциско на насобрани граѓани на Плоштадот Свети Петар. – Како може чин на прекин на развој на едно невино и беспомошен ѓивот да биде цивилизиран или едноставно човечки? Запраша папата Франциско во обраќањето. – Ве прашувам дали… Read More Папа Франциско: Абортус е како да изнајмиш платен убиец да ти реши проблем

Компаниите што произведуваат цигари да платат за чистење на догорчињата од улиците

Градските власти во Брисел побараа од тутунската индустрија да се вклучи во намирување на трошоците за собирање на догорчињата од улиците бидејќи тие стануваат сè поголем дел од ѓубрето во главниот град на Белгија. Писмото неделава беше испратено до претставништвото на американскиот тутунски гигант „Филип Морис“ и до две белгиски компании што произведуваат цигари –… Read More Компаниите што произведуваат цигари да платат за чистење на догорчињата од улиците

Севернокорејскиот лидер Ким го покани папата Франциско во Пјонгјанг

Претседателот на Северна Кореја Ким Џонг Ун го покани папата Франциско во Пјонгјанг, соопшти претседателската Сина куќа на Јужна Кореја. Јужнокорејскиот претседател Мун Џае Ин ќе ја пренесе поканата на Ким кога ќе се сретне со папата Франциско следната недела за време на неговата посета во Европа, изјави на прес-конференцијата портпаролот на Сината куќа Ким… Read More Севернокорејскиот лидер Ким го покани папата Франциско во Пјонгјанг

Ford го претстави најбрзиот полициски автомобил на сите времиња

Ford минатата недела го најави новиот модел на полициски автомобил кој ќе биде достапен во САД и кој барем кога се полициските возила во прашање, треба да собори неколку рекорди. Моделот 2020 Ford Police Interceptor Utility со погон на сите четири тркала и 3.0 EcoBoost V6 мотор на сите полициски тестови се покажа подобар и… Read More Ford го претстави најбрзиот полициски автомобил на сите времиња

Како ќе изгледа планетата Земја до 2066 година?

Не грижете се, ништо не се случува… Тоа е само уште една ќеса со ѓубре, уште едно пластично шише, уште една употребена пелена, уште една картонска кутија… Но, ова важи за милиони луѓе кои го помислуваат ова кога оставаат отпадоци наоколу, а ова е резултатот. Што се случува со нашата свест? Што ќе се случи… Read More Како ќе изгледа планетата Земја до 2066 година?

Исчезна мост вo Турциjа

Мост во северна Турција, стар 300 години, исчезна без трага, а сомнежите на локалните власти говорат дека е украден постепено и тивко, „камен по камен“, објави „Хуриет дејли њуз”. Жители на селото Арсланџа во округот Ѓумушхане, забележале дека мостот, којшто тие и онака ретко го користат, го нема. Прво, тие мислеле дека тој бил уништен… Read More Исчезна мост вo Турциjа

„Ова е последно предупредување“ – Научниците повикаа на брзи промени за избегнување на климатска катастрофа

Владите низ светот мора да преземат брзи и сеопфатни промени во сите општествени сфери за да се избегнат катастрофалните последици од глобалното затоплување, наведува новиот извештај на Меѓувладиниот панел за климатските промени на Обединетите Нации (ИПЦЦ). Студијата вели дека планетата ќе стигне до критичното ниво на 1,5 целзиусови степени повеќе од прединдустриската ера во 2030 година,… Read More „Ова е последно предупредување“ – Научниците повикаа на брзи промени за избегнување на климатска катастрофа