Сè повеќе пациенти сакаат да изгледаат Снепчет „филтрирано“ преку пластична хирургија, покажува нова студија

Пластични хирурзи информираат дека се повеќе пациенти доаѓаат со селфи фотографии направени со некои од филтрите на Снепчет или Инстаграм и бараат да изгледаат како ретушираната фотографија. Научниците од Медицинскиот центар во Бостон ваквиот тренд го нарекле „Снепчет дисморфија“ и додаваат дека филтрите на мобилните апликации имаат катастрофален ефект врз самодовербата на луѓето, се наведува во… Read More Сè повеќе пациенти сакаат да изгледаат Снепчет „филтрирано“ преку пластична хирургија, покажува нова студија

Еве што ќе се случи доколу сите луѓе одеднаш исчезнат од Земјата

Дали некогаш сте се запрашале што ќе се случи доколку луѓето исчезнат од Земјата? Одговор на ова прашање се обиде да даде екипата која стои позади Фејсбук страната What if. На Земјата живеат повеќе од 7,6 милијарди луѓе, а тој број секојдневно се зголемува. Иако сме склони кон величање на нашата важност, влијанието кое ние… Read More Еве што ќе се случи доколу сите луѓе одеднаш исчезнат од Земјата

Паника во Црна Гора: Tуристите видоа ајкула во Бечичи

Членовите на Одделот за гранична полиција ја проверуваат пријавата на туристот кој тврди дека видел ајкула во морето во Бечичи. На „Вјести” неофицијално им беше кажано дека закупците на плажите биле предупредени да посветат поголемо внимание. Полицијата со пловила го надгледува акваториумот. (272) 00

Во Европската Унија ќе се користи унифициран полнач за мобилни телефони?

Европската Унија повторно го постави прашањето за воведување унифициран полнач за мобилни телефони од различни производители. Ваквата мерка би можела да доведе до тоа за „андроид“ и „ајфон“ уредите да се користи идентичен полнач. ЕУ ја испитува можноста за воведување на ист полнач за мобилни телефони речиси цела една деценија откако беше утврдено дека 51… Read More Во Европската Унија ќе се користи унифициран полнач за мобилни телефони?

Кога мемињата ќе остарат

Најдражесто околу ликовите со интернет меме слава е што тие се едни од ретките случаи кога „славата“ не е лажирана или собрана на сила, туку е резултат на вистински автохтон интерес од публиката. Ретко кој го памети оригиналот или кога прв пат го видел мемето со некој од овие ликови, а уште поретко некој помислува… Read More Кога мемињата ќе остарат

Ова ќе биде највисокиот облакодер во светот со 87 катови кои ротираат (ВИДЕО)

Највисокиот облакодер во Европа, Лахта центар, кој се наоѓа недалеку од рускиот град Санкт Петербург, наскоро ќе биде завршен. Оваа зграда не е подигната во самиот центар затоа што граѓаните се бунеле дека ќе го расипе изгледот на градот кој е под заштита на УНЕСКО. Облакодерот има неверојатен поглд на Финскиот залив, а висок е… Read More Ова ќе биде највисокиот облакодер во светот со 87 катови кои ротираат (ВИДЕО)

Прастар метеорит на научниците им покажува како настанал животот на Земјата

Ново научно откритие може да даде објаснување за потеклото на животот, откако научници истражуваа прастар метеорит кој бил формиран на самиот почеток од создавањето на нашиот Соларен систем пред 4,5 милијарди години. Преку проучување на тој период од историјата, астрономите можат да добијат корисни информации за тоа како Земјата станала погодна за поддршка на живот,… Read More Прастар метеорит на научниците им покажува како настанал животот на Земјата

Дали знаете зошто служат точките на шофершајбната од автомобилот?

Сигурно сте ја забележале интересната линија со точки кои се поставени на ивицата од шофершајбната на автомобилот, а сега знаеме и за што служат. Овие црни точи се нарекуваат фрит и имаат две цели. Тие претставуваат гравирана површина за која се фаќа средство за лепење кое го спојува стаклото со рамката. Од надворешната страна овие… Read More Дали знаете зошто служат точките на шофершајбната од автомобилот?

Научниците конечно ја открија причината за пропаѓањето на цивилизацијата на Маите

И покрај неверојатните достигнувања во астрономијата, архитектурата и математиката, класичната ера на цивилизацијата на Маите доживеала колапс пред околу 1.000 години. Историчарите долго време се сомневаа дека причините за тоа лежат во сушата, но доказите за тие тврдења не беа доволно јасни. Меѓутоа, современата софистицирана техника, не само што ја потврди таа теорија, туку даде… Read More Научниците конечно ја открија причината за пропаѓањето на цивилизацијата на Маите

Метеор ја погодил Земјата минатиот месеци екслодирал со сила од 2,1 килотони, но никој не известил за тоа

Метеор ја погодил Земјата минатиот месец и екслодирал со сила од 2,1 килотони, но американските Воздухопловни сили не го споменаа настанот. Од Лабораторијата за реактивен погон при НАСА потврдија дека објект со неодредена големина, кој патувал со брзина од 24,4 километри во секунда, на 25 јули 2018 година удрил во Гренланд, само 43 километри северно… Read More Метеор ја погодил Земјата минатиот месеци екслодирал со сила од 2,1 килотони, но никој не известил за тоа