Ватикан го ограничува бројот на туристи

Ватиканскиот музеј планира да го ограничи бројот на посетители, поради стравот на туристичките водичи дека заради голем број на луѓе би можело да дојде до стампедо. Тие сугерираат промени во правилата за безбедност. Музејот, кој се состои од 54 галерии во кои е сместено непроценливо богатство собрано низ вековите, привлекува повеќе од шест милиони туристи… Read More Ватикан го ограничува бројот на туристи

Никој не сака да се вика Адолф во Австрија

Од крајот на Втората светска војна наваму, името Адолф станува сѐ помалку користено, што речиси и нема веќе луѓе кои се викаат така, покажуваат статистичките податоци. Во изминативе 33 години речиси и нема луѓе кои го добиле ова име. Истражувањето поттикато од филмот „ What’s in a Name?“ од 2012 година во кој еден брачен… Read More Никој не сака да се вика Адолф во Австрија

Југо на стероиди: Наследник каков што никој не очекуваше – Yugo GT 5000

Дизајнерот Михаел Меркер објави неколку фотографии од неговиот концепт за Yugo GT 500 – наследникот на легендарното Yugo кое до пред 10 години се произведуваше во српскиот град Крагујевац. Модернизиран и во чекор со времето, новата модификација на Меркер за денешниот пазар изгледа навистина посебно. Откако започна производството на овој автомобил, преку 800.000 купувачи решија… Read More Југо на стероиди: Наследник каков што никој не очекуваше – Yugo GT 5000

Бил Гејтс со поглед во иднината: Даноци за роботите?

Американскиот милијардер, Бил Гејтс с очекува во иднина даночниот систем да се промени со воведување на специјални даноци на роботи кои ќе овозможат задржување на работните места на луѓето, пренесе ТАСС, цитирајќи интервју за „Никеи“. „Благодарение на идејата дека роботите ни помагаат да произведуваме повеќе стоки и услуги со учество на помалку луѓе, ние запревме… Read More Бил Гејтс со поглед во иднината: Даноци за роботите?

Португалија забрани диви животни да настапуваат во циркус

Португалските власти одлучија до 2024 година да забранат користење на диви животни во циркусите, што минатата недела беше усвоено во Парламентот на оваа земја. Овој потег ги воодушеви активистите кои се борат за заштитата на животните. Законот се однесува на лавови, тигри, слонови, камили, зебри… Ова се само дел од животните кои што законот ги… Read More Португалија забрани диви животни да настапуваат во циркус

Најсилен човек на светот: Успеал да помести товарен брод од 614 тони – користејќи ги своите заби!

Мажот од Украина, Олег Скавјич, успеал да помести товарен брод тежок 614 тони и тоа – со своите заби. Тоа е само последниот “гриз” од светската слава за човекот кој е познат по своите неверојатни способности. Скавјич доаѓа од украински Лвив и успеал да помести брод со голема тежина за дури 16 метри, пренесува “Радио… Read More Најсилен човек на светот: Успеал да помести товарен брод од 614 тони – користејќи ги своите заби!

Почина вистинскиот „Супер Марио“

Марио Сегале, човекот според кого беше именувам популарниот херој од видеоиграта „Супер Марио“, почина на 84-годишна возраст, пренесува Би-Би-Си. Сегале бил градежен претприемач и живеел во Вашингтон. Во 80-те години на 20 век Сегале издал под наем склад за работа на компанијата „Нинтендо“, а во знак на благодарност, вработените одлучиле главниот херој во видеоиграта да… Read More Почина вистинскиот „Супер Марио“

ЕУ тестира детектор за лаги со вештачка интелигенција на граничните премини

Европска Комисија финансира голем број на технолошки проекти за олеснување на секојдневниот живот на граѓаните на земјите-членки на Европска Унија. Од голем интерес се алгоритмите со вештачка интелигенција, откако само прашање на време е да најдат примена во голем број на административни и владини згради во следните неколку години. Оттаму веќе почна да работат на… Read More ЕУ тестира детектор за лаги со вештачка интелигенција на граничните премини

Американец собира мртви животни на пат и со тоа го храни семејството

Раф Керол од американската држава Вашингтон одлучил да заштеди на храна со тоа што го храни семејството со месо од животни кои настрадале на пат. Кога бил мал тако му нашол елен на пат, го приготвил и го послужил, а кога Раф се оженил немале пари па почнал и тој да соира мртви животни на… Read More Американец собира мртви животни на пат и со тоа го храни семејството

Огромен камен вреден цело богатство пронајден во рудник – го надмина и најголемиот дијамант, а доби и посебно име

Oгромен и многу редок смарагд, чија вредност се проценува на повеќе од 2,5 милиони долари, пронајден е во рудник во Замбија. Каменот содржи 5,655 карати. Го откриле геологот Дебаприј Ракшит и рударот Ричард Капет во Кагем, во најголемиот рудник за смарагди, а каменот тежи 1,1 килограми. Смарагдот бил наречен “Инкалам” , што на локалниот јазик… Read More Огромен камен вреден цело богатство пронајден во рудник – го надмина и најголемиот дијамант, а доби и посебно име