Неверојатно откритие: Пчелите го сфаќаат она што децата не можат

Последната студија покажува дека пчелите соедуваат математичка способност која претходно се сметаше дека постои само кај делфините, приматите, птиците и луѓето постари од деца. Со оглед на тоа дека пчелите имаат многу мали мозоци, тие докажуваат дека се едни од најинтелигентните суштества. Научниците од Австралија и Франција сметаат дека инсектите знаат оти нула е помалку… Read More Неверојатно откритие: Пчелите го сфаќаат она што децата не можат

10-годишно момче со суперхеројско име го руши рекордот на Мајкл Фелпс

Не е честа ситуацијата во која Мајкл Фелпс е „симнат“ од табелата на рекорди. Но 10-годишниот пливачки феномен со суперхеројско име го направи токму тоа. Неговото име е Кларк Кент Апуада. И нормално, сите го нарекуваат „Супермен“. Во текот на викендот, Кларк се натпреваруваше во Фар Вест меѓународниот шампионат во Калифорнија и успеа да победи… Read More 10-годишно момче со суперхеројско име го руши рекордот на Мајкл Фелпс

Ново истражување открило дека канабисот го продолжува животот на заболените од рак до 3 пати

Голема студија во Велика Британија покажала дека канабидиолот (CBD), главната состојка во канабисот, може да помогне во третманот на заболените од рак на панкреас, да им ги намали симптомите, како и да им го продолжи животот до три пати. Истражувачите од Универзитетот Квин Мери во Лондон го спровеле ова истражување на глувци. Тие утврдиле дека… Read More Ново истражување открило дека канабисот го продолжува животот на заболените од рак до 3 пати

Документи кои го потврдуваат постоењето на Илуминатите

Легенди околу оваа конспирација постојат стотици, а и со многу години. За оваа тајна организација се верува дека позади неа стојат многу повлијателни личности кои ја користат за да го контролираат политичкиот па и банковниот систем на планетата. Со години се шпекулира околу вистината на нивното постоење но колку што постојат докази против, постојат докази… Read More Документи кои го потврдуваат постоењето на Илуминатите

Гугл сними мистериозен објект на брегот на Грција: Луѓето збунети, никој не знае какво чудо е ова!

Гугл Ерт (Google Earth) сними непознат објект крај брегот на Грција, но никој не е во состојба да го идентификува. Објектот е кружен, со пречник од 67 метри, а на него се наѕираат неколку симетрични помали кругови. Јасно се гледа под површината на морето, а се наоѓа само на неколку метри од брегот Мичанионе кај Солун.… Read More Гугл сними мистериозен објект на брегот на Грција: Луѓето збунети, никој не знае какво чудо е ова!

Диџеј покажал како изгледале забавите во 90-тите години, а како изгледаат сега – разликата е тажна

DJ Sterling Moss на својот Фејсбук профил објавил видео снимка која најдобро ја покажува разликата во светот некогаш и денес. Тој објавил видео од една забава која се одвивала оваа година и снимка од забава во 1990 година, а разликата помеѓу овие две забави е повеќе од очигледна. Додека во 2018 година сите ги држат… Read More Диџеј покажал како изгледале забавите во 90-тите години, а како изгледаат сега – разликата е тажна

Скијач кој исчезнал во 1954 година идентификуван со помош на Фејсбук

Француски скијач кој исчезнал во Италија пред повеќе од 60 години и чиишто остатоци беа најдени во 2005 година, конечно е идентификуван откако приказната за него беше објавена на Фејсбук, соопшти италијанската полиција. Телото и ски опремата се најдени во италијанскиот регион Аости, на Алпите, на 3.000 метри надморска височина. Но, истражителите не можеле да… Read More Скијач кој исчезнал во 1954 година идентификуван со помош на Фејсбук

ЕУ предвидува лоша иднина за биткоин

Извештај на тема конкуренцијата на финтек пазарот, порачан од Комисијата за економски и монетарни политики кон Европскиот парламент, која од своја страна ја надгледува политиката на Европската централна банка, открива дека комерцијалните и централни банки кои планираат издавање свои криптовалути, можат да се претворат во лоша вест за криптопазарот. „Појавата на криптовалути, промовирани од банки,… Read More ЕУ предвидува лоша иднина за биткоин

Disney го купува Fox за 71 милијарда долари

Компанијата 21st Century Fox ја прифати понудата на Walt Disney вредна 71,3 милијарди долари за преземање на забавната програма на Fox, пишува Reuters. Инаку, Disney минатиот месец беше приморан да ја подобри својата понуда, откако најголемата американска кабловска компанија, Comcast достави понуда од 66 милијарди долари за купување на дел од програмата на Fox. Меѓутоа,… Read More Disney го купува Fox за 71 милијарда долари

Критичарите се согласија: Ова се најдобрите 10 акциони филмови на сите времиња

Акционите филмови се едни од најпопуларните филмски жанрови. Адреналинот и опасноста во тој жанр привлекуваат широк спектар на гледачи од било кој друг. На популарната страница за филмови “Rotten Tomatoes” таквите филмови се сместени во категоријата Action & Adventure, а Бизнис Инсајдер се согласува со листата за најдобри акциони филмови направена според оцените на критичарите… Read More Критичарите се согласија: Ова се најдобрите 10 акциони филмови на сите времиња