Научниците предупредуваат: Можни судири на сателити над Земјата

Над Земјата летаат повеќе од 2.000 сателити кои не се користат, па поради тоа возможни се судири, предупредуваат научниците. Моментално во орбитата постојат 4.000 сателити, од кои 1.800 се функционални, што значи дека над нашите глави летаат 2.200 сателити кои не се користат. Исто така, постојат многу компании кои постојано ја зголемуваат оваа бројка. „Поради… Read More Научниците предупредуваат: Можни судири на сателити над Земјата

Мрачната и ужасна страна на сопругата и најголема муза на Салвадор Дали

Кога се зборува за Гала Дали, се зборува за муза и инспирација, за најголемата љубов на славниот уметник. Она што поретко се кажува е нејзината ужасна страна, особено тоа што имала многу љубовници во уметничкиот свет. Многумина ја презирале, а режисерот Луис Бунјуел во својата биографија напишал дека сонувал како ја дави Гала Дали. Откако… Read More Мрачната и ужасна страна на сопругата и најголема муза на Салвадор Дали

Резерви на крв и систем за одбрана од ракети – што сѐ има новиот автомобил на Трамп

По десет години лимузината на американскиот претседател наречена „Ѕвер“ заминува во заслужена пензија. Најновиот претседателски автомобил, исто така „кадилак“, Доналд Трамп веќе го претстави пред јавноста, пристигнувајќи со него во седиштето на Обединетите нации во Њујорк. Деталите за новата претседателска лимузина се оскудни бидејќи тајните служби ги кријат. Се знае само дека таа тежи меѓу… Read More Резерви на крв и систем за одбрана од ракети – што сѐ има новиот автомобил на Трамп

Видео: Бебе цврсто спие во водењакот, а докторите чекаат да се разбуди

Раѓање на тројка се случува навистина ретко, а уште поретко е да се родат во водењак, односно во амниотска кеса. Можеби веќе сте имале прилика да видите снимка во која бебето родено во водењак прв пат земало воздух и како лекарите ја отстрануваат амниотската кеса од него, но ова видео е сосема поинакво. За време… Read More Видео: Бебе цврсто спие во водењакот, а докторите чекаат да се разбуди

Најскапите чевли на светот чинат 17 милиони долари

Најскапите чевли во светот, вредни неверојатни 17 милиони долари, беа претставени во познатиот хотел „Бурж Ал Араб“ во Дубаи. На настанот присуствуваа само 50 привилегирани гости, кои имаа можност од блиску да ги видат високите потпетици со име „страсни дијаманти“. Чевлите се дизајнирани и изработени во Италија, имаат 236 дијаманти и уште два 15-каратни дијаманта… Read More Најскапите чевли на светот чинат 17 милиони долари

Археолозите открија голема римска градба во близина на Каиро

Археолози открија голема древна градба во Египет, во градот Мит Рахин, 20 километри јужно од главниот град Каиро. Министерството за антиквитети соопшти дека археолозите пронајдоа недопрена градба, која вклучува голем тоалет од римскиот период, како и просторија за вршење на верски ритуали. Мостафа Вазири, генералниот секретар на Врвниот совет за антиквитети, рече дека градбата најверојатно… Read More Археолозите открија голема римска градба во близина на Каиро

Истражување: Нови сознанија за можен живот на Марс

Пред стотици милиони години на Марс постоела зона подобна за опстојување микроби, посочуваат новите сознанија на научната екипа под водство на Џеси Тарнас од Универзитетот „Браун“ во Провиденс во американската сојузна држава Роуд Ајленд. Анализите се правени врз основа на податоците добиени од орбиталната сонда „Марс Одисеј“. Според научниците, на Црвената Планета имало доволно количество… Read More Истражување: Нови сознанија за можен живот на Марс

Стигнува мобилна епидемија: Секој втор повик на телефон ќе биде некаква измама

Речиси половина од сите повици на мобилни телефони во 2019 година ќе бидат лажни, покажува едно најново истражување. Роботските повици и телефонските измами доживеаја бум изминатите години – од 3,7% минатата година се зголемија на 29,2% годинава. Доколку продолжи тој тренд, се проценува дека 44,6% од сите повици на почетокот на идната година ќе доаѓаат… Read More Стигнува мобилна епидемија: Секој втор повик на телефон ќе биде некаква измама

Пет историски факти за кои не се зборува на телевизија и не ве учат на училиште

Една од најпознатите изреки е „историјата е учителката на животот“. Меѓутоа, за овие факти веројатно не сте слушнале за време на своето образование. Како настанал алармот? Пред да се навикнеме на одредена мелодија која ни помага да го започнеме својот ден, функцијата која денес ја извршуваат нашите паметни уреди, некогаш ја извршувале луѓето. Имено, за… Read More Пет историски факти за кои не се зборува на телевизија и не ве учат на училиште

Потекло и значење на имињата на неколку европски градови

Берлин, Манчестер, Минхен, Париз, Рим… сите ги знаеме овие градови, но малкумина знаат зошто се така наречени. Дознајте како одредени европски градови го добиле своето име. Барселона Еден од најубавите и најзнаменитите градови своето денешно име му го должи на картагинскиот генерал Хамилкар кој го освоил, таткото на познатиот Ханибал кој речиси 10 години го… Read More Потекло и значење на имињата на неколку европски градови