На микрониво, сите јадеме по малку пластика

Научниците за првпат добија докази дека луѓето заедно со нивната храна внесуваат и микроскопски пластични честички. Интернационалното истражување, спроведено во осум земји, ги потврди стравувањата што се појавија пред неколку години, дека микропластиката што ја јаделе рибите, но и другите морски животни, порано или подоцна може да се пренесе и кон други консументи низ синџирот… Read More На микрониво, сите јадеме по малку пластика

Неверојатно откритие во Црното море: Пронајден најстариот добро сочуван потонат брод

Тим од нуркачи, подморски археолози, научници и истражувачи го откри, како што се верува, најстариот добро сочуван потонат брод на светот. Трговски брод од стара Грција, чии облик досега бил виден само како украс на древни керамички предмети. Археолозите кои го истражуваат Црно море, соопштиле дека бродот е пронајден во близина на бугарскиот брег  на длабочина… Read More Неверојатно откритие во Црното море: Пронајден најстариот добро сочуван потонат брод

12 неверојатни нешта што можете да ги видите само со помош на рендген

Откако човештвото ги откри рендгенските зраци, луѓето почнале да скенираат сè што можеле. Рендгенските зраци ни овозможуваат да ги видиме секојдневните нешта од навистина неочекувана перспектива. Со нивна помош ги разјаснивме мистериите за многу природни феномени, процеси во човечкото тело и закони според кои живеат животните. Погледнете како изгледаат неколку секојдневни работи видени со помош… Read More 12 неверојатни нешта што можете да ги видите само со помош на рендген

Лавица уби лав во зоолошка после 8 години заеднички живот

Зоолошката градина во Индијанаполис се обидува да открие зошто лавицата Зури го нападна и уби лавот Ниак по 8 години заеднички живот. 12-годишната лавица го нападнала 10-годишнишниот Ниак вчера, пред отворањето за посетители. Заедно живееле 8 години и имале три младенчиња. Ниак е позајмен од зоолошката градина во Сан Диего. Вработените навеле дека слушнале силна… Read More Лавица уби лав во зоолошка после 8 години заеднички живот

Научници произведуваат горива од отпадни води

Науката уште одамна има пронајдено замена за фосилните горива, но тие се основа на светската политика и не заминуваат толку лесно. Овој подвиг на науката е фрапантен: Од отпадни води се произведува чист водород, а потоа и метан. Отпадни води може да се користат како ресурс за производство на еколошки погонски горива. Технолошка фирма од… Read More Научници произведуваат горива од отпадни води

Мени од времето на неолитот

Благодарение на нова истражувачка метода, меѓународна група истражувачи, на чело со археологот Ева Розенсток, неодамна на подрачјето на денешна Турција со анализа на наслаги од глинени садови стари осум илјади години откри дека нашите праисториски предци се хранеле слично како што се храниме и ние денес – со житарици, мешунести растенија и млечни производи, претежно… Read More Мени од времето на неолитот

Пријател на Бенкси по грешка го открил неговиот идентитет

Со години се шпекулира кој е човекот што светот го познава како Бенкси. Уметникот кој повторно се најде во центарот на вниманието откако неговата фотографија се самоуништила, своето лице и идентитет упорно ги крие, но се чини дека другите не се толку внимателни како него. Диџејот и актер Голди, кој исто така е познат уличен… Read More Пријател на Бенкси по грешка го открил неговиот идентитет

Најголемата туристичка атракција во Барселона повеќе не е дивоградба – доби дозвола за градба по 136 години

Скоро еден и пол век откако започна изградбата на најпознатата црква во Барселона, а дури денеска беше издадена дозвола за градба од советот на каталонската престолнина. Досега Саграда Фамилија беше третирана како дивоградба, но не беше под закана да биде срушена поради големото архитектонско значење за Каталонија. Изградбата на црквата Саграда Фамилија започна во 1882… Read More Најголемата туристичка атракција во Барселона повеќе не е дивоградба – доби дозвола за градба по 136 години

Виолета има 4 години и 160.000 следбеници, ова е новото најубаво девојче на целиот свет

4 годишното девојче од Русија за многумина е новото најубаво девојче на целиот свет. Инстаграм профилот на малата Виолета и нејзиниот пет години постар брат Дима, со кој работи нивната мајка Екатерина го следат повеќе од 160.000 следбеници, од кои многумина тврдат дека малото девојче е најубавото кое некогаш го виделе. И додека некои се прашуваат… Read More Виолета има 4 години и 160.000 следбеници, ова е новото најубаво девојче на целиот свет

Кина ќе лансира вештачка месечина заради осветлување на цел град

Кина ќе лансира вештачка месечина во Вселената која ќе го осветлува еден од најголемите градови во земјата, 14-милионскиот Ченгду во провинцијата Сечуан. Предвидувањата говорат дека сателитот ќе биде поставен во Земјината орбита до 2020 година. Телото ќе има функција да ја рефлектира сончевата светлина и навечер, со цел потполно да ги замени уличните светилки. Тоа… Read More Кина ќе лансира вештачка месечина заради осветлување на цел град