Вашето ментално здравје може да му штети на вашиот крвен притисок

Веројатно веќе знаете дека болестите на срцето се едни од најголемите убијци. Па, би требало сериозно да го сфатите вашиот крвен притисок. Познато е дека здравата исхрана и физичката активност се клучни за здраво срце. Но, изгледа дека голема улога има и нашето менталното здравје. Депресијата и анксиозноста можат да предизвикаат висок крвен притисок Ако… Read More Вашето ментално здравје може да му штети на вашиот крвен притисок

Горди и неверојатно тврдоглави: Овие хороскопски знаци никогаш нема да ја признаат својата грешка

Некои хороскопски знаци можат да молчат со денови само за да не си ја признаат грешката. Зборот „извини“ не постои во нивниот речник. Дознајте кои се најтврдоглавите и најгордите хороскопски знаци… Овен Овенот речиси никогаш не се извинува. Ако го направи тоа, сигурно се работи за ситуација во која сторил нешто толку сериозно што дури… Read More Горди и неверојатно тврдоглави: Овие хороскопски знаци никогаш нема да ја признаат својата грешка

8 докази дека сте осамени, иако не се чувствувате така

Осаменоста има влијание врз вашето тело и добросостојбата, може да доведе до висок крвен притисок проблеми со кардиоваскуларни заболувања, намален имунитет и депресија. Многумина не гледаат на осаменоста како сериозен проблем, и иако некогаш е во ред да бидете сами, сепак не е нормално постојано да сте осамени. Многу често се случува луѓето и да… Read More 8 докази дека сте осамени, иако не се чувствувате така

Албанија им става крај на обложувалниците и казината во градовите

Владата на Албанија им објави „војна“ на сите казина и обложувалници кои се наоѓаат во градовите во оваа земја. Во обид да се спречи ширењето на коцкањето, наредено е дислокација на сите казина и обложувалници надвор од градовите. Еди Рама, албанскиот премиер порача дека сите казина, обложувалници и други објекти кои нудат обложување, ќе мораат… Read More Албанија им става крај на обложувалниците и казината во градовите

13 предупредувачки знаци дека имате „пријателка“ со која треба да прекинете контакт

Колку подолго трае едно пријателство, толку е потешко да се прекине, без оглед на предупредувачките знаци дека се работи за токсичен однос. Но, пријателствата треба да ги мерите по квалитетот, наместо по времето колку траат. Па, ако имате пријателка која ќе ја препознаете во барем половина од следните потточки, повеќе од очигледно е дека полека… Read More 13 предупредувачки знаци дека имате „пријателка“ со која треба да прекинете контакт

Оваа поза е идеална: Утринскиот секс има поголем ефект од 5 шолји кафе

Оваа поза е особено ефикасна за подобро расположение. Утринскиот секс ја поттикнува работата на крвотокот, а со тоа и продуктивноста и задоволството. Поради тоа, акцијата во кревет наутро е многу здрав почеток на денот. Со оглед на тоа што кога сè уште сте сонливи, не сте расположени за претерана „гимнастика“, положбата „crème brulee“ е идеална!… Read More Оваа поза е идеална: Утринскиот секс има поголем ефект од 5 шолји кафе

4 најмоќни знаци на Зодијакот

Кога велиме дека нешто е „запишано во ѕвездите“ тогаш обично мислиме на идните случувања и она што не очекува во животот. Астрологијата на раѓањето ја креирале Вавилонците кои правеле карти за да предвидат одредени настани и временски услови. Денес, астрологијата обично се користи поради забава и дели совети на припадниците на Зодијакот, кои се поделени… Read More 4 најмоќни знаци на Зодијакот

Бидете отпорни на вируси: Направете го овој пијалок и ќе бидете здрави како дрен

Сезоната на настинки и вируси е пред нас, но со овој пијалок можете да бидете сигурни дека вашиот имунитет ќе биде подготвен да ве одбрани од сите болести. Оваа „бомба“ од здрави состојки се прави многу лесно, а еве го и рецептот. Состојки: – Ѓумбир – 3-4 Каранфилчиња – Цимет – 1 Лимон – Мед… Read More Бидете отпорни на вируси: Направете го овој пијалок и ќе бидете здрави како дрен

Еве колку калории губиме за време на различни спортски активности

Иако точните пресметки зависат од тежината, годините и други фактори, овие податоци за трошење на калориите за време на одредени активности можат да Ви помогнат во планот за слабеење. Доколку сте одлучиле првите есенски денови да бидат почеток на занимавање со некој спорт и воедно слабеење, можеби овие податоци ќе Ви бидат од помош за… Read More Еве колку калории губиме за време на различни спортски активности

Не е воопшто пријатна: Интелигентните жени ја имаат оваа навика за која многумина велат дека е одвратна

За прв пат во последните сто години жените имаат подобри резултати на тестовите за коефициент на интелигенција, тврди Џејмс Флин, светски авторитет во подрачјето на таквите тестирања. Тестовите за интелигенција ширум западна Европа, Канада, САД и другите развиени земји откриваат пораст на интелигенцијата на луѓето, но таа кај жените е побрзо растечка поради мултитаскингот. Во… Read More Не е воопшто пријатна: Интелигентните жени ја имаат оваа навика за која многумина велат дека е одвратна