Инфлуенсерите и натаму губат милиони фанови на Инстаграм

Проблемот со губењето на фанови на Инстаграм уште не е решен, а настанатата ситуација ја предизвикало бришењето на неавтентичните профили, пишуваат странските медиуми. Додека од популарната мрежа ветуваат дека многу набрзо ќе ја вратат нормалната состојба, инфлуенсерите и натаму губат милиони фанови. Од Инстаграм претходно соопштиле дека забележале отворање на голем број на лажни профили… Read More Инфлуенсерите и натаму губат милиони фанови на Инстаграм

Се пожалил на болки во стомакот, хирурзите извадиле 7 кг. метал и ѓубре

Хирурзи кои третирале маж со сомнеж за труење од храна биле шокирани кога откриле 263 монети и 100 клинци во стомакот на пациентот. Максуд Кан (35) бил примен во болница со абдоминални болки, а докторите по изведената ендоскопија се шокирале кога пронашле стотици монети, 1,5 килограми клинци, десетици жилети за бричење, парчиња од стакло, камења… Read More Се пожалил на болки во стомакот, хирурзите извадиле 7 кг. метал и ѓубре

Кога една Данска ќе реши да ги дисциплинира мигрантите криминалци…

Данска планира да ги смести најнепосакуваните мигранти на најмалку пожелно место: мал и тешко достапен остров, на кој моментално се наоѓаат лаборатории, штали и крематориум на центар за истражување на животински заразни болести. Дури и еден од двата траекти кои ретко возат на островот има соодветно име, „Вирус“. „Тие се непосакувани во Данска и има… Read More Кога една Данска ќе реши да ги дисциплинира мигрантите криминалци…

Бесплатен оброк за деца, ако родителите ги остават телефоните на влез во ресторан

Британскиот ресторан Френки енд Бени`с претстави зона без мобилни телефони, откако спровеле анкета за тоа колку користењето на тие направи има влијание врз семејната вечера. Отсега, тие во понудата имаат бесплатен оброк за децата чии родители ќе ги остават мобилните телефони на влезот во ресторанот. Речиси 20 проценти од децата рекле дека нивните родители претпочитаат… Read More Бесплатен оброк за деца, ако родителите ги остават телефоните на влез во ресторан

Место на кое е забрането користење на мобилни телефони

Бесмислената потрага за совршена фотографија и прашањето дали има подобро изгледа „од профил“ или бочно, многумина ги довело во опасност, а да не го споменуваме тажниот исход на оние кои биле во потрага по фотографија од рајот, па ги загубиле животите. Токму од тие причини, еден хотел на Бали, вовел правило за забрана на употреба… Read More Место на кое е забрането користење на мобилни телефони

Американка си го убила момчето – седнала врз него и го смачкала

Жена од американската држава Пенсилванија е обвинета за убиство на својот партнер , така штос еднала врз него и го смачкала. Таа прво со нож и ногарка од маса го нападнала момчето Кин батлер , а потоа седнала врз него и му го смачкала градниот кош. Томас е тешка 130 килограми , додека Батлер имал 54.… Read More Американка си го убила момчето – седнала врз него и го смачкала

Судот одби да го подмлади за 20 години Холанѓанецот Емил Рателбан

Холандскиот мотивациски говорник Емил Рателбан можеби се чувствува како 49-годишен, но според холандскиот закон, тој сè уште е на возраст од 69 години. Холандскиот суд во понеделникот го отфрли барањето на Рателбан и административно да се подмлади за 20 години од својата возраст. – Рателбан може слободно да се чувствува 20 години помлад од својата… Read More Судот одби да го подмлади за 20 години Холанѓанецот Емил Рателбан

Ако ја имате оваа банкнота за неа може да добиете цело богатство

Иако според курсната листа сто српски динари имаат иста вредност на педесетина македонски денари, сепак доколку во својот дом ја имате банкнотата од 100 динари која е печатена во 1884-тата година нејзината вредност е многу висока. Банкнотата од сто српски динари издадена во 1884-тата година може да достигне и до 15 илјади евра, доколку сепак… Read More Ако ја имате оваа банкнота за неа може да добиете цело богатство

Имам нос и лице и конечно можам да се смеам

Камерон Андервуд е човек на кој му е извршена трансплантација на лице, а по таа сложена операција, вели, повеќе луѓето не го загледуваат толку на улица. Подготвен е еден ден да основа и семејство. “Имам нос и уста, па така во можност сум да се насмеам, повторно да зборувам и да јадам цврста храна”, рекол… Read More Имам нос и лице и конечно можам да се смеам

Балашевиќ обвинет за кражба на авторски права

Песна стара 25 години од познатиот кант-автор Ѓорѓе Балашевиќ е симната од Јутјуб, поради тоа што извесен Емил Скендеровиќ го обвинил за кражба. Скендеровиќ го пријавил официјалниот Јутјуб канал на Балашевиќ, велејќи дека тој ги поседува правата на песната „Човек са месецом у очима“ од 1993 година. Лута на овој потег, на својот Фејсбук профил… Read More Балашевиќ обвинет за кражба на авторски права