Со масло за јадење бркале зли духови од музеј

Суд во Атина осуди две бугарски државјанки на четири години условна казна, оти во атински музеј ги потурале антиквитетите со масло за јадење, и тоа од религиозни побуди, јави БТА. Адвокатката Марија Константополу смета оти нејзините клиентки верувале дека со маслото за јадење се борат со зли духови и ги прочистуваат експонатите. Една од обвинетите… Read More Со масло за јадење бркале зли духови од музеј

Останала без гориво среде ноќ: Бездомник и го дал последниот денар, а дури потоа почнала една прекрасна приказна

Една жена од Филаделфија собрала околу 110.000 долари за бездомник кој и помогнал кога автомобилот и запрел среде пат. Кејт Меклур останала без бензин за време на возење и така морала да запре на меѓудржавен пат во Филаделфија. Било веќе околу полноќ и не знаела што да прави и кого да повика во помош. Со… Read More Останала без гориво среде ноќ: Бездомник и го дал последниот денар, а дури потоа почнала една прекрасна приказна

Лонгјиербиен – град во Норвешка каде смртта е забранета со закон

Најсеверниот град од архипелагот Свалбард во Норвешка пред седумдесетина години со закон го забрани умирањето. Законот кој беше донесен во средината на 1950-тите важи и понатаму на целата територија на Лонгјиербиен. Според законот на Лонгјиербиен, смртта на територијата на градот е забранета. Поради тоа, секој кој стравува дека умира, односно се ближи до последниот миг… Read More Лонгјиербиен – град во Норвешка каде смртта е забранета со закон

Таа е најмладата американска милијардерка: Има 36 години, се мажела 4 пати, а еве од каде има толку пари

Иако “Forbes 400” на почетокот на овој месец ја прогласил за најмлада жена на листата на најбогати Американци, животот не бил секогаш добар за богатата наследничка Линси Снајдер. Оваа 36-годишна жена тешка повеќе од 3 милијарди долари се разведувала 3 пати, го изгубила својот татко кој се предозирал со лекови во 1999. година, но и… Read More Таа е најмладата американска милијардерка: Има 36 години, се мажела 4 пати, а еве од каде има толку пари

Ги оговарала по селото и заработи парична казна

Хрватка од околината на Бјеловар е прогласена за виновна и е осудена на казнено дело за посрамотување на сопружниците Иван и Ѓурѓица кои имаат куќа во нејзиното соседство. Пресудата вели дека таа мора да плати 5.000 куни, сума која нема да ја плати ако во рок од една година не го повтори делото. Но, Хрватката… Read More Ги оговарала по селото и заработи парична казна

Попот развел млад брачен пар поради големината на неговиот полов орган

Брачен пар од Истра, Хрватска доби црквен развод на бракот. Причината е што младенците не можеле да го консумираат бракот, поради големиот полов орган на мажот, пренесува хрватски „24 сата“. -Живеевме како што доликува за вистински католици. Се зедовме од љубов и почитување. Невиноста ја чувавме до првата брачна ноќ. Но, наместо водење љубов, доживеавме… Read More Попот развел млад брачен пар поради големината на неговиот полов орган

Како да паднала атомска бомба – ураганот Мајкл ја опустоши Флорида

Ураганот Мајкл остави незамисливо уништување зад себе, откако удри во крајбрежните области на Флорида, изјави гувернерот Рик Скот. „Голем број животи се сменети засекогаш, голем број семејства изгубија сѐ. Ова беше чудовишен ураган, кој на свој пат уништи домови, бизниси, патишта и инфраструктура“, кажа Скот. Во најтешко погодените делови на Флорида, куќи беа откорнати од… Read More Како да паднала атомска бомба – ураганот Мајкл ја опустоши Флорида

Платеник на Ескобар открива: Пабло сакаше да го убие сегашниот селектор на Перу

Во 80-тите и 90-тите години од минатиот век, познатиот нарко бос Пабло Ескобар беше господар на животот и смртта во Колумбија. На неговата црна листа се наоѓаа луѓе од противнички картели, судии, адвокати, фудбалери, а еден од оние кои биле блиску до смртта е и Рикардо Гарека, актуелниот селектор на Перу. „Вистина е, Рикардо Гарека… Read More Платеник на Ескобар открива: Пабло сакаше да го убие сегашниот селектор на Перу

Државата со закон ќе ја забрани прељубата

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повикал Турците да размислат за прогласувањето брачно неверство како незаконско и нагласил дека одложувањето на истата одлука 2004 година била грешка. „Мислам дека сега е вистинско време повторно да расправаме по прашањето за прељуба со оглед на тоа што нашето општество сега има поинаков став“, рекол Ердоган по говорот… Read More Државата со закон ќе ја забрани прељубата

Застанала пред олтарот и се венчала со себеси: “Се чувствував посебно”

32-годишната Лулу Џемима студирала на универзитетот Оксфорд, каде во потполност ѝ се посветила на науката и немала шанса да го пронајде идеалниот партнер. Лулу Џемима проговорела искрено за “Daily Mail”, кога им открила на новинарите дека всушност не ни размислувала за љубов бидејќи била зафатена со студирање. Во моментот кога почувствувала притисок од родителите, но… Read More Застанала пред олтарот и се венчала со себеси: “Се чувствував посебно”