Германија ја укинува збраната за симболот на нацизмот во видео игрите

Видео игрите во Германија сега ќе можат да ги користат симболите на нацизмот, доколку нивното присуство не е за пропагандни цели, соопшти германско регулаторно тело. Досега видео игрите, за разлика од филмовите и другите производи од културата, мора да се усогласат со забраната за истакнување на симболите од времето на нацистите. Во некои видеоигри како… Read More Германија ја укинува збраната за симболот на нацизмот во видео игрите

Поради куфер со секс играчки затворен аеродромот во Берлин

Аеродромот Шенефелд во Берлин бил делумно затворен денеска поради различни секс играчки, за кои вработените во аеродромот помислиле дека се бомба. Вработените на аеродромот, спроведувајќи ги рутинските скенирања на багажот на патниците, забележале сомнителна содржина во еден куфер, соопшти федералната полиција. Бидејќи од првичното скенирање не било јасно за што станува збор, бил огласен алармот… Read More Поради куфер со секс играчки затворен аеродромот во Берлин

Аргентина одлучи против легализација на абортусот

Во Аргентина абортусот е дозволен само во случај кога бременоста настанала после силување или ако е загорзен животот на мајката. Аргентинскиот сенат го одби предлог-законот за легализација на абортусот, доколку се изврши во првите 14 недели од бременоста. Дебатата траела со часови, а потоа, 38 сенатори гласале против, додека 31 биле за. Во Аргентина абортусот… Read More Аргентина одлучи против легализација на абортусот

Киднапирал девојче и 15 години ја силувал во пештера

Полицијата во Индонезија ослободила 28-годшна девојка која селски шаман ја држел заробена во пештера цели 15 години. Врачарот стар 83 години, наводно ја киднапирал девојката кога таа имала само 13 години, а со текот на времето и го испрал мозокот убедувајќи ја дека ја запоседнал лошиот дух „јин“. Се наведува дека ја одвел во својата… Read More Киднапирал девојче и 15 години ја силувал во пештера

Австриските власти размислуваат да го забранат невкусниот флерт на улица

Австриската политичка партија Листе Пилц сака во Австрија да се воведе закон со кој би се забранило невкусното флертување на улица. „Убавице, насмевни се“, „Го сакам твојот број“ – ваквите дофрлувања на улица се забранети во Франција. Соодветниот закон беше усвоен во текот на минатата недела и за такво невкусно флертување на улица и свиркање… Read More Австриските власти размислуваат да го забранат невкусниот флерт на улица

Неверојатно: Пијани полицајци ѝ дозволиле на својата малолетна другарка да го вози полициското комбе

Тројца млади словенечки полицајци се суспендирани откако на малолетна другарка ѝ дозволиле да управува со полициското комбе во утринските часови. Како што пренесуваат тамошните медиуми, полицајците ѝ дозволиле да го управува комбито иако таа немала возачка дозвола, а полициската станица од Крањ каде што се случил инцидентот потврди дека сите конзумирале алкохол. Дисциплинската постапка е… Read More Неверојатно: Пијани полицајци ѝ дозволиле на својата малолетна другарка да го вози полициското комбе

Репортажа од Миконос: „Островот е рај ама ви треба длабок џеб“ (фото)

Тиркизната вода, ветерниците, живописните улички, најубавото зајдисонце и лудите забави во бич баровите го прават Миконос незаборавно искуство. Островот Миконос е познат како грчката Ибица и место за забава на милионерите и милијардерите, особено во екот на сезоната во јули и август. Многу познати личности ја посетуваат оваа гламурозна дестинација, па токму затоа новинарот Харисон… Read More Репортажа од Миконос: „Островот е рај ама ви треба длабок џеб“ (фото)

Роби повторно сподели за своето искуство со вонземјаните

Британскиот пејач Роби Вилијамс ги споделил своите искуства со дојденците за документарниот филм во стил „Досиејата Х“, посветен на барањето на вонземски живот. Креаторите на документарната продукција, насловена „Hunt For The Skinwalker“, се новинарот Џорџ Нап – близок пријател на Вилијамс, и Џереми Корбел. Филмот е приказна за необични настани на територијата на ранчот Скинвокер… Read More Роби повторно сподели за своето искуство со вонземјаните

По 38 години затвор, убиецот на Ленон повторно ќе бара ослободување

Медицинската сестра Глорија Хироко Чепмен (67), сопруга на Марк Чепмен (62), убиецот на познатиот музичар Џон Ленон, призна дека знаела за планот на нејзиниот сопруг да го убие познатиот музичар Џон Ленон, дури два месеци пред трагедијата, пишува Дејли Мејл. – Кога слушнав дека во Њујорк имало пукање и дека Ленон е убиен, веднаш знаев… Read More По 38 години затвор, убиецот на Ленон повторно ќе бара ослободување

Живот го чини: Швалер мора да плати 9 милиони долари на мажот со чија жена спиел

Во многу земји нема казна за прељуба, но не и во Северна Каролина, каде врз основа на архаичен и малку познат закон, судот на љубовник му наложил да исплати на мажот со чија жена спиел дури 8,8 милиони долари отштета. Швалерот Франциско Хизар Трети треба да ја плати казната на Кит Кинг, со чија жена… Read More Живот го чини: Швалер мора да плати 9 милиони долари на мажот со чија жена спиел