Ова е еден од најмладите бруцоши во светот со само 12 години

Едно 12-годишно момче го положи приемниот испит и сега ќе студира медицинска физика и биофизика на Универзитетот во главниот град на Мексико. Карлос Антонио Сантамарија Дијаз ќе биде првиот студент на таа возраст кој се запишал на Националниот автономен универзитет на Мексико (УНАМ), потврдија од таа установа. -Само сакам да студирам. Ако ми ја затворат… Read More Ова е еден од најмладите бруцоши во светот со само 12 години

Пензионири побегнале од старски дом и отишле на хеви метал концерт, ги нашле дезориентирани

Двајца постари мажи избегаа од Дом за стари лица во Германија за да посетат еден од најголемите метал фестивали во светот – „Вакен опен ер“. Откако ги повикале од Домот за стари лица, припадниците на полицијата започнале потрага, која заврши пред главната сцена на фестивалот во три часот по полноќ. Полицијата соопшти дека двајцата возрасни… Read More Пензионири побегнале од старски дом и отишле на хеви метал концерт, ги нашле дезориентирани

Бездомник провалил во Бакингамската палата и заспал во дворот

Во комплексот на Бакингамската палата провалил бездомник, кој четири часа спиел во дворот на официјалната резиденција на британската кралица, по што бил уапсен и осуден на 28 дена затвор, објавија британските медиуми. Стивен Лоулор (44) во заштитениот кралски комплекс влегол на 16 јули и ја скршил огласната табла прицврстена за метална решетка, која ја искористил… Read More Бездомник провалил во Бакингамската палата и заспал во дворот

Ја избркале од шопинг центар поради шорцевите: “Мажите не можеле да се соземат”

Тинејџерка тврди дека била избркана од еден шопинг центар поради прекратките шорцеви. 19-годишната Габриел Гибсон од Алабама споделила фотографии на својот Фејсбук профил, облечена во спорната комбинација која ѝ задала проблеми во трговскиот центар. “Денеска бев буквално злоставена и избркана од центарот “Bellair” во Алабама поради она што го носев. Очигледно, возрасните мажи не можеле… Read More Ја избркале од шопинг центар поради шорцевите: “Мажите не можеле да се соземат”

Италијанско градче продава куќи по едно евро

Локалната власт на гратчето Сан Пјеро на Сицилија донела одлука напуштените куќи да се продаваат по ниска цена, за повторно да заживее ова ридско место. Миграцијата, но и стареењето и смртта, го испразнија ова гратче и сега се преземаат мерки за да се спречи целосно да исчезне. Меѓу другото, купувачите ќе треба да ги обноват… Read More Италијанско градче продава куќи по едно евро

Свадба е голема: Синот на Бин Ладен се ожени со ќерката на главниот киднапер на авионите од 11 септември

Синот на поранешниот лидер на Ал каеда Осама бин Ладен, Хамза бин Ладен, се оженил со ќерката на Мохамед Ата, главниот киднапер на авионите за време на терористичкиот напад во САД на 11 септември 2001 година. Оваа информација за Гардијан ја потврдиле полубраќата на Осама Ахмад и Хасан ал Атас. Тие кажале дека веруваат дека Хамза добил… Read More Свадба е голема: Синот на Бин Ладен се ожени со ќерката на главниот киднапер на авионите од 11 септември

На Американците им треба потсетување: Кондомите се користат само по еднаш

Центарот за контрола и превенција на болести на САД во делот на својата веб-страница посветен на сексуално преносливи болести потсетува дека кондомите се предвидени за еднократна употреба. Здравствените работници констатирале дека е неопходно да се упати такво потсетување до Американците, по сознанијата дека луѓето наместо да ги фрлат, ги перат презервативите и потоа повторно ги… Read More На Американците им треба потсетување: Кондомите се користат само по еднаш

Од првенец на генерација до улична продавачка

Иако била најдобра студентка во генерацијата на Одделот за руски и српски јазик и книжевност при Филолошкиот факултет во Бања Лука и имала просек 9,89, Галина-Марија Вукајловиќ не може да најде работа. За да заработи пари, таа продава книги на учичен штанд во Бања Лука бидејќи досега конкурирала за голем број работни места, но не… Read More Од првенец на генерација до улична продавачка

Шведската полиција уби момче со Даунов синдром што држел пиштол-играчка

Шведската полиција уби 20-годишно момче што било болно од Даунов синдром и една форма на аутизам, објавија светските медиуми. Полицијата пукала во Ерик Торел, мислејќи дека тој во рацете има вистински, а не пластичен пиштол, велејќи дека се однесувал „заканувачки“. Трагедијата се случи во предградието на Стокхолм Васастан, а полицискиот тим излегол на терен во четвртокот… Read More Шведската полиција уби момче со Даунов синдром што држел пиштол-играчка

Ужасни снимки од патниците кои го преживеаја падот на авионот: Крвави и изгорени луѓе и деца бегаат низ дупки за да се спасат

Само чудо, како што тврдат патниците, ги спаси нивните животи од сигурна смрт. Аеромексико со 103 патници, меѓу кои и две мали деца и четворица членови на посадата се урна набрзо после полетувањето во вторникот попладне. Сега се појавија ужасни снимки од несреќата и преживеаните патници кои крвави и во паника бегаат што подалеку од… Read More Ужасни снимки од патниците кои го преживеаја падот на авионот: Крвави и изгорени луѓе и деца бегаат низ дупки за да се спасат