“Spice Girls” се враќаат, но без Бекамица…

Женскиот состав “Spice Girls” ќе одржи шест концерти низ Велика Британија во јуни 2019. година, потврдија девојките денес. Но, ова не важи за светската ѕвезда Викторија Бекам, која потврди дека музиката повеќе не ја интересира. Ова ќе биде втор пат групата да се здружи во намалено издание, бидејќи во 1998. година, без Викторија, настапиja на… Read More “Spice Girls” се враќаат, но без Бекамица…

Мајк Тајсон земјоделецот: Легендарниот боксер одгледува марихуана на својот ранч

Боксерот Мајк Тајсон е познат по многу екстремни активности, како на пример по тигарот што како домашен миленик што го чува дома, но во последно време стана и земјоделец. Тајсон купил ранч на 45 ари во Калифорнија , откако државата годинава го легализираше производството на марихуана. Тој на 20 хектари одгледува марихуана , а прв… Read More Мајк Тајсон земјоделецот: Легендарниот боксер одгледува марихуана на својот ранч

Преплива 2.800 километри за 157 дена ез да стапне на копно и потоа ги покажа – нозете!

Рос Едгли (33) е Англичанец, кој прв успеал да преплива цел круг околу Велика Британија и тоа севкупно неверојатно 2.800 километри, а по 157 дена ја минал целта во Кент. На неверојатното патешествие и прдизвик тргнал на 1 јуни и оттогаш нема стапнато на копно. Пливал по 12 часа дневно, а за да го издржи… Read More Преплива 2.800 километри за 157 дена ез да стапне на копно и потоа ги покажа – нозете!

Рибар од морето извлекол едно и пол годишно бебе – чудо е што е живо

Рибарот Гас Хат рано наутро тргнал на риболов во близина на плажата Матата на Северниот остров во Нов Зеланд. Но веднаш забележал нешто мало како плови по водата. Помислил дека е кукла , но набргу сфатил дека станува збор за бебе, кое било толку помодрено и смрзнато , што наликувало на кукла. Рибарот сфатил дека… Read More Рибар од морето извлекол едно и пол годишно бебе – чудо е што е живо

Со казните за брзо возење ќе добиваат и картички за донирање органи

Естонската полиција отсега, заедно со казните за брзо возење, на прекршителите ќе им доделува и картички за донирање органи. – Секако не очекуваме дека оваа кампања ќе го зголеми бројот на донирани органи, но се надеваме дека ќе ги натераме возачите повеќе да размислат и да ја тргнат ногата од педалата за гас, изјави началникот… Read More Со казните за брзо возење ќе добиваат и картички за донирање органи

Градот за кој се знае многу малку: Илијадници луѓе живеат под земја, еве и зошто (Видео)

Целиот град, кој е дом на илијадници луѓе, лежи сокриен во австралиска пустина под тони песок. Неговото име е Coober Pedy и е едно од најинтересните места на светот. Coober Pedy се наоѓа на југот на Австралија. Основан е 1915 година, кога таму биле откриени рудници на опал. Но, бидејќи тука било многу жешко, луѓето… Read More Градот за кој се знае многу малку: Илијадници луѓе живеат под земја, еве и зошто (Видео)

Убиената тигрица намамена со помош на познатиот парфем „Опсесија“

По големата потера во Индија е убиена тигрица која наводно убила 13 лица, а ловците за да ја намамат го користеле машкиот парфем „Опсесија” на Калвин Клајн, изјавија индиски официјални лица. Тигрицата позната како Т-1 е убиена во областа недалеку од селото Борати. Откако селаните ја забележале, бил испратен тим наоружан со пиштоли за успивање… Read More Убиената тигрица намамена со помош на познатиот парфем „Опсесија“

Туѓ фетиш, твои пари: Секоја година е побогата за 100.000 фунти продавајќи носени чорапи и обувки?

Рокси Сикес тврди дека заработува околу 100.000 фунти годишно, продавајќи ги своите носени и валкани чорапи по пат на интернет. Сикес на ваков чекор се решила откако добила многу комплименти за нејзините стопала, и отворила профил на „Инстаграм“, и во моментов ја следат околу 50.000 лица. Потоа одлучила да продава своите обувки и чорапи по… Read More Туѓ фетиш, твои пари: Секоја година е побогата за 100.000 фунти продавајќи носени чорапи и обувки?

“Изгубен турист”: Лажирал амнезија и го напуштил семејството само за да избега од својата тешта

“Изгубен” турист кој бил пронајден како лута низ Единбург, тврдејќи дека не се сеќава кој е ниту како се нашол таму, признал дека лажирал амнезија за да побегне од својата “злобна тешта”, јавуваат локалните медиуми. Полицијата го пронашла 52-годишниот Салваторе Манино во катедралата Свети Жил во Единбург, наизглед збунет и со амнезија. Исчезнувањето од неговата… Read More “Изгубен турист”: Лажирал амнезија и го напуштил семејството само за да избега од својата тешта

Одгледувале канабис на мински полиња

Славонско-пожешката полиција завршила криминална истрага против тројца Хрвати од Пакрац и Липик, кои се сомничат дека произведувале канабис на мински полиња. Според извештајот, тие одгледале повеќе од 200 стебла канабис на мински полиња и мински сомнителни области во Липик. Во автомобилите и нивните семејни домови бил пронајден канабис во фаза на сушење и мобилните телефони.… Read More Одгледувале канабис на мински полиња