Неверојатниот живот и морничавата смрт на Перхан од „Дом за бесење“

Давор Дујмовиќ беше една од најголемите ѕвезди на југословенската сцена. Најпознат е по улогата на Перхан во филмот „Дом за бесење“. На 31 мај 1999 година се обеси. Имаше 30 години. Дујмовиќ беше редок талент, а во светот на филмот влезе сосема случајно. Роден е во Сараево, во сиромашно семејство. Сакал да свири на клавир.… Read More Неверојатниот живот и морничавата смрт на Перхан од „Дом за бесење“

Обвинет за силување го извадил пенисот во судница како доказ?!?

Човекот од Конетикат обвинет за силување е ослободен откако користел необична одбранбена тактика: на судењето ги соблекол панталоните и го покажал својот полов орган пред поротата. Адвокатот Тод Басерт рекол дека тоа била “единствена вистинска, одржлива опција” во случајот кога жената тврдела дека била силувана во 2012. година од страна на лице кое го опишува… Read More Обвинет за силување го извадил пенисот во судница како доказ?!?

Новиот златен мост во Виетнам го држат Божји раце

Во планините на централен Виетнам, две огромни раце држат патека поставена на златна основа високо над врвовите, додека многубројните туристи уживаат во глетката и прават селфи. „Имам чувство како да одам по облаци. Ова е така уникатно“, вели еден домашен турист. Чау ванг, односно Златен мост, во планините Ба На привлече огромен број туристи откако… Read More Новиот златен мост во Виетнам го држат Божји раце

Сурови родители затвориле 3-годишни близнаци во дрвен кафез, за да можат да „одат на работа“

Браќа близнаци биле пронајдени од страна на полицијата затворени во еден мал дрвен кафез, во југоисточниот дел на Бразил. Кога биле испрашани од страна на властите, родителите на тригодишните деца рекле дека ги заклучиле своите синови во кафезот за да можат непречено да се занимаваат со земјоделство и да ги вршат домашните работи. Полицијата во… Read More Сурови родители затвориле 3-годишни близнаци во дрвен кафез, за да можат да „одат на работа“

Мајка монструм ја убила ќерката со смртоносна доза сол

„Ја отрув Пејтон зошто во тој момент ми беше најлиску“, признала пред истражителите. Кимберли Мартинез (25) од Јужна Каролина е осудена на 30 години затвор зошто на монструозен начин ги убила своите бебиња. Нејзината 17-месечна ќерка Пејтон почина во јули 2016 година зошто Кимберли и дала смртоносно количество сол. Поради труењето на бебето му откажал… Read More Мајка монструм ја убила ќерката со смртоносна доза сол

На Филипините тренираат “строгоќа“ со багери врз луксузни автомобили повторно…

Филипинскиот претседател, Родриго Дутерте, уште еднаш реши да се пресмета со дилерите на дрога во земјата, па по тој повод присуствуваше на јавно уништување на луксузни автомобили и мотоцикли кои, наводно, биле запленети од дилери на дрога, пренесоа британските медиуми. Дутерте организираше јавно уништување на луксузни возила во вкупна вредност од 5,4 милиони долари, што… Read More На Филипините тренираат “строгоќа“ со багери врз луксузни автомобили повторно…

Британец открил бунар под својот кревет и сега бара скриено богатство

Цели 30 години Колин Стир од Плимут го копа древниот бунар од 16 век што го открил под својата куќа, надевајќи се да дека на дното ќе најде закопано богатство. Стир (67) со сопругата и децата пред 30 години се вселил во куќата, инаку со потекло од Викторијанското доба во 19 век. Тие веднаш забележале необична… Read More Британец открил бунар под својот кревет и сега бара скриено богатство

10 ужасни доктори кои ги осакатиле нивните пациенти

Повеќето доктори се професионалци кои подобриле и спасиле многу животи. Тие навистина прават позитивна разлика. Но, постојат и доктори на кои воопшто не им е грижа за нивните пациенти. Ја гледаат нивната професија само како можност да заработат пари, а постојат и оние кои уживаат да им нанесуваат болка на пациентите. Овие ужасни медицински професионалци… Read More 10 ужасни доктори кои ги осакатиле нивните пациенти

Ова кафуле навистина постои! Нарачајте кафе и ќе добиете орален секс

Во едно кафуле во Женева наскоро ќе се појави една нова и комплетно бизарна услуга. Станува збор за тоа дека со кафе можете да добиете и орален секс. Се разбира, кафето „зачинето“ на тој начин е малку поскапо од обичното. Муштериите ќе имаат можност да нарачат проститутка за орален секс, со кафето, и тоа преку… Read More Ова кафуле навистина постои! Нарачајте кафе и ќе добиете орален секс

Приведен осомничен за предизвикување на смртоносните пожари во Грција

Како главен осомничен за предизвикување на пожарите во Грција, е уапсен 65-годишен маж, објавија грчки медиуми. Приведениот, чиј идентитет не е откриен, е жител на град во северниот дел на Атика, а според неговите соседи, тој и во минатото палел смет и суви гранки. Пред обвинителството веќе сведочеле девет лица кои него го сметаат за… Read More Приведен осомничен за предизвикување на смртоносните пожари во Грција