Хаос во Кушадаси: Тепачка меѓу Срби и Турци, летале молотови коктели

Синоќешната кавга меѓу турски и српски туристи во познатото летувалиште во Кушадаси завршила со молотови коктели врз автобусот на српските туристи, објави турски Хуриет. Еден турски државјанин, кој бил на одмор во Кушадаси, влегол во кавга со група српски туристи кои престојувале во истиот хотел на 29 јули. Наскоро сè прераснало во тепачка, а весникот… Read More Хаос во Кушадаси: Тепачка меѓу Срби и Турци, летале молотови коктели

Тепачка во кокпитот, за малку ќе го урнеле авионот

Пилотот и копилотот на авиокомпанијата “Iraqi Airwaysa” се степале во сред лет на височина од 11 километри откако го напуштиле аеродромот во Иран. Авионот во кој се наоѓале 157 патници летал од Иран за Ирак. Во еден момент, ситуацијата излегла од контрола, па пилотот и копилотот се степале. На тепачката реагирало обезбедувањето и според патниците… Read More Тепачка во кокпитот, за малку ќе го урнеле авионот

Фармер на имотот пронајде нешто неверојатно: Државата веднаш му исплати 773 илјади евра

Германскиот суд пресуди денеска дека властите ќе мора да му платат 773. 000 евра кој во 2009 година на својот имот пронајде глава од бронзен коњ од времето на старите Римјани. Главата е дел од статуа на римскиот цар Август која археолозите ја пронашле во Лахнау на западот на Германија. Германската држава Хесе прво на… Read More Фармер на имотот пронајде нешто неверојатно: Државата веднаш му исплати 773 илјади евра

Разорните пожари во Калифорнија принудија 50.000 лица да ги напуштат своите домови

Разорните пожари во американската сојузна држава Калифорнија принудија 50.000 лица да ги напуштат своите домови. Според изјави на официјални лица, над 12 илјади пожарникари се борат со големата огнена стихија. Калифорнија годинава се соочува со пожари кои се со огромен размер во споредба со минатогодишните, а надлежните предупредуваат дека најтешкиот период допрва следи. Во пожарите… Read More Разорните пожари во Калифорнија принудија 50.000 лица да ги напуштат своите домови

Офарбале магаре за да личи на зебра во зоолошка!?

Вработени во Зоолошка градина во Каиро,  Египет, се обвинети дека претставиле магаре дека е зебра, откако му нацртале црни пруги на животното. Случајот излезе во јавноста откако студентот Махмуд Сархан објавил фотографија на обоеното животно на социјалните мрежи, стоејќи пред магаре, кое е обоено за да личи на зебра. Како што јавува БиБиСи тој во… Read More Офарбале магаре за да личи на зебра во зоолошка!?

Пјонгјанг ги врати посмртните остатоци на американските војници

Севернокорејските власти ги вратија посмртните остатоци на американските војници убиени во Корејската војна, во најновиот потег на внимателната дипломатија меѓу Вашингтон и Пјонгјанг, информираа денес светските агенции. Авионот со посмртните остатоци преземени во Северна Кореја беше дочекан со почесна стража во американската база Осан во Јужна Кореја, јави Би-би-си. Роднините со години го чекаа враќањето… Read More Пјонгјанг ги врати посмртните остатоци на американските војници

Приказната за Македонецот кој се родил во авион и добил доживотно бесплатни карти

На 13 февруари 1978 година, за време на летот Б-707 од Југославија до Австралија, Марија Тодева од Македонија се породила во авионот. Тоа бил еден од првите такви случаи во историјата на воздушниот сообраќај. Марија имала само 18 години. Во осмиот месец од бременоста, се качила на авионот што летал од Белград до далечниот Сиднеј.… Read More Приказната за Македонецот кој се родил во авион и добил доживотно бесплатни карти

Сака да се разведе од сопругот по 40 години брак, но судот не и дозволува

Британка сака да се разведе од сопругот затоа што е несреќна во бракот, но судот не и дозволува. Тини Овенс (68) од Ворчестер од судот побарала да го поништи нејзиниот брак со Хјуи (80) со кој е во брак 40 години, но тој не сака развод. Врховниот суд едногласно ја отфрли тужбата на Тини Овенс,… Read More Сака да се разведе од сопругот по 40 години брак, но судот не и дозволува

Нестле го загуби 11-годишниот судски спор околу обликот на Кит-Кет чоколадите

Европскиот суд на правдата ја отфрли жалбата на компанијата за производство на чоколади Нестле, кои 11 години водеа спор со тврдењето дека единствени имаат право на обликот на еден од нивните најпрепознатливи брендови. Станува збор за правна битка која Нестле долг период ја води околу Кит-Кет чоколадите и заштита на нивниот облик со „четири прсти“,… Read More Нестле го загуби 11-годишниот судски спор околу обликот на Кит-Кет чоколадите

5-годишно девојче од Нигерија ја презема титулата „најубаво девојче во светот“

5-годишно девојче беше прогласено за најубавото девојче во светот, откако фотограф објави 3 нејзини фотки на Инстаграм. Jare од Нигерија позира пред објективот на фотографот во едноставно фустанче, а во фокусот е се нејзините афро локни и крупни очи. Импресивно совршените размери на лицето дефинитивно заслужено ѝ ја донесоа титулата за најубава. A post shared… Read More 5-годишно девојче од Нигерија ја презема титулата „најубаво девојче во светот“