По 158 години: Неверството повеќе не е кривично дело во Индија

Врховниот суд во Индија донесе закон според кој неверството повеќе не е кривично дело. Судот во Индија промени закон стар 158 години, според кој маж кој има секс со мажена жена, без согласност од сопругот, беше прогласуван за виновен. Досега не се знае колку мажи биле обвинети и осудени за прељуба. Поднесувачите на промените во… Read More По 158 години: Неверството повеќе не е кривично дело во Индија

Внука на познат диктатор стана туристички водич

Ракел Мусолини, најмладата внука на италијанскиот диктатор Бенито Мусолини, стана туристички водич на патување низ историјата наречено „Дуче! Подемот и падот на италијанскиот фашизам“. Четириесетгодишната Ракел исто така е и политичар од десничарската партија Фратели ди Италија, а на овој чекор се одлучила со цел што е можно подобро да го претстави своето семејство пред… Read More Внука на познат диктатор стана туристички водич

Завршил во затвор поради непристоен коментар кон девојка

Во Франција почна да се применува новиот закон со кој ригорозно се казнуваат сите кои упатуваат навредливи коментари кон жените. Маж кој удрил жена по задникот во автобус во близина на Париз , доби три месеци казна затвор и за прв пат и парична казна, поради непристојни коментари на сметка на нејзиниот изглед. Мажот влегол… Read More Завршил во затвор поради непристоен коментар кон девојка

Вознмирувачко:Ја убил сопругата и сликата од нејзиното мртво тело ја објавил на Фејсбук

Суд во американскиот град Мајами го прогласи Американецот Дерек Медина за виновен поради убиство на неговата сопруга. За да биде случајот по бизарен, откако ја убил сопруга, Медина го сликал од нејзиното мртво тело и сликата ја објавил на Фејсбук. Во текот на судскиот процес, Медина призна дека со својот мобилен телефон ја сликал убиената сопруга и… Read More Вознмирувачко:Ја убил сопругата и сликата од нејзиното мртво тело ја објавил на Фејсбук

Тинејџерка преживеала 49 дена на отворено море пиејќи цедена морска вода

Индонезиска тинејџерка минала 49 дена на отворено море во пловечка колипка, ловејќи риба и пиејќи морска вода што ја цедела со својата облека, пред да биде забележена и спасена од панамскиот брод. Aлди Aдиланг (19) во јули отишла на риболов, но не забележала дека се оддалечила од брегот во непозната насока. Кога бродот ја спасил, таа… Read More Тинејџерка преживеала 49 дена на отворено море пиејќи цедена морска вода

Љубителите на тетоважи полудеа по нов тренд

По оцртувањето на веѓите, очните јаболка, ушни школки и случно, љубителите на тетоважите полудеа по нов тренд, кој секако не е за сите. За ваквото тетовирање сепак е потребна голема одлучно и храброст, затоа што дизјанот се наоѓа на највидливиот дел од ваешто тело – лицето. Тетоважите на лицето не се за оние со слабо… Read More Љубителите на тетоважи полудеа по нов тренд

Целодневна авантура со пиво на воз

Можеби воопшто не помислувате на возење со воз додека го планирате вашиот одмор. Но, железницата Дуранго и Силвертон ќе ве убеди дека ова е голема грешка. Неколку пати, секоја година, возот-пивница Дуранго вози низ Колорадо, а најдоброто е тоа што е полн со пиво. Автентичната парна локомотива од 1920-тите го започнува патувањето во Дуранго и минува низ… Read More Целодневна авантура со пиво на воз

Во Јапонија можете да изнајмите човек да ве слуша како се жалите

Таканобу Нишимото има необичен бизнис. Овој 50-годишен моден консултант во 2012 година започнал онлајн-услуга наречена „осан рентал“. – „Осан“ е малку навредлив термин за „чичковци“, или средовечни мажи – вели тој. За само 1.000 јапонски јени, или 8,89 долари на час, оние што ги користат услугите на Нишимото ќе можат да изнајмат средовечен маж кој… Read More Во Јапонија можете да изнајмите човек да ве слуша како се жалите

По топењето на мрзот се појави мистериозен објект на Антарктикот

Еден од поддржувачите на теорииите на заговор рекол дека ова откритие е нуклеарен бункер за светските моќници и елитата. По топењето на рмазот на Антарктикот се појави необичен објект за кој никој не знае што е. Тој очигледно бил сокриен со години, а откриен е со помош на апликацијата „Google Earth“. Составен од низа градежни… Read More По топењето на мрзот се појави мистериозен објект на Антарктикот

Чех отишол да бере печурки со 8,83 промили алкохол во крвта

Лекарите овој викенд биле запрепастени од случај на 41-годишен Чех кој ја скршил ногата берејќи печурки на истокот на земјата, откако анализите покажале дека не е само поднапиен, како што изгледал, туку дека во крвта има дури 8,83 промили алкохол што е нов неславен чешки рекорд. – Мажот најпрво призна дека испил шише и половина… Read More Чех отишол да бере печурки со 8,83 промили алкохол во крвта