Рудникот и светот

Ех, веќе поминаа две години откако рудникот во Иловица почна да работи. Воздухот е лош, има мирис

14.08.2017. Митко Бојаџиски

Социјал-дарвинизам

Има еден момент кога цел општествен социјал-дарвинизам на просечниот македонски граѓанин излегува на површина. Кога избиваат сите

07.08.2017. Ненад Марковиќ

Од магаре на коња!

Ја не се поистоветују сас Дон Кихота, не затој што немам своега коња или витешки идеали, него затој

04.08.2017. Ливадџија

УКИМ дисперзирани факултети во странство

Денес Министерката за образование и УКИМ најавија отварање на дисперзирани факултети во три држави: САД, Германија и

31.07.2017. Ливадџија

Жиголо

Цел ден размислувам како да заработам пари. Низ глава ми поминаа милион идеи. Од изработка на накит,

28.07.2017. Зоран Стојановски

Дипломати – клативрати

Нешто околу дипломатските пасоши. Треба малку пореално и похумано да се проценуваат работите. Еднодневниот министер на полицијата,

24.07.2017. Бошко Нацевски

Затворе фабриката за црвени ленти во Подмочани

Вчера во Подмочани престана да работи фабриката за црвени ленти што произведувеше ленти есклузивно за потреба на

21.07.2017. Ливадџија

Суперкуп за Супер-глуп 2017

На помалку од еден месец до одигрувањето на Суперкупот во Скопје помеѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид,

17.07.2017. Булеварко

Хипокритова заклетва

Читам по интернетов за тој гинекологот што лажел пациентка дека е бремена а која уствари не била

14.07.2017. Ливадџија

Блажените грешни чеда

Кога пред години читав во некои стари хроники за развратот што завладеал во македонските манастири и црковни

10.07.2017. Бошко Нацевски

Сакам те, Индијо моја!

Спремам понекад пилетину сас ориз у кари и Индиски ораси. Никој не ми га еде. Не иде

07.07.2017. Ливадџија

Извадок од последниот извештај на грчката тајна служба

Од сигурни извори, веќе подолго време, ни стигаат информации дека несовесни туристи за кои постојат сериозни индикации

03.07.2017. Митко Бојаџиски
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Mени