Посно и брзо: Домашен хумус намаз

За оние од вас кои постат или пак, само внимаваат на исхраната, тука е секогаш вкусниот и неодолив хумус, рецепт со можност за 100 комбинации, бои и вкусови… Состојки: 2 чешниња лук 1 чинија наут кој отстојал во вода 1 лажица црвен пипер 1 цеден лимон 1/4 шолја таан сол по желба можете да додадете… Read More Посно и брзо: Домашен хумус намаз

Неодолива торта со чоколадо и афион

Секогаш е добро време да се приготви домашна торта, особено ако во рецептот е вклучено и чоколадото како една од состојките. Испробајте се колку сте вешти во кујната со овој рецепт… Состојки: Тесто: – 8 жолчки од јајце; – 8 белки; – 200 гр. шеќер; – 200 гр. путер; – 300 гр. афион (мак); –… Read More Неодолива торта со чоколадо и афион

Макало со праз, суви пиперки и доматен сос (хроно)

Ако сте љубители на традиционалната македонска кујна еве едно прекрасно макало со суви пиперки, праз и доматен сос. Се прави брзо и лесно, може да го служите на празничните трпези, а и од мерак секогаш кога ќе ви се пријаде. Состојки – 10 суви пиперки – 1 струк праз – 300 мл доматен сос –… Read More Макало со праз, суви пиперки и доматен сос (хроно)

Вкусно лепче со лук и зачини

Ни се чини дека нема нешто послатко и повкусно од домашно замесен леб. Микс на традиција и прекрасни комбинации на вкусови за секоја пригода. Состојки – 550 гр брашно – 230 мл вода (топла) – ½ пакетче свеж квасец – 1 лажичка шеќер – ½ лажичка сол – 120 гр путер – 1 лажица оригано,… Read More Вкусно лепче со лук и зачини

Топен кашкавал со сланина

Покажете се како вистински гурмани кога ќе ви дојде друштвото на гости или треба да ја бодрите Македонија во фудбал. Иако не спаѓа во категоријата на здрава храна, сланината е сепак нешто за кое сите би направиле исклучок 🙂 Потребни состојки: – Моцарела сирење или кашкавал по желба – Сланина – Презла – Јајце Начин… Read More Топен кашкавал со сланина

Прстен крекери со кромид

Ако некогаш ви се здосади од чипсови, смоки и грисини, овој рецепт е токму она што ќе ви ја разбие монотонијата. Одлични и вкусни крекери со кромид, кои перфектно ќе ви легнат со пијалокот. Состојки – 300 гр. брашно – 100 мл. масло – 100 гр крем сирење – 50 гр. кашкавал – 2 јајца… Read More Прстен крекери со кромид

Пица макало готово за 15 минути

Интересна и несекојдневна идеа за мезе со друштвото, а воедно и добар повод да експериментирате малку во кујната… Потребни состојки: – половина шолја млеко – 200 грама кремсир – половина шолја изрендано моцарела сирење – половина шолја пармезан Ставете ги во метален сад на оган овие состојки, и мешајте додека не се стопат и соединат.… Read More Пица макало готово за 15 минути

Бифтек во сос од домати

Ова прекрасно јадење можете да го спремите во некоја специјална прилика, да ги воодушевите домашните или гостите. Потребни состојки: – 4 шницли од бифтек по 200гр – лажица масло – 30гр путер – сол – бибер За сос: – 4 мали домати (може и домат од конзерва) – 30гр путер – сол – лук и… Read More Бифтек во сос од домати

5 рецепти од баба за вкусен домашен ликер

Овошните ликери се нешто на кое навистина ретко кој може да одолее. Традиционално направени, главно од свежо, но понекогаш и од суво овошје, тие уште одамна биле една од „зимниците“ која жените ја подготвувале. За да добиете добар ликер, најважно е да имате квалитетно овошје – зрело и сочно. Колку повеќе овошја имате, толку вкусот… Read More 5 рецепти од баба за вкусен домашен ликер

Бифтек во сос од домати

Прекрасно јадење со кое имате можност да ја изразите својата креативност и секако да имате благодарни гости за одличната храна. Потребни состојки: – 4 шницли од бифтек по 200гр – лажица масло – 30гр путер – сол – бибер За сос: – 4 мали домати (може и домат од конзерва) – 30гр путер – сол… Read More Бифтек во сос од домати