Јуфки со павлака

Сигурно кога ќе го пробате ова јадење ќе се сетите на снаодливоста на вашата баба, која иако во моментот немала полн фрижидер со храна, успевала да ви подготви супер вечера. Кога немате ништо конкретно за јадење, можете да направите одличен оброк со основните состојки, кои сите постојано ги имаме. Запомнете, големината на секоја домаќинка/домаќин е… Read More Јуфки со павлака

Супа од црвена леќа

Супата од црвена леќа е идеален начин да бидете сити без да ја покачите телесната тежина. Имено, една порција од оваа вкусна супа, богата со диететски влакна кои заситуваат, има само 200 калории. Состојки: – 2 големи лажици маслиново масло – 1 виолетов кромид – 4 чешниња лук, иситнети – 3 стебленца целер, ситно насечкан… Read More Супа од црвена леќа

Пилешка чорба

За денешниот ручек ви предлагаме вкусна чорба со пилешко месо и кисело млеко. Потребно: 1 кг. ситни делови од пиле (килца,вратчиња) 1 главица кромид 2 средни моркови 1 лажица брашно 1 лажиче црвен пипер 1-2 лажички вегета 1 кисело млеко црн пипер 1 лист ловор Магдонос Подготовка: Деловите од пилето претходно ги вариме во малку… Read More Пилешка чорба

Крцкави крекери со кашкавал

Потребни состојки: 2 лажици путер без сол, на собна температура 3/4 шолја чедар кашкавал, рендан 1/3 шолја пармезан, ситно рендан 1/2 лажичка црвен пипер Малку чили 1/4 лажичка сол 1/2 шолја брашно 1 лажица ладна вода Подготовка: Ставете ги во поголем сад путерот, кој треба да биде мек, крупно ренданиот чедар и ситно ренданиот пармезан,… Read More Крцкави крекери со кашкавал

Домашен бурек со месо

Калориите растат со неверојатна брзина, но што да правиме кога е толку вкусно. Состојки: – 500 г. брашно, – 260 мл. млака вода, – 15 г. сол, – 1 лажица масло За фил: – 2-3 лажици масло, – 1 главица кромид ситно исецкан, – 500 гр. јагнешко, – пола лажичка сол, – пола лажичка мелен… Read More Домашен бурек со месо

Здраво и брзо – запечени тиквички

Освен што се подготвува многу брзо, ова јадење е идеално, здраво и хранливо. Состојки: – 1 тиквичка со средна големина – 1 јајце – 100 г. сирење без маснотии – 0,5 дл. јогурт – 2 дл. маслиново масло – сол, по желба Подготовка: Прво маринирајте ги тиквичките. Исечете ги на кругчиња или коцки. Посипете сув… Read More Здраво и брзо – запечени тиквички

Пекарски кифли

Кифлите се вистински евергрин во секоја кујна. Постојат мал милион начини како да ги подготвите. Овој пат, најдовме оригинален рецепт за пекарски кифли. Ви го откриваме тајниот рецепт, чуван преку 20 години. Состојки: – 1 кг брашно – 100 гр путер – 2 мали лажици сол – 2 мали лажици шеќер – 25 гр свеж… Read More Пекарски кифли

Потпечени чадени ребра и компири

За овој викенд ви предлагаме да приготвите нешто навистина вкусно. Ако сте љубители на месото, овој рецепт нема да го пропуштите. Одличен неделен ручек за целото сeмејство. Состојки (за 5 лица) • 1 кг чадени ребра • 2 лажици масло • 2 кг компири • 200 гр кашкавал • сол, бибер, мешан сушен зачин Подготовка… Read More Потпечени чадени ребра и компири

Лигњи со домати и црни маслинки

На овој специјалитет нема да ви биде благодарно само вашето сетило за вкус, туку и целиот организам, затоа што ќе го наградите со вкусен и здрав оброк. Иако, на прв поглед може да звучи сложено за подготвка, ве уверуваме дека овој рецепт е многу полесен за правење од некои други кои важат за „лесни“ рецепти.… Read More Лигњи со домати и црни маслинки

Праски колачи

Веруваме дека повеќето ги имате пробано овие праски колачи. Тие се вистинско гурманско задоволство со „мирис“ на слатките спомени. Состојки: – 2 јајца – 1 шолја маст – 1 шолја шеќер – 1/2 шолји млеко – 1 кесичка прашок за пециво – 5 шолји брашно. За полнење: трошки од леб, 2 лажици мармалад од кајсии,… Read More Праски колачи