Лиснати триаголници со кајмак

Состојки: 600 г брашно 200 мл млака вода 200 мл млеко 1 јајце 2 лажички сол 50-100 г путер (за премачкување) 100 г кајмак Подготовка: 1.Помешјате

19.09.2015. Ливадџија

Најдобриот рецепт за полнети јајца

Одлично предјадење, со кое можете да експериментирате, барем кога станува збор за употребата на состојки. Состојки: - 5 јајца -

16.09.2015. Ливадџија

Запечени пица макарони

Потребни состојки: - 400 гр макарони - 300 гр шампињони - 100 гр шунка - произволна количина кашкавал - кечап - сирење - малку

13.09.2015. Ливадџија

Рецепт за посни полнети пиперки

Во посните денови, треба да подготвиме еден вкусен и посен ручек. Состојки: - 2 кромид - 2 моркови - 1 домат -

10.09.2015. Ливадџија

Зелен сос или песто

Претпоставувам дека италијанското песто секому му е познато. Овој сос уште е познат како зелен сос и

07.09.2015. Ливадџија

Класични палачинки

Ако сакате да ја изненадите вашата сакана, подгответе ѝ палачинки со нутела крем. Цвеќињата не се јадат!

04.09.2015. Зорбитал

Селски компир во рерна

Компирот печен во рерна е највкусен, а сосот од павлака и лимон доаѓа како „шлаг на торта“. Состојки: 1

01.09.2015. Ливадџија

Витаминска салата

Малку поинаква верзија на добро познатиот таратур. Збогатена со вкусот на младата тиквичка и моркoв, оваа салата

29.08.2015. Ливадџија

Пржени сендвичи

Состојки 8 рибанки (кришки) леб малку маргарин (за премачкување на сендвичите) малку масло за јадење (за пржење) 2 јајца малку сол 4-5 лажици

26.08.2015. Ливадџија

Сендвич завиткан во сланина и кашкавал

Овој е од оние погурманските рецепти :) Ќе си набавите сланина од онаа на тенки парчиња пресечена, леб

23.08.2015. Ливадџија

Ролани банички со сирење

Само поинаква форма... 1. 2 голема лажица шеќер 2. 2 мали лажички сол 3. квасец 4. 500мл млеко или вода. 5. маргарин

20.08.2015. Ливадџија

Видео рецепт: Солена бајадера

Овој рецепт се нарекува солена бајадера, веројатно заради вкусната комбинација од месо, кашкавал, јајца и павлака. Подготовка Чекор 1:

17.08.2015. Ливадџија
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Mени