Карамелизирано свинско

Иако кај нас мешањето на месо и шеќер (или мед) не е многу популарно, ниту пак традиционално,

20.10.2015. Ливадџија

Мафини од стар леб

Уште еден одличен начин да го искористите стариот леб. Состојки: 200 г. стар леб 150 г. шампињони 100 г. шунка 70 г.

17.10.2015. Ливадџија

Залачиња „Крвава Мери“

Постои ли подобро предјадење за коктел забава од коктел во облик на предјадење? Ова предјадење слободно можеме

14.10.2015. Ливадџија

Пита за 15 минути

Состојки: 500 г готови кори (15 вкупно на број) 1 китка блитва 500 г урда малку сол, бибер, оригано, лук во

11.10.2015. Евангелија Стојевска

Највкусни ќебапи и лепче

Научете како да подготвите супер ќебапчиња и специјално лепче. Состојки: 750 грама телешко месо 250 грама овчо месо 1 лажица сол 1

08.10.2015. Ливадџија

Слатки и солени кроасани

Класичниот француски појадок не се приготвуа лесно, но трудот секако ќе ви се исплати. Денес ви претставауваме

06.10.2015. Ливадџија

Направете помфрит како тој од рестораните

Помфритот е идеален додаток на главното јадење, но исто така е и одличен како закуска додека го

04.10.2015. Ливадџија

Емотивен глад

Од каде всушност нам ни доаѓа чувството на глад? Дали се појавува веднаш/нагло или постепено? Ви кркорат ли

29.09.2015. Билјана Ристеска

Пилешка тава со пире

Состојки: 500 г компири (излупени и исечкани) 25 г путер 100 мл млеко 50-60 г кашкавал (рендан) 1/2 страк праз 1-2 перца млад

28.09.2015. Ливадџија

Похован кромид

Потребни намирници: 2 јајца 750 мл млеко 0,5 кафена лажичка сол Масло за пржење 375 мл пиво 240 гр брашно 3 глави кромид Ги исипуваме

25.09.2015. Ливадџија

Сендвич со ѕаѕики, цвекло, коморач и леблебија

Ако сакате нешто што има светол, летен изглед, а кога ќе го вкусите едноставно да „паднете во

22.09.2015. Ливадџија

Лиснати триаголници со кајмак

Состојки: 600 г брашно 200 мл млака вода 200 мл млеко 1 јајце 2 лажички сол 50-100 г путер (за премачкување) 100 г кајмак Подготовка: 1.Помешјате

19.09.2015. Ливадџија
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Mени