Модар патлиџан со тестенини и пилешко

Искористете ја сега сезоната на модриот патлиџан и пригответе вистинско задоволство за вашите непца… Состојки – 4 модри патлиџани – 250 гр ситни макарони – 1 китка магдонос – 180 мл павлака за готвење – 6 јајца – малку лук – мускатно оревче Подготовка Чекор 1: Ставете ја Вок тавата на рингла да се загрее.… Read More Модар патлиџан со тестенини и пилешко

Тестенини со спанаќ

Лесен и брз, може да го приготвите за ручек или вечера. Потребни состојки за две лица: – 4 парчиња пилешки копани, исечкани на парченца – Маслиново масло – 1 чешне лук, ситно исечкано – Каранфилче, по желба – 200g тестенини – 400g спанаќ, чистен и измиен – Мајчина душичка, по желба Подготовка: Се ставаат два… Read More Тестенини со спанаќ

Макало од јогурт и зеленчук

Попознато како Yoğurtlu Meze, ова лесно предјадење е едноставно за подготовка и е совршено мезе за секоја прилика. Состојки: – компири (средна големина) – 2 – грашок – 100 гр. – моркови (мали) – 4 – лук – 2 чешниња – крем јогурт – 150 гр. – мајонез – 2 лажици – исечкан босилек –… Read More Макало од јогурт и зеленчук

Полнето француско лебче

Вкусниот француски багет, сега надополнет со сочни додатоци за вистинско сендвич уживање! Состојки: – Француско лебче – 1 векна – Кравјо сирење – 15 dkg – Шунка – 15 dkg – Кашкавал – 10 dkg – Мајонез – 3 лажици – Павлака – 3 лажици – Краставица – 1 свежа – Пиперка – 1 свежа… Read More Полнето француско лебче

Супа од тиква, карфиол и морков

Ова е рецепт за една мошне вкусна, кремаста супа која одлично оди во овие денови. Покрај тоа, мирисот и вкусот комплетно ќе ве освојат. За да се приготви, потребни се следните: Состојки ● 1 главица карфиол (не многу голема) ● 4 моркови ● 200 гр тиква ● 1 главица кромид, сечкан ● малку павлака за… Read More Супа од тиква, карфиол и морков

Сарми од винова лоза

Време е за вкусот на традицијата – домашни превкусни сарми, но во овој случај со листови од винова лоза. Вистински погодок. Ручек за мерак. Состојки – 20-30 листови винова лоза – 300 г мешано мелено месо – 100 г ориз – 1 јајце – 2 кромид – 2-3 чешниња лук (ситно исечкано) – 2 домати… Read More Сарми од винова лоза

Норвешки сос

Овој сос е еден од најпопуларните празнични сосови во оваа скандинавска земја. Се служи како прилог кон главно јадење, најчесто ладно месо или сиров зеленчук. Приготвувањето е едноставно и трае 30-тина минути. Состојки (4 порции) ● 2.5 дл масло ● 1 мала лажица вински оцет ● 5 солени риби (или филети од конзерва) ● 100… Read More Норвешки сос

Лисната погача

Ако се решите да приготвите погача, не плашете се. Не е така тешко како што изгледа. Токму затоа, овој рецепт им го посветуваме на сите оние кои се плашат да приготват нешто посложено. Состојки • 700 гр брашно • 100 мл масло • 400 мл млеко • 1 мала лажица сол • 2 јајца •… Read More Лисната погача

Домашен еликсир за подобрување на крвната слика

Лошата крвна слика, односно појавата на анемија, може да повлече со себе голем број на здравствени проблеми. Доколку и вие сте еден од оние кои честопати имаат ваков проблем, сигурно сте пробале да ја подобрите крвната слика на најразлични начини. Секако голем дел од лекарите веднаш препорачуваат терапија со апчиња, но сепак постојат и други… Read More Домашен еликсир за подобрување на крвната слика

Брз и едноставен рецепт: Превртен колач со јаболка

Во зима покрај тоа што можете да уживате во чоколадото во големи количини, исто така, можете да уживате и во вкусот на јаболката кои сè уште можете лесно да ги набавите. Еве еден одличен и пред сè лесен рецепт за подготовка на колач со јаболка: Потребни состојки: – 4 до 5 јаболка – 50g +… Read More Брз и едноставен рецепт: Превртен колач со јаболка