| 27.10.2017. ЕВОЛУЦИЈА

Руската војска наскоро ќе почне со тестирање на моќната ракета “‘RС-28 Сармат”. Оваа ракета е толку моќна што може да ги збрише земјите како Франција и Обединетото Кралство. Ракетата беше откриена минатата година, а сега се тестира.

Оружјето наречено “Сатана 2” е создадено во 2011 година, а руските медиуми пренесуваат дека тежат до 10 тони и се со носивост од 10 тони тешки нуклеарни оптоварувања. Со овој капацитет тој е способен да префрли нуклеарно оружје до 2.000 пати помоќно од атомските бомби што ги уништија Хирошима и Нагасаки.

 
 

За разлика од неговиот претходник, “Сатана 2” ќе биде многу побрзо. “Се развива потенцијален стратегиски ракетен систем за да се обезбеди безбедно и ефикасно исполнување на целите на Русија за нуклеарното оружје”, пишува РТ, повикувајќи се на руските владини агенции.

(245)

  
 

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени