| 17.01.2018. ПО СВЕТОТ

Двајца мажи замрзнаа откако нивниот автомобил се расипал па решиле пеш да одат до фармата која се наоѓала во близина, соопштија властите во Русија.

Од вчера ситуацијата во селото Ојмјакон, најладното населено место во светот, каде децата редовно се навикнати да одат во училиште на температури од -20 степени им се забрани, а училиштата се затворија. Полицијата им нареди на родителите да ги држат децата дома, сите бизниси и домаќинства имаат струја и генератори за секој случај.

Деновиве во медиумите излегоа селфиња на девојки со замрзнати трепки од студот кои станаа вирален хит низ светот.

 
 

Во 2013 беа измерени рекордни -72 степени во истото село, најладната температура измерена некогаш во населено место во светот.

(0)

  
 

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени