| 10.02.2018. ЕВОЛУЦИЈА

Facebook тестира ново копче кое изразува неодобрување и негативно гласање – „downvote“. Тоа беше достапно само за 5% од корисниците на социјални мрежи во САД кои го користат оперативниот систем Android.

Компанијата потврди за Business Insider, дека тие експериментираат со оваа функција. Копчето ќе помогне во проценката дали коментарите под јавни објави се несоодветни.

И покрај првичните претпоставки на Твитер дека новото копче функционира како „не им се допаѓа“, Facebook, објасни дека негативното гласање нема да влијае на тоа како се прикажува постот. Компанијата додаде дека засега немаат планови тестирањето да биде видено од повеќе луѓе.

 
 

„Ние не го тестираме копчето „неодобрување“. Ние создаваме карактеристика со која луѓето може да ни дадат повратни информации за јавниот коментар“, рече портпаролот на социјалната мрежа.

Некои корисници забележаа дека опцијата „негативно гласање“ се појавува под коментарите до копчињата „лајк“ и „одговори“. Новото копче за прв пат беше забележано од Тејлор Лорнц од „The Daily Beast“.

Според објавените твитови, кога корисниците на Facebook притискаат „негативно гласање“, можат да изберат од листа на причини зошто го притиснале ова копче. На пример, може да се означи дека коментарот е „погрешен“ или „навредлив“.

  
 

(0)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени