| 06.04.2018. ПО ДОМА

Најверојатно и вие сте меѓу тие кои кога ќе зготват тестенини, ја цедат водата па ги ставаат во ладна вода, но познатите готвачи ќе кажат дека тоа е најлошата работа која може да ја направите.

Тестенините додека се подготвуваат треба да се промешаат неколку пати за да не се залепат. А водата во која се готват не ја фрлајте. Pasta Fits за неа објави и видео нарекувајќи ја “течно злато”.

Всушност, Cooking Light пишува дека секој добар готвач знае дека водата во која се готвеле тестенините е најдобра можност за сос. Со водата со која сте ги готвеле тестенините можете на пример да го прелиете месото додека правите болонезе сос.

 
 

(1)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени