| 12.03.2018. ПО ДОМА

Со овој витамински оброк ќе бидете „здрави како дрен“: Салата од јаболка, цвекло и морков

Не треба посебно да се нагласува за лековитоста на комбинацијата која се користи во подготовка на оваа салата.

Цвеклото е единствено поради високата содржина антиканцерогени материи и каротеноид. За морковот можеме да кажеме дека е богат со бета каротен, по што следат витамин К, витамин Ц, витамин Е, витамин Б1, Б2, Б3, Б6, фолна киселина, фосфор, калиум…

 
 

Состојки: 150 гр изрендани јаболка, 100 гр свежо цвекло, 100 гр свеж морков, јаболков оцет, сол, бибер, свежо нане

Начин на подготовка: Крупно изрендајте цвекло, морков и јаболко. Зачинете со сол, бибер и оцет и посипете со нане.

(0)

  
 

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени