Во експлозија на бомба поставена под Пежото кое го изнајмила Дафне Каруана Галициа, најпознатата малтешка истражувачка новинарка, која беше толку силна што истражувачите дури четири дена ги собирале остатоците од телото и возилото во близина. Потрагата за сторителот, како што пишува американскиот New York Times, ќе трае многу подолго, ако воопшто некогаш заврши и се уапсат сторителите.

Во најмалата, но економиски најбрзо растечката економија на Европската унија во последните две години имаше шест слични ликвидации. Целите, сепак, не беа новинари, но ниту еден случај не беше решен. Многумина се сомневаат дека тоа ќе биде така сега.

 
 

Луѓе протестираат против убиството на новинарот Дафне Каруана Galizia минатиот понеделник, а Валета, Малта, 22 октомври, 2017 година

Издржлива и остра

Најновата жртва имаше исклучително голем број непријатели. На нејзиниот блог “Running Commentary” критикува многу: од членовите на владејачката Лабуристичка партија и лидер на опозициска централно-десничарска (кој, иако против неа покрена неколку тужби, реагирајќи на нејзиниот остар, бестрашен јазик, сега се профилира како лидер во борбата за правда), преку првото семејство на Азербејџан, картелите, има нешто и за иранските банкари, кинеските бизнисмени и корисниците на офшор даночните оази како Панама и Британските Девствени Острови. Во критиките и пишувањето, често зачинети и безмилосни, не поштеди никој од оние за кои таа пишува, омразена до тој степен што во области кои се упоришта на нејзините непријатели, наводно, се славела веста за нејзината смрт.

Остатокот од Малта, па дури и оние кои не се согласуваат со нејзиниот стил на известување, се во целосен шок и бараат одговори. Граѓаните го покажаа тоа минатиот викенд, кога илјадници од нив се истурија на малтешките улици и два пати обесија транспаренти “мафијашка држава” на зградите (полицијата ги симна, портпаролот вели дека, најверојатно поради непристоен речник, но подоцна повторно се појавија). Бараа, и покрај правда за убиените, и итна оставка од шефот на полицијата, петти во последните четири години, јавниот обвинител и промена на начинот за нивен избор. Освен Малта, атентатот ја потресе целата Европската Унија која островот држава го прими во своето членство во 2004 година и соочувајќи се со криза на доверба, претставуван беше како доказ за успех и како извор да се најде некаква смисла на Европската унија. Атентатот докажува дека во Малта, и покрај сјајот на површината, нешто било труло одвнатре. Новинарката на тоа предупредувала со години.

  
 

Европска Панама

“Криминалците се сега каде и да погледнете. Ситуацијата е очајна “, го заврши таа својот последен текст, објавен на блогот во понеделникот попладне, половина час пред таа да влезе во автомобилот и да исчезне во детонацијата.

Досега, одоколу и далеку, се чинеше дека на Малта се и одеше од рака, особено благодарение на актуелните околности. На пример, нејзиниот финансиски сектор доживеа вистински пораст по кризата во Кипар во 2013 година и островот стана вистинска оаза на ниски даноци, (европска) “Панама” на другата страна на светот од истоимениот оригинал. Поради арапската пролет, кој Тунис го исфрли во туристичка смисла, овој сектор исто така се издигна и разви. Бројот на туристи се зголеми за околу 900.000 годишно. Се случи и Brexit кој Малта ја претвори во “вториот остров”, длабоко вкопан во ЕУ – како поранешна британска колонија во кој се говори на англиски јазик – кој привлече невиден странски капитал, досега 70 илјади компании и во која државјанство има легитимна цена.

Но, паричката има две страни. Политичкото мешање и постојаната промена на власта доведе до ерозија на квалитетот на судскиот систем.

 
loading...
 

Премиерот на Малта, Џозеф Мускат ќе пристигне на состанокот на самитот на ЕУ во Брисел, Белгија, 19 октомври, 2017 година

Сè беше откриено

Довербата не функционира како доверлив уставен принцип кога луѓето се несигурни – тврди Џастин Борг-Барте, правен експерт од Малта. Кристијан Перегин, основачот на онлајн порталот Ловин Малта, тврди дека убиството на еден новинар ја открива реалноста со која се соочувала државата со години. – Малта е помеѓу Европа и Северна Африка. Ние зборуваме англиски и имаме англиска традиција, но ние зборуваме и малтешки, што всушност е мешавина од арапски и италијански. Нашата национална психа е секогаш некаде помеѓу овие две многу различни светови – објаснува Перегин.

Оваа двојна природа помогна во продлабочувањето на страствениот политички конфликт помеѓу двете најголеми партии, Лабуристичката партија и опозициската националистичка партија, чиј лидер Адријан Делија не само што зборува за “борба против корупцијата, туку и против културата на омраза”. Убиената, на пример, на блогот кој го водеше по смртта на поранешниот лидер на лабуристите Дом Минтоф му посака “да труе во пеколот”. Додека, еден од полицајците на кого нејзиното перо и паднало обвинувајќи го за пијанство и тенденцијата да ужива во “игра во крило“, Рамон Мисфуд, на Фејсбук нејзината смрт ја коментира, велејќи: “. Секој го добива тоа што го заслужува, ѓубре”

Годишно 700 државјанства се продаваат за 1,2 милиони евра

Минатата година Малта продаде речиси 700, а според некои извори и 900, од нејзините пасоши. Властите одбиваат да откријат кои се клиентите и нивното првобитно државјанство. Цената на државјанството е околу 1,2 милиони евра, а парите од продажбата на државјанство одат во државниот буџет. Државјанствата се продаваат од 2013 година, а во септември 2017 година бројот на апликации беше 1.500 од планирани 1.800.

Малтешкиот пасош подразбира пасош на Европската унија, од каде без виза може да се патува во 166 земји низ целиот свет, и многу луѓе, вклучувајќи ја и убиената новинарка, тврдат дека продажбата на државјанството ја поттикнува корупцијата и претставува покана за матни мешународни “фаци“.

Поединецот инвеститор мора да направи минимално учество од 650.000 евра: 70 отсто од тоа оди на фонд формиран од страна на владата, а остатокот на консолидиран фонд. Секој член на семејството треба да уплати дополнителни 25.000 евра. Тој треба да инвестира во недвижен имот во износ од најмалку 350.000 евра и да инвестираат најмалку 150.000 евра во обврзници или акции доделени од страна на малтешката влада, и тоа во рок од најмалку пет години. По една година се добива државјанство и се пренесува на потомството.

Кандидатите се предмет на тестирање, не можат да страдаат од болести кои можат да го загрозат здравјето на островот и мора да има чисто досие (се проверува и Меѓународниот кривичен суд, Интерпол …). Процесот трае околу една година.

Државјанството може да се конфискува ако се стекне со измама, лажно претставување, прикривање на факти; ако лицето е поврзано со непријател или ентитет кој е подготвен да му помогне на непријателот во војната; ако некое лице покажало нелојалност кон претседателот или владата на Малта.

(140)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени