| 30.01.2018. ЕВОЛУЦИЈА

Објавена е листата со финалисти за годинашниот избор на Најдобар автомобил на светот (World Car of the Year).

Куриозитет годинава е Land Rover со два модели на конечната листа, а за титулата најдобар модел заедно со дизелашите и бензинците се натпреварува и еден електричен модел.

Конечната листа со финалисти изгледа вака:
• Alfa Romeo Giulia
• BMW X3
• Kia Stinger
• Land Rover Discovery
• Mazda CX-5
• Nissan Leaf
• Land Rover Range Rover Velar
• Toyota Camry
• Volkswagen T-Roc
• Volvo XC60

 
 

Со гласови од жирито, листата ќе биде сведена на 3 модели во почетокот на март, пред саемот на автомобили во Женева, а името на победникот ќе биде соопштено во април, на саемот за автомобили во Њујорк.

Покрај главната титула, Најдобар автомобил на светот за 2018, ќе се бираат победници во уште четири категории: најдобар луксузен, спортски, урбан и еколошки автомобил за 2018.

Кандидати во категоријата најдобар луксузен автомобил за 2018:
• Audi A8

  
 

• BMW Serije 6 Gran Turismo
• Lexus LS
• Porsche Cayenne
• Porsche Panamera

Кандидати во категоријата најдобар спортски автомобил за 2018:
• Alfa Romeo Guilia Quadrifoglio
• Audi RS3
• BMW M5

 
loading...
 

• Honda Civic Type R
• Lexus LC 500

Кандидати во категоријата најдобар урбан автомобил за 2018:
• Ford Fiesta

• Hyundai Kona
• Nissan Micra
• Suzuki Swift
• Volkswagen Polo

Кандидати во категоријата автомобил со еколошки карактеристики за 2018:
• BMW 530e iPerformance
• Chevrolet Cruze Diesel
• Chrysler Pacifica Plug-In Hybrid
• Nissan Leaf

Кој е вашиот фаворит за најдобар автомобил за 2018?

(0)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени