| 16.11.2017. ЗДРАВА ХРАНА

Потребни состојки:

– 5 компири
– 300 мл. млеко
– 1 павлака
– 2 лажички копар
– 1 лажичка вегета

Припрема:

 
 

Излупете ги компирите и исецкајте ги на ситни коцки. Ставете ги во 1 литар солена вода во тенџере на оган да се варат околу 20-тина минути.

Откако ќе се свари компирот, изматете го со миксер се додека смесата не се хомогенизира. Додајте го млекото, павлаката и вегетата. Гответе уште 10тина минути, па на крај додадете го ситно сецканиот копар.

Послужете ја чорбата додека е топла. Додадете маслиново масло и лимонов сок по желба.

  
 

Крв да ви се стори!

(95)

 
loading...
 

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
The Chef
23.11.2017. Ливадџија
22.11.2017. Ливадџија
23.11.2017. Ливадџија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени