| 26.12.2017. ЗДРАВА ХРАНА

Зошто да јадете обичен хот-дог кога постои начин дури и од ова, навидум едноставно јадење да направите нешто посебно.

Следниот рецепт ќе ви покаже како правењето хот-дог на го однесете на едно сосема ново ниво. И да, на крајот вашиот хот-дог навистина ќе претставува вистинско торнадо од вкусови.

Потребни состојки:
– 4 виршли
– 100gr смеса за палачинки
– 2 лажици вода
– масло

 
 

Подготовка:
Ставете ја виршлата на стапче за ражнич и исечете ја во форма на спирала. Подготвте ја смесата од вода и смеса за палачинки и мешајте додека не добиете хомогена смеса.

Тестото поделете го на 8 еднакви дела. Од секое делче направете лента долга околу 10cm. Извиткајте ја лентата спирално низ пресечената виршла.

Пржете 2-3 минути на загреано масло. Послужете со кечап и сенф.

  
 

Крв да ви се стори!

(7)

 
loading...
 

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
The Chef

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени