| 12.12.2017. ЗДРАВА ХРАНА

Ако сте љубител на сочно топено сирење, тогаш овој рецепт е едноставно совршен за вас. Секако и ако се чувствувате како „антиталент“ во кујната, бидејќи е еден од наједноставните рецепти кои некогаш ќе ги сретнете.

Токму така, сочно, вкусно, едноставно, брзо… Што повеќе ви треба за да ве убедиме денес да го пробате?

Потребни состојки:

 
 

– 6 мини бриоши
– 6 парчиња салама
– Моцарела по желба
– 600 ml бешамел

Подготовка:

Ги сечете 6-те бриоши на два дела.

  
 

socno-ednostavno-prepeceni-lepcinja-so-topeno-sirenje-1.jpg

На нив, мачкате путер.

socno-ednostavno-prepeceni-lepcinja-so-topeno-sirenje-2.jpg

 
loading...
 

Во подлабок сад, наредете по 6 парчиња од бриошите и на нив наредете по едно парче салама по желба. Ставете моцарела по желба. Сега наредете ги и останатите 6 парчиња бриоши.

socno-ednostavno-prepeceni-lepcinja-so-topeno-sirenje-3.jpg

socno-ednostavno-prepeceni-lepcinja-so-topeno-sirenje-4.jpg

Одозгора потопете ги во бешамел сосот. За крај, додадете уште малку моцарела.

socno-ednostavno-prepeceni-lepcinja-so-topeno-sirenje-5.jpg

Печете на претходно загреана рерна додека не забележите златно-жолта боја.

socno-ednostavno-prepeceni-lepcinja-so-topeno-sirenje-7.jpg

socno-ednostavno-prepeceni-lepcinja-so-topeno-sirenje-8.jpg

socno-ednostavno-prepeceni-lepcinja-so-topeno-sirenje-9.jpg

Крв да ви се стори!

(4)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
The Chef

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени