| 08.03.2018. ЗДРАВА ХРАНА

Крцкавите вртени стапчиња со сланина се одлични за предјадење, додаток со салата, но и вкусно мезе за со пиво.

Состојки:
– 250g лиснато тесто (купечко, одмрзнато)
– 70g тенко сечена сланина
– Јајце за премачкување
– 50g рендан кашкавал


Подготовка:

1. Од лиснатото тесто направете долги ленти и наредете ги внимателно на масата. На една лента ставете еднакво парче сланина и покријте со уште една лента тесто.
2. Виткајте ги стапчињата со рацете во обратна насока додека не оформите спирала. Премачкајте со изматено јајце.
3. Наредете ги на премачкан плех или на хартија за печење и посипете ги со рендан кашкавал. Печете на загреана рерна од 200 степени додека не заруменат.

 
 

(0)

Тим ЗА -0%
 
 
Тим ПРОТИВ 0%
Гласањето е затворено
  
The Chef

ОСТАВИ КОМЕНТАР

  • Hема коментари
  • Hема коментари
  • HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
    Mени